Prvý a hneď aj predzápasový deň v Kranjskej Gore
Utorkom pre futbalistov MŠK Žilina naplno odštartovalo sústredenie v Slovinsku, kedy ich v Kranjskej Gore čakal dvojfázový tréning. Drinu v krásnom prostredí spríjemnilo slnečné počasie a už tradične výborne pripravený trávnik, ktorý Šošoni ihneď poriadne otestovali. Prvý deň sa niesol aj v znamení predzápasového režimu, keďže v stredu cestujeme do neďalekého Rakúska na prípravný duel proti ruskému Lokomotivu Moskva.

Pred súbojom s tretím tímom uplynulej sezóny ruskej Premier League sme sa porozprávali s trénerom Pavlom Staňom.


hneď na úvod účastník skupinovej fázy európskej ligy

Po prvom, aklimatizačnom dni na sústredení v Slovinsku Šošoni pocestujú do Rakúska, kde ich v druhom prípravnom dueli preverí Lokomotiv Moskva. Mužstvo z hlavného mesta Ruska stratilo v tabuľke iba jeden bod na svojho mestského rivala zo Spartaku a za majstrom zo Zenitu zaostalo o deväť bodov. Toto umiestnenie im vynieslo miestenku priamo do skupinovej fázy Európskej ligy. V minulom ročníku sa Lokomotiv predstavil dokonca v skupinovej fáze Ligy majstrov, kde si v ťažkej skupine s tímami ako Bayern Mníchov, Atlético Madrid či RB Salzburg dokázal pripísať na svoje konto cenné tri body. 

Káder Moskovčanov nie je v tejto fáze prípravy úplne kompletný, nakoľko viaceré opory mužstva reprezentujú svoje krajiny na prebiehajúcom európskom šampionáte. Spomenúť môžeme ich tohtosezónneho najlepšieho strelca a oporu zálohy Grzegorza Krychowiaka, ktorý v drese Poľska zviedol aj neúspešný boj proti slovenskému výberu. V tíme našich severných susedov ho dopĺňa jeho krajan - obranca Lokomotivu Maciej Rybus. Súčasťou ruského národného mužstva je aktuálne aj trojica záložníkov Lokomotivu - Rifat Zhemaletdinov, Dmitri Barinov a Maksim Mukhin. 

S trojnásobným ruským šampiónom a rekordným 11-násobným víťazom ruského pohára sme si zmerali sily v rovnakej fáze prípravy aj pred dvomi rokmi. V rakúskom centre Bad Kleinkirchheim sa vtedy zrodila bezgólová remíza 0:0. Z aktuálnej súpisky úspešného ruského klubu v tomto stretnutí nastúpilo až štrnásť hráčov, čo svedčí o stabilite súperovho kádra. Naopak, z členov tohtoročnej výpravy MŠK si tento súboj pamätá šestica Šošonov. Konkrétne ide o obrannú štvoricu Adam Kopas, Ján Minárik, Branislav Sluka a Benson Anang, ktorých dopĺňajú Enis Fazlagić a Dávid Ďuriš.


sme tu kvôli takýmto súperom a zápasom

V Kranjskej Gore panoval v utorok horúci, slnečný deň. Ani to však neodradilo Šošonov od toho, aby mali v dvoch tréningových dávkach nabehaných desať kilometrov. O pocitoch z prvého dňa na sústredení sa s nami podelil hlavný tréner Pavol Staňo.

"Tešíme sa, že máme vytvorené ideálne podmienky na napredovanie. Ihriská sú perfektné, ubytovanie rovnako bez problémov, celkovo toto horské prostredie spĺňa všetky naše požiadavky. Treba preto každý jedeň deň využiť naplno. Dnes sme si odmakali dosť, chalani toho majú po dvoch tréningoch plné zuby. Na to sme sem však prišli, aby sme tvrdo pracovali a zúročili to v ostrých zápasoch. Uvidíme, ako budeme vyzerať v stredajšom stretnutí proti Lokomotivu. Verím však, že napriek vyššiemu zaťaženiu ukážeme kvalitu."

Od pondelka má kormidelník MŠK kompletnú družinu, keď sa mu vrátilo po predĺženom voľne až desať reprezentantov. Ako momentálne vyzerá tím? "Je na niektorých chalanov badať, že sú ešte unavení. Je zložité diferencovať zaťaženie každého jedného z nich. Každý sa vrátil v inom rozpoložení, inej dispozícii. Preto musíme byť opatrní. Určite potrebujeme ešte pár dní na to, aby sme videli ich reálnu výkonnosť."

Najlepší tréning je podľa lodivoda žltozelených zápas. Ten stredajší bude navyše proti zvučnému menu. "Lokomotiv nemusíme chalanom predstavovať. Čaká nás vynikajúci súper, ktorý nám nastaví zrkadlo. My sa ako vždy chceme pobiť o každú loptu, chceme usilovne behať. To nás vždy zdobilo. Treba priznať, že Lokomotiv nás pri svojej kvalite poriadne preverí, nečaká nás nič ľahké, ale sme tu pre to, aby sme dokázali takéto zápasy hrať a zvládať aj v ostrej sezóne."

Aký bude zámer pred duelom proti Rusom? "Čakáme na spätnú väzbu od chalanov a ráno sa rozhodne. Dnes odmakali vyše 10 kilometrov na dvoch tréningoch, čo nehovorím ako výhovorku, ale je to slušné číslo. Vždy však vyžadujem od svojich hráčov plné nasadenie a tvrdú prácu pre tím. Lokomotiv je motiváciou, preto verím, že sa chalani budú chcieť ukázať a presadiť proti náročnému protivníkovi."


Stredajší duel proti Rusom má naplánovaný výkop o 17:30 hod. v rakúskom Villachu.

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, kde máte o Šošonoch neustály prehľad.