\ MEDZINÁRODNÉ ZÁPASY » MŠK Žilina

MEDZINÁRODNÉ ZÁPASY

Vo viac ako 110. ročnej histórii klubu sme odohrali cez 500 súťažných zápasov so zahraničnými súpermi. Vôbec prvý zahraničný duel sme zohrali 2. mája 1922 s maďarským FC 33 Budapešť, ktorý skončil remízou 2:2 (foto vyššie).

Od roku 1922 sme nastúpili na stovky medzinárodných meraní síl, pričom sme sa v nich predstavili na štyroch svetadieloch s výnimkou Austrálie a Antarktídy. Najčastejšie sa stretávame s našimi najbližšími susedmi, futbalistami z Maďarska, Poľska a Česka.

Najvýznamnejšie medzinárodné zápasy žilinských futbalistov:

• 1961/1962, kedy v Pohári víťazov pohárov zdolalo Dynamo grécky Olympiakos Pireus na jeho pôde 3:2 a aj v domácej odvete 1:0 (foto nižšie). Na jar 1962 sme vyhrali vo štvrťfinále nad Fiorentinou 3:2, pričom Taliani prvýkrát hrali futbal na snehu. V odvete sme podľahli fialkám 0:2 a vypadli (foto nižšie).
  •

• 2002/2003 – prvýkrát v histórii sme po premiérovom zisku majstrovského pohára okúsili atmosféru Ligy majstrov v dvojzápase proti švajčiarskemu FC Bazilej (1:1, 0:3).
  •
  • 2008/2009 – pri oslavách storočnice klubu sme sa prebojovali premiérovo do skupinovej fázy druhej najcennejšej súťaže starého kontinentu – Pohára UEFA, kde sme v skupine F hrali proti Hamburgeru SV, Ajaxu Amsterdam, Slavii Praha a Aston Ville. Pamätné ostalo najmä víťazstvo na Britských ostrovoch, kde sme vyhrali vôbec ako prvý slovenský zástupca. Nižšie na fotografii víťazný gól Petra Štyvara vo Villa Parku a ohňostroj pri oslave 100 rokov klubu.
  •

• 2010/2011 - ako tretí slovenský klub v histórii sme sa prebojovali do základnej skupiny Ligy majstrov, kde sme sa dostali po pamätných výhrach nad Spartou Praha (foto nižšie - pamätný gól Moma Ceesaya do siete Sparty). V skupine F sme bojovali následne proti Chelsea F.C. (foto nižšie), Olympique Marseille a Spartaku Moskva.
  •

• 2015/2016 – hoci sme nedosiahli až na skupinovú fázu Európskej ligy, spanilá, emóciami nabitá cesta jej predkolami sa zapísala nezmazateľne do histórie klubu. Postupne sme vyradili severoírsky Glentoran FC, Daciu Kišiňov, Vorsklu Poltavu a stopku nám vystavilo až baskické Bilbao. Niekoľkokrát nastalo v žltozelených drdciach doslova "zmŕtvychvstanie" najmä vďaka útočníkovi Williamovi (foto nižšie).
  • 2017/2018 - Žiaľ, oveľa kratšia bola cesta kvalifikačnými kolami Ligy majstrov, kde sme vo vyrovnanom dvojzápase stroskotali na dánskom majstrovi z Kodane. Nič tomu po prvom polčase pod Dubňom nenasvedčovalo, prišla však smršť Dánov a ich výhra na našom trávniku v pomere 3:1. Tento výsledok sme takmer zopakovali na severe Európy, v nadstavenom čase sme však spálili tutovku a smutným víťazstvom v pomere 2:1 sme sa príliš skoro rozlúčili s Európou. Navyše tento ročník bol posledným, kedy mužstvo "nezostúpilo" o súťaž nižšie, ale vypadlo z európskych pohárov celkovo.
  • 2021/2022 – opäť nás od skupinovej fázy delil jeden jediný súper. V novovzniknutej Európskej konferenčnej lige sme začínali v 1. kvalifikačnom kole, kde sme vďaka výbornému domácemu výsledku 5:1 položili základ postupu cez gruzínsky Dila Gori. Nasledovala cyperská prekážka so zvučným menom - Apollon Limassol, ktorý nechýbal v posledných rokoch v skupinových fázach pohárov. Šošoni, naopak, zvíťazili u súpera na horúcom Afroditinom ostrove, pričom doma vo výbornom zápase potvrdili postup remízou. Európska cesta tak pokračovala a zaviala nás ku najvzdialenejšiemu možnému súperovi - do Kazachstanu. Aj Tobol Kostanay sme dokázali zdolať na jeho pôde, pričom pod Dubňom sme ho doslova zničili piatimi gólmi. Play-off a teraz už môžeme povedať, že nešťastný dvojzápas proti českému Jabloncu, ktorý nás vyzliekol donaha. Dve prehry a stopka tesne pod vrcholom. Napriek tomu mladý tím vedený Pavlom Staňom ukázal okulahodiaci futbal, ktorý obdivovali cez leto všetci futbaloví fanúšikovia.