ŽK: 57. Amanović, 77. Silva, 90.+ Jovančić (všetci Tobol)
Rozhodca: Ivanov - Usachev, Danchenko (všetci Rusko)

Fauly: 10:10

FC Tobol Kostanaj
Mokin (C) - Amanović, Marochkin, Maliy – Kairov (81. Zharinbetov), Tagybergen (C), Jovančić, Valiullin – Tošić (76. Nurgaliyev), Brigido (76. Silva) – Sergeev (86. Manzorro)

Petráš (C) - Anang, Kopas, Kiwior, Sluka - Gono, Fazlagić, Bichakhchyan (78. Slebodník) - Kaprálik (86. Myslovič), Jibril, Ďuriš (71. Goljan)
Ďalší štvrtok a pre futbalistov MŠK Žilina ďalšie kvalifikačné kolo Európskej konferenčnej ligy, v ktorom sme tentokrát v jeho treťom pokračovaní vyzvali kazašský Tobol. V prvom z dvojzápasu sme sa predstavili na pôde súpera, ktorý mal oproti Šošonom o 9 rokov starší vekový priemer základnej jedenástky. Úvodnú taktickú bitku, ktorú umocnili prázdne tribúny, rozprúdila až gólová bomba Miroslava Gona. Po zmene strán sme náskok nebránili, mohli sme ho ešte navýšiť, ale aj stratiť v záverečných sekundách. Aj do tretice sme tak začali dvojzápas výhrou.

Tréner Pavol Staňo príliš zostavu oproti minulému týždňu neobmieňal, nútené absencie Matúša Rusnáka s Jánom Minárikom poslali od začiatku na trávnik Adama Kopasa a Branislava Sluku.

Pred prázdnymi tribúnami na umelej tráve v Astana aréne bol úvod opäť opatrnejší. Domáci na nás nevybehli, naopak, nechali nám pri rozohrávke dostatok miesta. Šance v prvých minútach neprišli, brankári mali robotu iba po nepresných loptách, ktoré kontrolovali vo svojich rukaviciach. Domáci boli aj s prispením našich strát častejšie na lopte, čím si vybojovali prvé rohové kopy. Pri nich si to postrážil Petráš. Prvý strelecký pokus Šošonov zaznamenal Adrián Kaprálik, ktorý si to hodil kľučkami na ľavačku, ale jeho pokus Mokin stihol pokryť. V 20. minúte zamestnal 40-ročného gólmana Tobolu aj Adam Kopas po strele z priameho kopu. Zápas sa postupne rozbiehal, z protiútoku jemným tečom zblízka pohrozil Sergeev, Petráš istým zákrokom podržal. V 23. minúte sme si vydýchli po zakončení útočníka Sergeeva, ktorý našťastie prestrelil bránu po ideálnej prihrávke z pravej strany. Nik nechcel riskovať, malú medzeru v našej obrane chcel využiť domáci Tošić, výborným zákrokom sa prezentoval Jakub Kiwior. V 27. minúte sme na veľkú radosť udreli gólovo, Miroslav Gono dostal pred šestnástkou súpera priestor, nešpekuloval a bombou, ktorá zaskočila brankára Mokina a zaplachtila pred ním, prekvapil všetkých a rozveselil náš tábor - 0:1. Pre Gonisa to bol premiérový gól za MŠK vo svojom 51. majstrovskom stretnutí za žilinské "Áčko". Skúsení domáci hneď využívali priestory, ktoré sme im po zaváhaniach otvárali, Kairova našťastie zbrzdil dobrým zákrokom Adam Kopas. Gólom sme dostali k lopte častejšie, vytvorili sme si však iba územnú prevahu, nie šancu. V 44. minúte pálil Tošić po rohovom kope skrz húštinu tiel ľavačkou iba vedľa. Nebezpečnejšie však ešte pred polčasovým hvizdom hlavičkoval Vahan Bichakhchyan, Mokin tentokrát podržal domácich. Do šatní sa tak odchádzalo s naším jednogólovým náskokom.

