Z Pohronia bez bodu, o domácej výhre 2:1 rozhodli Afričania
Góly: 36. Bimenyimana, 61. Fadera - 53. Iľko
ŽK: 8. Petrák, 35. Weir, 72. Špiriak - 64. Kiwior
Rozhodca: Gemzický - Ferenc, Čajka
FK Pohronie Žiar nad Hronom
Jenčo – Badolo, Pavlík (C), Špiriak, Župa – Chríbik, Weir, Petrák (65. Matić) – Blahút, Bimenyimana (41. Abrahám), Fadera (83. Pellegrini)

Petráš - Vallo, Kopas, Minárik, Kiwior - Bernát, Gono (67. Bichakhchyan), Myslovič - Ďuriš (82. Kaprálik), Paur (C)(67. Kurminowski), Iľko (67. Rusnák)
V 4. kole Fortuna ligy, ktoré bolo pre šošonov zároveň posledným ligovým vystúpením pred štvrtkovým duelom Európskej ligy, sa futbalisti MŠK Žilina predstavili v Žiari nad Hronom. V stretnutí mali premiéru naše nové tyrkysové dresy, hneď v úvode sme boli blízko ku gólu, no postupne prebrali nasadenie i aktivitu domáci, ktorí ju zúročili vedúcim gólom. Množstvo šancí priniesol aj druhý polčas. Síce sme rýchlo vyrovnali, no víťazný gól napokon strelili domáci, ktorí tvrdou hrou i obetavosťou predčili o polkrok žltozelených.

V 4. kole na pôde Pohronia zvolil tréner Pavol Staňo takmer identickú zostavu ako proti Trenčínu, na ľavom kraji obrany ale dostal príležitosť pred Dominikom Javorčekom tentoraz Poliak Jakub Kiwior.

Iba tridsať sekúnd stačilo staňovcom na prvý strelecký pokus, Patrik Iľko našiel Jána Bernáta vo vnútri šestnástky a s domácimi hrala tyč. Výborný štart nepodčiarkli žltozelení gólom ani v 3. minúte, Iľko sa po dlhom odkope dostal pred Jenča, no domáci brankár skorým výbehom zmenšil šance nášho krídelníka. Na opačnej strane zakončoval Bimenyimana, našťastie mieril z dobrej pozície iba mimo brány Sama Petráša. Živý futbal pokračoval aj naďalej, diváci na štadióne i pri televíznych obrazovkách boli svedkami slušných akcií na oboch stranách. V domácich žltých dresoch bol aktívny Bimenyimana aj Petrák, hosťujúci v Pohroní spod Dubňa, u staňovcov sa ukazoval aktívne Patrik Myslovič. V 17. minúte sa práve po priamom kope nášho stredopoliara dostala lopta už za domáceho brankára, v neprehľadnej situácii však stihli pohronské "osy" loptu upratať do bezpečia. Pohronie bolo aktívne aj v 26. minúte, obrane vypomohol Miroslav Gono, z protiútoku zas mieril Dávid Ďuriš vysoko nad. Po polhodine hry stálo pri nás veľké šťastie, ale aj veľké umenie Sama Petráša, ktorý vychytal dve gólové strely domácich, Bimenyimana z dorážky napálil loptu iba do brvna. Horná konštrukcia brány s nami hrala aj po rohu v 35. minúte, znova zakončoval, tentokrát hlavou, domáci útočník Bimenyimana. Tento hráč sa predsa len dočkal o minútu neskôr, chyba v obrane pri rozohrávke a následné dlhé sólo na brankára Petráša už bezpečne premenil.

Do druhého dejstva sme vstúpili nádejným brejkom po rohovom kope domácich, znova však neprišla presná finálna prihrávka. Zo strednej vzdialenosti to tak skúsil Myslovič, strela mala parametre, chýbalo jej však pár metrov. Už v 53. minúte bolo vyrovnané, rohový kopa Adama Kopasa upratal na zadnej tyči hlavičkou do siete Patrik Iľko a začínalo sa odznova - 1:1. Domáci sa napriek tomu dostávali do šancí, Petrák v 59. minúte obišiel Petráša, mieril však iba do bočnej siete, Fadera o niekoľko sekúnd zas zakončoval obstrelom mimo. Po hodine hry predsa len išli do vedenia znova domáci, šošoni stratili pri tlaku loptu, Fadera sa natlačil z ľavej strany a tiesnený prepasíroval loptu za Petráša. Tréner Staňo reagoval trojitým striedaním, loptu sme s pribúdajúcimi minútami držali čoraz častejšie na kopačkách, no do zakončenia sme sa nedostávali. Aj druhé lopty nachádzali skôr domácich futbalistov. Tutovka pre staňovcov prišla až v 90. minúte, v nej sa ocitol stopér Minárik, ale Jenčo vytlačil jeho prízemnú strelu na roh.

Šošoni tak nestačili na minuloročného nováčika z Pohronia a na štvrtkový duel Európskej ligy sa nenaladili víťazstvom. Duel v Žiari však môže byť bojovnosťou a nasadením pred štvrtok veľkým poučením.

Mikuláš Radványi, tréner FK Pohronie
"Odohrali sme veľmi kvalitný zápas proti kvalitnému súperovi. Žilina má svoju kvalitu. Takticky sme boli dobre pripravení, vedeli sme, čo máme od súpera očakávať. Čakali sme na chyby hostí pri rozohrávke. Už v prvom polčase sme mali dosť šancí, okrem gólu, po chybách, ktoré spravila Žilina. Mohli sme pridať aj druhý gól. V druhom polčase sme inkasovali po štandardke, kde môj hráč nepokryl súpera. Bolo teda vyrovnané, no išli sme stále za víťazstvom a to sme aj dosiahli. Navyše sme bavili futbalom i divákov, bola to dobrá reklama na futbal. Hralo sa hore – dole, my sme mali sedem či osem striel na bránku, takže môžem byť spokojný."
"Vedeli sme dnes, čo nás tu čaká. V predošlých zápasoch nás zdobila dobrá, kombinačná rýchla hra, ktorá nám prinášala aj úspechy. Dnes sme ale produkovali veľké množstvo strát, čím sa súper dostával na koňa a my sme mali problém reagovať. Súper mal veľké množstvo šancí, rovnako aj my sme sa snažili, snaha nechýbala. Pohronie si však náskok postrážilo, hoci sme mali na konci stopercentnú tutovku. Taký je futbal, bolo to o bojovnosti. Futbalovo sme dnes neboli na top úrovni, a to rozhodlo. Potrebujeme dobre zregenerovať, štvrtkový súper z Walesu bude náročný."
Patrik Iľko, krídelník MŠK Žilina

"Bol to ťažký, súbojový zápas. Naozaj to bolo o množstve osobných súbojov, ktoré sme, žiaľ, prehrávali. Pramenilo z toho veľa stratených lôpt, z ktorých domáci ťažili, vyrážali do protiútokov a napokon aj rozhodli. Navyše my sme naše dobré príležitosti nevyužili. Za gól som rád, videl som voľný priestor na zadnej tyči. Neteší však, keďže neznamená body. Niečo podobné môžeme očakávať aj vo štvrtok na Britských ostrovoch. Treba si z dneška zobrať čo najviac, pretože nám to ukázalo veľa."