Riaditeľ Akadémie MŠK Jaroslav Bačík: ”Kvalitná práca sa prejavila aj na výsledkoch.”

Mládežnícky futbal pod Dubňom na pár týždňov stíchol, a to je ideálny čas na bilancovanie uplynulého ročníka. Ešte pred samotnými trénermi sme sa o sezóne 2022/2023 porozprávali s tým najpovolanejším - riaditeľom Akadémie MŠK Žilina Jaroslavom Bačíkom. 

Čo hovorí na úspechy Šošonov, medzinárodné porovnanie, blížiacu sa mládežnícku Ligu majstrov či nové projekty pod hlavičkou Akadémie?


podmienky nás predurčujú víťaziť

Máme za sebou vcelku úspešnú sezónu, v ktorej rôzne kategórie zaknihovali viaceré úspechy. Hodnotíte ju aj vy pozitívne?

„Bola to veľmi poučná sezóna. Pred uplynulým ročníkom sme v lete urobili viaceré zmeny na trénerských postoch a chvíľu trvalo, kým si to sadlo. Šancu dostali noví tréneri a niektorí sa posunuli z nižších kategórií k starším družstvám. Následne prišla ďalšia zmena v podobe nového herného systému, ktorý sme postupne aplikovali na kategórie od U16 vyššie. Takže to bola vcelku organizačne náročná sezóna pre celý „staff“, ktorý sa pohybuje okolo mládežníckych tímov. Náročné to bolo aj pre ženský sektor, kde sme však zachránili 1. ligu a veríme, že systém, ktorý sme si nastavili, bude do budúcna úspešní. Ťažkú a kvalitnú robotu odvádzali počas celého ročníka aj tréneri prípravok a najmenších futbalistov a futbalistiek.“

Jar bola minimálne výsledkovo lepšia ako jeseň, a to najmä v dorasteneckých kategóriách. Vnímali ste pokrok aj vo výkonoch a adaptácie na nový herný systém 3-4-3?

„Stále je to pre nás niečo nové. Hodnotiť to budeme môcť až za 3-4 roky. Čiastkové výsledky z tohto ročníka máme, tie sme si vyhodnotili a záver je zatiaľ taký, že naše družstvá sú kompaktnejšie a dostávajú menej gólov. Takisto ich strieľame veľa, ale to sme dokázali aj predtým. Vzišli nám z toho zaujímavé detaily. Každá zmena prináša obete aj víťazov, niektorí hráči sa nedokázali adaptovať a nepasujú do systému, iní, naopak, idú smerom nahor.“

V troch z piatich najvyšších kategórií mládežníckeho futbalu sme získali titul a vo zvyšných skončili na druhom mieste. Napriek tomu, že naše ciele sú úplne iné, čo je za tým, že sa nám z toho podarilo vyťažiť aj viaceré tituly?

„Keď niekto dlhodobo odvádza kvalitnú prácu, tak sa to musí prejaviť aj na výsledkoch. Na základe podmienok, ktoré tu máme vytvorené, na základe kvality hráčov a trénerov sme predurčení na to, aby sme sa pohybovali na popredných priečkach v každej kategórii a posúvali hráčov ďalej.“

Počas sezóny sme odohrali aj viaceré kvalitné súboje so zahraničnými tímami na rôznych úrovniach. Čo nám ukázali? Ako sme v nich obstáli?

„Medzinárodná konfrontácia je pre nás vždy extrémne dôležitá, nakoľko nám takíto súperi dokážu nastaviť najlepšie zrkadlo kvality. Ukazuje sa, že v tejto konkurencii dokážeme obstáť. Zaujímavé to bude pozorovať na úrovni mládežníckej Ligy majstrov, keďže je rozdiel, či je to iba príprava a keď sa už o niečo hrá. Dlhodobo sa nám však v týchto stretnutiach potvrdzuje zväčšovanie intenzity a fyzickej náročnosti mládežníckych zápasov, či už s loptou alebo bez lopty.“


šošoni v lete proti bayernu

Čakajú nás v lete nejaké atraktívne medzinárodné stretnutia, na ktoré sa fanúšikovia môžu tešiť?

„Počas prázdnin cestuje kategória U19 na tradičný turnaj do Plzne a U17 sa v tom istom termíne stretne s Bayernom Mníchov. Starší dorastenci do 19 rokov absolvujú generálku proti víťazovi poľskej ligy U19 Rakow Czestochowa. Takisto nás vo viacerých kategóriách preveria súboje proti tradičným českým súperom ako Sigma Olomouc či Baník Ostrava. Mladšie ročníky čakajú rôzne kvalitné turnaje, napríklad domáci Škriniar Cup (U14) a Mintal Cup (U12). V zime by sme chceli zorganizovať pre niektorú žiacku kategóriu halový turnaj, kde by sme chceli priviesť medzinárodnú konfrontáciu.“

Najzvučnejším menom v príprave je určite Bayern Mníchov. Ako sa vám podarilo dohodnúť takýto zápas?

„Dlhodobo máme partnerstvá s viacerými európskymi klubmi a agentúrami, ktoré sprostredkúvajú podobné stretnutia. Vytvoril sa nám priestor na prípravný duel s Bayernom Mníchov, a tak sme do toho išli.“

Počas letnej prestávky vždy najviac ľudí zaujímajú plánované prestupy či zmeny. Udejú sa nejaké v rámci Akadémie MŠK?

