Šošoni vládnu svetu v počte odohratých minút odchovancami počas tejto sezóny
Celosvetovo uznávaná výskumná skupina z Medzinárodného strediska pre športové štúdie (CIES) vydala počas tohto týždňa rebríček v štatistike odohratých minút odchovancami klubu v 40 celosvetových najvyšších súťažiach v aktuálnej sezóne 2021/2022.

Viac než 500 mužstvám vládne MŠK Žilina, dokopy 23 odchovancov (podľa špecifických kritérií CIES) Akadémie MŠK Žilina odohralo dohromady 85,5% minút.

odchovanci Akadémie MŠK Žilina vládnu

Ďalší rebríček CIES, v ktorom sa nielenže objavujú Šošoni, ale dokonca mu opäť vládnu. Po minulej sezóne, kedy sme kraľovali v počte odohraných minút našich odchovancov v rámci celej Európy a zároveň sme mali druhý najmladší tím na starom kontinente, sme sa objavili v tomto rebríčku aj počas tejto sezóny, keď sme mali celosvetovo štvrtú najmladšiu zostavu na svete a v počte aktívnych odchovancov v európskych ligách sme predbehli tímy ako Manchester United či City alebo Chelsea.

Tentokrát sme na piedestáli, a to už tradične vďaka systematickej práci v Akadémii MŠK Žilina. Šošoni totiž opäť kraľujú v štatistike odohratých minút odchovancami klubu v 40 celosvetových najvyšších súťažiach v aktuálnej sezóne 2021/2022. Predstihli sme aj Baskov a našich súperov z roku 2015 - Athletic Club Bilbao. V tejto sezóne nastúpilo dokopy 23 odchovancov Akadémie MŠK Žilina, ktorí odohrali 85,5% ligových minút, čo je jednoznačne najviac počas aktuálnej sezóny.

Menovite ide o týchto odchovancov žltozelených (kompletné štatistiky a minutáž si môžete pozrieť tu):

Dávid Ďuriš

Matúš Rusnák

Benson Anang

Vahan Bichakhchyan

(podľa tohto rebríčka považuje CIES za odchovanca hráča, ktorí odohral minimálne tri sezóny v klube medzi svojím 15. až 21. rokom)

Percento odohratých minút odchovancami v kluboch Fortuna ligy

1. MŠK Žilina - 85,5% minút

2. Ružomberok - 35,9% minút

3. Trenčín - 34,2% minút

4. Trnava - 21,9% minút

5. Michalovce - 19,4% minút

6. Senica - 16,9% minút

7. Slovan BA - 11% minút

8. Pohronie - 8,2% minút

9. Liptovský Mikuláš - 7,9% minút

10. Zlaté Moravce - 2,8% minúty

11. Dunajská Streda - 1,9% minúty

12. Sereď - 0%

*Štatistiky platia k 19. aprílu 2022.