UYL | Na Cypre víťazný začiatok mládežníckej Ligy majstrov
ŽK: 72. N. Ioannou, 84. Kolotas (obaja Pafos FC)
Rozhodca: Petrík - Hrabovský, Hurych (všetci Česko)
Pafos FC
Cikac - Georgiou (C), N. Ioannou (72. K. Ioannou), Tansini Lemke, Ikker - Kelasov, Evzona (85. Michael), Kolotas, Monteiro Nhaga - Lundberg, Papastylianou (72. Kokkinos)

Badžgoň - Mynář, Jaššo (C), A. Oravec - Hranica, Šamaj (89. Atanasijević), Chyla, Badjie (55. Staník) - Beňadik (46. Šarudi), Klaučo (77. Pekelský), Šimún (77. Kóša)

Úvodný zápas 1. kola UEFA Youth League sa hral v Pafose od začiatku vo veľkom teple, čo bolo cítiť aj na rýchlo ubúdajúcich silách hráčov. O to dôležitejší teda bol náš rýchly vedúci gól po aktivite Badjieho a strele Šamaja, ktorý sa ukázal ako víťazný. Do polčasu sme súpera tlačili pred jeho bránou, no góly už pred prestávkou neprišli. Po zmene strán sme už neboli tak dominantní a hrozili aj domáci. Presný zásah sme však už nevideli ani od jedného tímu, a tak Šošoni zaknihovali tesnú, ale cennú výhru 1:0, ktorá nám dáva dobré vyhliadky do domácej odvety.

Tréner Ivan Belák do prvého zápasu tohto ročníka mládežníckej Ligy majstrov nasadil overenú zostavu z minulej sezóny, ktorá vyhrala titul v najvyššej súťaži dorastu. S druholigovým skúsenosťami nastúpila až šestica žltozelených - Badžgoň, Mynář, Jaššo, Hranica, Chyla a Beňadik. Jediným legionárom v zostave bol krajný bek Badjie a mladší ročník 2006 zastupoval Martin Klaučo.

Doslova ideálny bol úvod duelu pre Šošonov, Basirou Badjie ušiel po ľavej strane, už už sa zdalo, že prihrávkou pod seba nenájde nikoho, no lopta na napokon dostala až k Samovi Šamajovi a ten prepálil všetko, čo bolo treba - 0:1. Domáci sa do hry dostávali dlhšie, ale keď sa Monteiro ocitol v 10. minúte v šanci, tak Jakub Badžgoň musel vytiahnuť výborný zákrok nohou. Svojou rýchlosťou a strelou na bližšiu žrď to skúšal aj Matej Šimun, brankár Cikac si tyčku postrážil. Naďalej sme boli aktívni, prsty v tom mal opäť Šimun, keď tentokrát hľadal Martina Klauča na hrote, jeho pokus ale letel tesne nad. Prevaha a držanie lopty boli na našej strane, obliehanie vyústilo do šance v 28. minúte, keď si Timotej Hranica vymenil loptu s Marekom Beňadikom a prvý menovaný pálil zblízka. V poslednej chvíli mu to však sklzom zblokoval obranca Pafosu. Domáci začali byť aktívnejší až po pol hodine, z ľavej strany hrozil najmä legionár Monteiro, Šošoni boli pozorní. V 37. minúte sme mohli viesť o dva, rýchle nohy naštartoval Badjie, ktorý dostal výbornú loptu za obranu a prihrávkou z prvej hľadal Beňadika pred bránou. Ten síce loptu stihol, no v tutovke mieril vedľa. V závere polčasu sme si poriadne vydýchli po preštrikovaní Lundberga až pred nášho gólmana, ten to ale opäť vyriešil a razantným odkopom odpratal loptu pred dorážkou Badjie. Práve náš jediný legionár v základe Basirou sa postaral ešte pred prestávkou o zaujímavý pokus, čosi mu však chýbalo.