„Z trénerského štábu akadémie odchádzajú tréneri Anton Vasko (tréner brankárov U15/U14), Samuel Faktor (kondičný tréner a asistent trénera U11), Jaroslav Trnka (tréner WU15) a Alžbeta Kekelyová (hráčka aj trénerka WU11). Touto cestou by som sa im chcel aj poďakovať za všetko, čo urobili pre klub MŠK Žilina. Na ich miesta prídu ľudia, ktorí ich adekvátne nahradia, aby sme udržali a možno ešte navýšili kvalitu v tréningovom procese. Čo sa týka hráčov, ako každý rok, nejakí prídu a nejakí odídu. V kategórii U19 sa zlejú ročníky 2005 a 2006, a tým pádom nedokážeme dať všetkým rovnaký priestor na rozvoj, ako by potrebovali. Naopak, najväčší prísun bude logicky do kategórie U16, keďže systém súťaží prechádza v tomto veku z viacerých na jednu celoslovenskú ligu. Rovnako prídu aj nejakí hráči do žiackych výberov. Tešíme sa ale, že po dlhej dobe budeme mať v U14 iba hráčov z blízkeho regiónu.“

Budete brať v tomto smere aj ohľad na prípadné posilnenie pred mládežníckou Ligou majstrov?

„Tým, že sa tam aktuálne stretávajú dva ročníky, tak kvalita je podľa môjho názoru obrovská. Nesústredíme sa však len na Ligu majstrov, každý medzinárodný zápas je pre nás veľmi zaujímavý.“

Keď už sme pri nej, sľubujete si od našej 19-tky podobný úspech ako pred dvomi rokmi?

„Pôjdeme do toho určite s pokorou. Som za to, aby sme išli krok za krokom ako naposledy. Ovplyvňuje to veľa faktorov ako vyžrebovanie, kvalita tímu, aktuálna forma. Na druhej strane, chceme sa opäť ukázať, a tak okrem pokory chceme od chalanov vidieť aj zdravé sebavedomie. Aj my už máme niečo za sebou a v Európe nás berú ako rovnocenného partnera pri rozvoji mládežníckych hráčov.“


projekty zamerané na kvalitu v regióne

Od apríla sme rozbehli nový projekt viacerých centier pre prípravky po celej Žiline. Aký je o ne záujem a aké sú ohlasy na tento projekt?

„Tieto nové satelity sme otvorili na štyroch miestach – ZŠ Limbova, ZŠ Lichardova, UNIZA a Závodie. Cieľom bolo, aby najmenší futbalisti a futbalistky mali tieto miesta blízko ku škole a k domovu. Projekt sa nám zatiaľ osvedčuje, chodí tam stále viac detí, no k dokonalosti potrebujeme ešte čas. Z tejto širokej škály ale môžeme neskôr vybrať tie najlepšie deti aj do samotného tréningového procesu v klube. Satelity sú zamerané najmä na pohybovú stránku detí, aby sa hýbali a my v budúcnosti mohli mať ešte viac futbalistov a futbalistiek z regiónu.“

Je pred nami leto a s ním po prvý raz prichádzajú MŠK Žilina Camps. Čo si od nich klub, resp. akadémia sľubuje?

„Kempy sú zacielené na rôzne vekové aj výkonnostné kategórie. Napríklad špecializovaný kemp v Starej Bystrici je určený pre starších chlapcov a dievčatá, ktorí sú už v rôznych akadémiách. Je to top kemp, na ktorom budú dokonca prítomní hlavný tréner rezervy Vladimír Veselý, kondiční tréneri či skauti. Dbať tam budeme nielen na tréningový, ale aj edukatívny proces. Cieľom bude, aby si hráči sami do budúcnosti dokázali nastaviť individuálne tréningové plány. Ďalej je to premiérový kemp pre najmenšie deti zo škôlok na hlavnom štadióne prepojený s rodinným sektorom. Rovnako máme špeciálny kemp pre brankárov či pre dievčatá. Naším cieľom v rámci kempov je kvalita, nechceme čo najväčší počet, ale primeraný počet hráčov k trénerom a areálu. To, čo robíme v akadémii, chceme preniesť aj do kempov.“

Taktiež sme počas ročníka zorganizovali viacero vzdelávacích podujatí pod hlavičkou MŠK Education na čele s veľkou trénerskom konferenciou. Ste s týmito akciami spokojní? Sú v pláne aj ďalšie?

„Momentálne sme s tým maximálne spokojní. Konferencia ukázala, že v našom regióne má takéto podujatie potenciál a ľudia o to majú záujem. Vzdelávame tak nielen našich trénerov, ale aj trénerov z celého okolia. Čím kvalitnejší tréneri budú v iných kluboch, tak tým kvalitnejší potom budeme aj my.“

V čom vidíte v rámci Akadémie MŠK stále priestor pre posun ešte bližšie k top európskym akadémiám?

„Naša vízia je, aby sme boli dlhodobo udržateľní a konkurencieschopní. Stále máme priestor posunúť sa, aby sme vychovávali komplexnejších hráčov pripravených na mužský futbal. Ďalej chceme rozvíjať v rámci akadémie sociálne a osobnostné prostredie – a to tak, že hráči budú môcť vypomáhať v tréningovom procese ako tréneri alebo môžu ísť smerom k rozhodcom. Veľmi úzko spolupracujeme so vzdelávacími inštitúciami ako sú športové školy a ešte viac to chceme navzájom prepojiť. Najúspešnejšie akadémie sú podľa mňa také, ktoré si udržia dlhodobý cieľ a nemenia filozofiu z roka na rok. Takou chceme byť aj my.“


Facebook