Slnko, drina a druhý zápas proti slovinskému NK Bravo pred nami
Prostredie a počasie, v ktorom vás tréning jednoducho musí baviť. A preto si Šošoni za svoj tréningový dril zaslúžili vo štvrtok voľné popoludnie. Väčšina chalanov ho strávila pri jazere, kde dobili energiu pred piatkovým dvojfázovým tréningom.

V sobotu totiž čaká zverencov trénera Pavla Staňa druhý protivník na sústredení - domáci NK Bravo, piaty tím uplynulej sezóny v slovinskej Prvej lige. Aj o ňom sme sa porozprávali so šéfom žltozelenej lavičky.


slovinci súperom s podobnou filozofiou

Po stredajšej tesnej prehre proti favoritovi z ruského Lokomotivu si v druhom prípravnom dueli na sústredení zmeriame sily s mladým družstvom z hlavného mesta Slovinska - NK Bravo. Sobotný súper dokázal počas minulej sezóny v desaťčlennom poli najvyššej slovinskej súťaže vystúpať až na piate miesto, pričom na pohárové priečky stratil štrnásť bodov. Časť prípravy už má za sebou aj mužstvo z Ľubľany, ktoré v prvom "prípraváku" zaknihovalo remízu 2:2 s druholigovým celkom NK Radomlje. 

NK Bravo je v slovinských futbalových vodách pomerne mladou tvárou, nakoľko vznikol až v roku 2006. Bravo sa postupne prebíjalo nižšími súťažami v krajine, keď z tretej ligy postúpilo v sezóne 2016/2017 a do prvej slovinskej ligy sa dostalo v roku 2019. V najvyššej súťaži tak menej slávny klub z Ľubľany strávil zatiaľ iba dva kompletné ročníky, v ktorých sa umiestnil na šiestej resp. piatej priečke. Účasť v európskych súťažiach si v doterajšej histórii nepripísal.

Vo víkendovom súboji to bude zároveň duel dvoch tímov s veľmi podobnou filozofiou, ktoré dávajú priestor predovšetkým mladým domácim hráčom. Veľká väčšina kádra NK Bravo je zložená zo slovinských hráčov do 25 rokov. Tých dopĺňajú skúsenosti v podobe dvoch ostrieľaných matadorov - 36-ročného Andraza Kirma a 38-ročného Luku Zinka. Ruka v ruke s filozofiou klubu ide aj ich akadémia, ktorú môžeme označiť za jednu z najlepších v krajine. Na trávniku v slovinskom Kranji si teda budeme môcť vyskúšať hru proti podobne stavanému tímu, čo bude pre našich chalanov určite ďalšia dobrá previerka a správne "zrkadlo".


únava je na sústredení normálna

Kranjska Gora priniesla Šošonom presne to, čo očakávali. Krásne prostredie, slnečné počasie, kvalitné tréningové zázemie a skvelý servis. A to všetko preto, aby sa mohli čo najlepšie pripraviť a nabrať kondíciu na novú sezónu. Podobne to v predzápasovom rozhovore zhodnotil aj tréner Pavol Staňo.

"Myslím, že zatiaľ tu máme všetko úplne perfektné - od ihriska, cez prostredie až po počasie môžem hodnotiť na výbornú. Navyše, chalani na tréningoch skvelo pracujú. Zo všetkého máme teda iba dôvod na radosť," vyjadril spokojnosť s tréningovým centrom pod slovinskými Alpami.

Proti Lokomotivu nás nedelilo veľa od remízy či dokonca výhry. Ako zobralo výsledok mužstvo? "Nie je dobré prehrať, no je dobré uvedomiť si, že treba byť pozorní celý čas na ihrisku. Tento zápas bol pre nás výbornou školou, i keď sme neuspeli a veľa nechýbalo od našej výhry. Veľká škoda, že sme tento súboj prehrali gólom z poslednej minúty a nakoniec sme odchádzali ako zdolaní. Z našej strany to však v stretnutí vyzeralo výborne." V spomínanom dueli sme sa dokázali dostať dvakrát do vedenia, no nakoniec rozhodol dvomi gólmi v závere Anton Miranchuk.

