Riaditeľ Akadémie MŠK Jaroslav Bačík: ”Pribrzdilo nás to, určite sa ale rozbehneme ešte výraznejšie dopredu.”
Mimoriadna spoločenská situácia ovplyvňuje okrem "A"-tímu MŠK Žilina aj všetky naše mládežnícke tímy v Akadémii MŠK Žilina. Až 340 mladých šošonov a šošoniek ostali bez svojho najobľúbenejšieho hobby a životnej lásky - futbalu.

S riaditeľom Akadémie MŠK Jaroslavom Bačíkom sme sa porozprávali o aktuálnej situácii v mládežníckych tímoch, individuálnych plánoch, vplyve nečakanej pauzy na vývoj mladého hráča i spoločnej solidárnosti všetkých v "žltozelenej" rodine.


najdôležitejšia úloha - byť zdravý

Nečakanú situáciu bez futbalu zažíva aj mládežnícky futbal. Vyše tri stovky mladých futbalistov a futbalistiek musia nútene pauzovať od svojich futbalových povinností. Od väčšiny svojich dennodenných úloh musí oddychovať aj manažment Akadémie MŠK Žilina na čele s riaditeľom Jaroslavom Bačíkom.

"Takúto situáciu sme ešte v živote nezažili, žeby sa futbal nemohol hrať. Všetci sme vďační za to, že robíme niečo, čo nás baví. Hráči, deti v MŠK Žilina sa chcú zlepšovať v tom, čo majú najradšej - hrať futbal. To nie je momentálne nikomu z nás umožnené ani na hocijakom ihrisku, tobôž v MŠK Žilina, kde zhodnocujeme výkonnosť hráčov a dennodenne s nimi napredujeme. Je to pre nás všetkých nová situácia."

Mladí šošoni podobne ako "A"-tím ukončili tréningový proces kvôli bezpečnosti zdravia a zvýšenej prevencii. "Všetky mládežnícke tímy trénovali do 11. marca. Odvtedy sa všetko točilo a stále točí okolo bezpečnosti hráčov a zamestnancov Akadémie MŠK. Bezpečnosť, hygiena, ochrana pracovného prostredia bola pre nás prvoradá. Ako sa uzatvorili školy v meste Žilina, uzatvorili sme logicky aj tréningový proces."

Domáci hráči, ktorí bývajú v okolí Žiliny, pochopiteľne ostali doma. Hráči ubytovaní v Strážove museli rovnako ísť domov. "Hráči boli okamžite poslaní domov, do domácej karantény. Práve to je okrem samotných individuálnych tréningových plánov najdôležitejšia úloha. A to je zostať doma v karanténe, byť zdraví, lebo iba tak môžeme znova kontinuálne nabehnúť na tréningový proces."

Celý manažment Akadémie MŠK dbá aktuálne na mladých šošonov - nielen ako na hráčov, ale aj ako na ľudí, synov. "Sú dve roviny, ktoré vnímame. Jedna je športovec - o ktorého sa potrebujeme postarať, aby nestratil svoju kondičnú pripravenosť a trénovanosť. Druhá je človek, chlapec, syn - preto potrebuje byť väzba aj medzi naším klubom a samotnou rodinou. Komunikujeme preto tiež aj týmto smerom."

individuálne plány 

Práve tréningy z domu aktuálne plnia hráči "A"-tímu a rovnaké pokyny dostali od svojich trénerov aj mladíci z akadémie. "Chalani dostali inidividuálne plány na dlhodobejšie obdobie. Operatívne sa to však rieši, pretože situácia sa stále vyvíja. Komunikujem s trénermi a navzájom sme si stanovili úlohy, ako vyhodnocovať tréningový proces. Tí nasledne komunikujú so samotnými hráčmi," hovorí riaditeľ akadémie, ktorý priznáva, že individuálny tréning nenahradí ten tímový na ihrisku. "Chalani behajú kvôli tomu, aby boli pripravení na futbalový výkon. Potrebujeme udržať trénovanosť. Je super, keď si cibria techniku, riešia rôzne skills s loptou a herné činnosti jednotlivca. Teraz môžu využiť poznatky, ktoré do nich klub dlhodobo vkladá - a to v rámci kondičného, silového tréningu či správnej výživy. Napríklad po vzore NHL - kde majú hráči najskôr prípravné kempy a následne po kempe musia byť maximálne silovo či kondične pripravení. Chceme, aby sa hráči vrátili do tréningového procesu silnejší a vytrvalejší a aby schopnosti, ktoré môžu doma individuálnym tréningom ovplyvniť, posunuli na vyššiu úroveň. Všetko si teraz dokážu prispôsobiť a ovplyvniť práve svojím prístupom."

Aký vplyv má na hráča takýto výpadok? "Každý tréningový týždeň je dôležitý - najmä u starších hráčov - dorastencov. Keď sa pozeráme na cieľ akadémie - vychovať hráča pre "A"-tím, tak tam to je cítiť.  Keď hovoríme o dorastencovi, ktorý by mal byť pripravený na prechod do "A"-tímu, napr. v lete, tak ho to v pripravenosti dokáže veľmi ovplyvniť. Pre futbalistov v takomto veku je každá jedna tréningová jednotka dôležitá. U mladších hráčov to z dlhodobejšieho hľadiska nie je až taký zásadný problém."

odhodlanie vrátiť sa silnejší

Momentálne je každý povinne viac doma, a tak sa natíska otázka mentálneho rozvoja. "Určite je teraz priestor na samovzdelávanie u každého jedného hráča. Osobnosť futbalistu v dnešnej dobe musí byť naozaj komplexná a vyžaduje si nielen futbalové zručnosti, ale aj vedomosť správne reagovať na internete, k médiám, k svojmu okoliu. Určite sa snažíme hráčov formovať, edukovať, aby boli komplexní ľudia. Aj táto situácia ukazuje chlapcom, že nie vždy môžu mať všetko, čo chcú. Teraz by aj chceli hrať, trénovať, ale nemôžu." 

Aká je momentálne spätná väzba od trénerov i hráčov z Akadémie MŠK? "Cítim od všetkých veľké odhodlanie. Teraz prichádza obdobie, kedy sa budeme musieť všetci zomknúť, sklonili sme hlavy, pretože zasiahla vyššia moc. Verím, že sa naspäť vrátime silnejší, budeme si vážiť každý jeden deň na trávniku. Áno, pribrzdilo nás to, ale určite sa rozbehneme ešte výraznejšie dopredu. Všetci v klube sme sa prispôsobili aktuálnej situácii a zobrali sme si z toho to najdôležitejšie."

štart v nedohľadne

Ako to bude ďalej s mládežníckym futbalom? Seniorská Fortuna liga má už s istotou odklad do konca apríla. "Prognózy sa menia každý deň, ale momentálne nie sú pozitívne, že by sa začalo hrať. Vyvíja sa to nepretržite, všetci dúfame v pozitívny obrat, ale sme realisti. Musíme iba vydržať."