Hneď v úvodnej minúte prvého polčasu už vysúval Kaprálik Jibrila, tomu však v poslednej chvíli stihli domáci obrancovia loptu vypichnúť. V 49. minúte sa vyznamenal Petráš po zakončení Tošića, ktorý si zbehol po centri pred našich obrancov. Náš gólman mu tak zmaril čistý gól. Jovančić o dve minúty pálil, Petráš skryl loptu v náručí. Silnú pasáž súpera, kedy mal loptu v moci zhruba desať minút, sme prežili a opäť sme sa prihlásili o slovo. Dávid Ďuriš neprepasíroval loptu cez bekov v bielom, Kaprálik už áno, ale Jibril na jeho ponuku nestihol v sklze zareagovať. Domácich zásoboval prihrávkami najmä agilný Tošić, ktorý bol dirigentom väčšiny akcií Tobolu. Amanović v 69. minúte skúšal šťastie z podobnej situácie ako Gono v prvom polčase, Petráš si dal na nepríjemný pokus pozor a loptu radšej boxoval. Vo výbornej pozícii sa po odraze lopty ocitol Vahan v 72. minúte, od jeho ľavačky sme čakali viac my i číhajúci spoluhráči, keďže jeho pokus minul bránu. S pribúdajúcimi minútami sme dokázali otupiť útočné snaženie Tobolu, navyše Jibril v dobrej šanci hlavičkoval nad a o niekoľko sekúnd individuálna akcia Afričana aj s prispením teču Mokina skončila na brvne domácej svätyne. Žltozelení bojovali v závere a obetavosťou eliminovali útočné ostrie súpera, príkladom išiel stopér Jakub Kiwior. Tesný náskok sme však nebránili, aktívne sme chceli doviesť duel do víťazného konca. Prežili sme aj nepríjemný rohový kop v nadstavenom čase, keď to "schytal" faulovaný Sluka. O výhru nás nepripravil ani Valiullin z poslednej šance, keď až zázračne na čiare zastavil loptu defenzívny hrdina Kiwior.

Z ďalekého Kazachstanu vezieme veľmi cennú výhru 1:0. Odveta je na programe už o týždeň vo štvrtok od 18:45 hod. Vstupenky sú v predaji od piatku 6. augusta.

Alexander Moskalenko, tréner FC Tobol Kostanay
„Dnes sme naše šance nevyužili, Žilina áno, preto vyhrala. Súper nás neprekvapil ničím, mali sme ich dobre zmapovaných, Žilina je však kvalitné európske mužstvo s reprezentantmi, ktorí hrajú v tempe a vo veľkej rýchlosti. V Kazachstane však takýchto kvalitných stretnutí odohráme tak päť za rok. Určite pôjdeme do Žiliny postúpiť, keby sme nechceli, tak tam ani nemusíme ísť.“
"Veľmi ťažký zápas, ktorý sme však zvládli dobre. Dostali sme sa na loptu, hrali svoju hru. Prvý polčas bol pretaktizovaný, hrali sme do plných, keďže domáci hrali opatrne. Po góle sa to otvorilo, Tobol začal viac útočiť, čím sa nám otvárali priestor, škoda protiútokov, kedy nám zlyhala pri kontrách finálna časť. Na druhú stranu si vážime výhru, pretože na konci zápasu mal súper veľkú šancu na vyrovnanie. Každopádne je za nami iba polčas, eufóriu treba krotiť. V domácej odvete verím, že fanúšikovia spravia opäť atmosféru, ktorá nás poženie za postupom."
Miroslav Gono, záložník MŠK Žilina

"Zápas sa vyvíjal podľa našich predstáv, snažili sme sa diktovať tempo, no súper bol naozaj kvalitný. Museli sme byť trpezliví, zámer vyšiel. Som veľmi rád, že mi to tam konečne padlo. Mal som priestor na strelu, tak som to vyskúšal. Som rád, že to pred brankárom zaplávalo. Potešila ma ale najmä odvedená práca celého tímu, pretože sme bojovali od prvej do poslednej minúty. Nechali sme tam všetko, za čo chcem chalanom poďakovať. Výborná pozícia do odvety, dnešok ale nič nerieši. Je za nami totiž iba polčas, doma treba rovnako ukázať našu dominanciu a svojou hrou ísť za postupom."

Jakub Kiwior, obranca MŠK Žilina

"Som rád, že sme v Kazachstane uhrali výborný výsledok a do domácej odvety ideme s jednogólovým náskokom. To nás však musí motivovať do ešte tvrdšej roboty, určite sa nemôžeme uspokojiť. Z čistého konta som najšťastnejší, organizačne sa v defenzíve posúvame a verím, že to tak bude pokračovať aj v ďalších zápasoch. Priznám sa, že pri poslednej šanci súpera som to ani nevidel. Dal som tam nohu, takisto by tomu zabránil aj niekto iný, keby tam bol. Teším sa, že som pomohol chalanom, ale dnes sme makali ako tím spolu v defenzíve aj ofenzíve. Výhra je tou najkrajšou odmenou."