Zmena strán priniesla jednu zmenu v našej zostave. Vyčerpaného Beňadika vystriedal Samuel Šarudi. Začalo sa o čosi pomalšie, hoci počasie bolo priaznivejšie a citeľne menej teplejšie. Po desiatich minútach druhej polovice muselo dôjsť aj k druhému striedaniu v našom tíme, vynútene putoval dole Badjie, ktorého nahradil Teo Staník. O čosi aktívnejší boli domáci, ktorí skúšali pozornosť Badžgoňa viackrát neúspešne. Šošoni pôsobili unaveným dojmom, čo sa súper snažil využiť, boli to však naši chalani, ktorí mali väčšiu príležitosť. V 67. minúte sa lopta odrazila k Šimunovi a ten to napálil priamo na bránu, Cikac bol v strehu. Obe strany dostali príležitosť zahrávať nebezpečné štandardy, naša letela vedľa, ich si postrážil Badžgoň. Hra sa prelievala zo strany na stranu aj kvôli viacerým nepresnostiam a nedorozumeniam, čo k mládežníckemu futbalu patrí. Následne sme striedali dvojnásobne, čerstvé sily do útoku priniesli Michal Pekelský a František Kóša. V 82. minúte sa súper rýchlym protiútokom snažil ohroziť našu svätyňu, zakončil ho iba málo výraznou ďalekonosnou vodou. V závere sme sa akoby začali strachovať o výsledok, domáci boli odvážnejší, my, naopak, zakríknutejší. Tesne pred koncom sme si po úniku Kóša pýtal penaltu po zasekávačke v pokutovom území, no rozhodca mal iný názor. Ani záverečné rýchle brejky sme nevyužili, rovnako tak súper svoj tlak, a tak sa už stav na ukazovateli skóre nemenil.

Stretnutie v Pafose nám napokon prinieslo najtesnejšiu výhru 1:0, čo je pred odvetou sľubný výsledok. Tá je na programe o tri týždne pod Dubňom. V stredu 25. októbra o 16:30 hod. ste na Štadióne MŠK Žilina všetci srdečne vítaní. O vstupenkách budeme informovať čoskoro.

Ivan Belák, tréner MŠK Žilina U19
"Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, súper bol zaskočený naším vysokým pressingom. Rýchly gól nám pomohol, pričom sa nám naskytli aj ďalšie dobré príležitosti, ktoré sme však neriešili tak ako pri gólovej koncovke. Škoda, že sme neodskočili v úvode na rozdiel dvoch gólov, čo by nás ešte viac upokojilo a mohli sme hrať dominantnejšie. Následne sa domáci skonsolidovali, osmelili sa, podržal nás aj Badžgoň a z našej strany to už nebolo také dominantné. Nevyhovárame sa na počasie, ale klimatické podmienky boli pre nás naozaj náročné. Práve na začiatku sme do toho dali dosť síl, kde sme to chceli strhnúť na našu stranu. Aj preto vyznelo druhé dejstvo z našej strany pohybovo slabšie. Chalani to však odmakali až do konca, museli sme aj nútene striedať. V závere som videl na našich kopačkách obavy o výsledok. Na druhej strane sme mohli vyriešiť niektoré naše brejky lepšie a uzavrieť zápas skôr. Výsledok 1:0 je dobrý do odvety a zároveň nás udržiava v strehu, aby sme boli pripravení a koncentrovaní na domáci súboj. Cyperčania vedia hrať futbal, preto nás ani pod Dubňom nečaká nič ľahké."
Samuel Šamaj, stredopoliar MŠK Žilina U19
"Bol to náročný zápas nielen vďaka kvalitnému súperovi, ale aj počasiu a veľkému teplu. Dotiahli sme to však do úspešného konca, čo je najdôležitejšie. Úvod patril nám, kým sme ešte mali sily. Potom pochopiteľne domáci, ktorí sú zvyknutí na tieto podmienky, prebrali iniciatívu. Po góle to bola obrovská radosť, bol som šťastný, i keď to padlo so šťastím. Sme radi, že nesieme domov z Cypru náskok, s ktorým sa bude doma nastupovať určite lepšie."