Po fyzickej stránke hráči podávajú už tradične "nadľudské" výkony, čo ich však môže posunúť iba ďalej. "Chalani zo seba dávajú maximum, aby stále napredovali. Stále však musíme pracovať na plné obrátky, lebo tak to chceme, potrebujeme, a tak nám to prinieslo úspech. Iná cesta neexistuje." Aj z tohto dôvodu je preto veľká škoda zranenia brankára Ľubomíra Belka. "Včera absolvoval röntgen, ktorý, našťastie, neukázal zlomeninu. Musíme však ešte počkať na presnejšie informácie a zatiaľ musí chodiť s pomocou bariel. Ak sa to nezlepší, tak pocestuje asi skôr domov," s ľútosťou, no zároveň aj nádejou v hlase povedal kouč Šošonov.

Vďaka drine, ktorú chalani odvádzajú na každom tréningu, si včera popoludní zaslúžili aj trochu voľna. "Trénujeme veľké objemy, rovnako aj pred zápasom sme toho poriadne odtrénovali a potom sa behalo ešte aj po ňom. Takže chalani mali určite právo na oddych, včera po doobedňajšom tréningu sme im dali popoludní čas na aktívnu regeneráciu. Dnes opäť v tréningu vyzerali skvelo a už sa postupne pripravujeme sa sobotný duel." Počasie nám vyšlo aj počas voľna. Ako ste ho strávili Vy osobne? "S chlapcami z realizačného tímu sme si dali 50 kilometrov na bicykli." Viacerí sa tak vybrali pozrieť si zákutia krásneho slovinského horského prostredia.

Aj napriek voľnu však budú chalani cítiť v nohách únavu, tak ako proti Moskovčanom. "Áno, ale na sústredení je to normálna vec. Ťažké nohy treba v zápase rozbehať. Čaká nás zaujímavé mužstvo NK Bravo, ktoré má podľa našich informácií najlepšiu akadémiu v Slovinsku a takisto dáva šancu mladým hráčom. Čo sa týka spôsobu, ako hrajú a typológie hráčov, bude to podľa mňa výborný súper. Absolútne ho nemôžeme podceniť, pretože zo zápasov, ktoré sme videli, je jasné, že toto mužstvo má kvalitu." Štýl nášho futbalu tak bude iný ako proti stredajšiemu súperovi. "Samozrejme, pretože Lokomotiv Moskva chcel hrať a nechcel brániť. Naopak, zajtrajší súper hrá z bloku, čo znamená, že v okolí pokutového územia to bude prehustené. Toto potvrdzuje aj ich herný systém 3-4-3," dodal lodivod žltozelených, ktorý už má súpera dostatočne načítaného. 

V dueli s Lokomotivom Moskva nastúpili v podstate dve jedenástky. Aký bude zámer tentokrát? "Niektorí chalani dostali viac minút, iní striedali po polčase. Máme to nastavené tak, aby mohli všetci naplno trénovať a nemali iba regeneračný tréning. Chceme dať šancu viacerým hráčom, aby sa ukázali. Pred dôležitým vstupom do Európy nemáme až tak veľa prípravných stretnutí, no hráči nestihli ani vypadnúť z rytmu, keďže sme v uplynulej sezóne mali množstvo súbojov. Som však presvedčený, že momentálne by každý dokázal odohrať aj 90-minútový zápas," uzavrel pred celkovo tretím zápasom prípravy hlavný tréner MŠK Žilina Pavol Staňo.


Sobotný súboj, ktorý má výkop o 18:00 hod. v slovinskom Kranji, plánujeme vysielať opäť na MŠKŽilinaTV.


Všetko zaujímavé z tréningov i zákulisie zo sústredenia sledujte na našich sociálnych sieťach.