S Európskou ligou sa lúčime hneď v 1. predkole po prehre 1:3, TNS rozhodlo po rohových kopoch
UEFA Europa League,
štvrtok 27. 8. 2020 od 19:30
Park Hall Stadium, Oswestry
3:1(1:1, 0:0)
The New Saints F.C. - MŠK Žilina
Góly: 56. Robles, 100. Smith, 108. Cieślewicz (pok. kop) - 77. Myslovič (pok. kop)
ŽK: 22. Brobbel, 32. Astles, 73. Harrington, 76. Redmond, 101. Smith - 45. Minárik, 54. Sluka, 90. Gono
ČK: 107. Sluka (po druhej ŽK)
Rozhodca: Lukjančukas - Snarskis, Gerasimov (všetci Litva)
The New Saints F.C.
Harrison - Spender (46. Harrington), Marriott (C), Ebbe, Brobbel (80. Smith), Redmond (104. Routledge), Hudson, Mullan, Astles, Robles (87. Cieślewicz), Holland

Petráš - Vallo, Minárik, Kopas, Sluka - Bernát (90. Bichakhchyan), Gono, Myslovič - Ďuriš (117. Kaprálik), Paur (C) (85. Kurminowski), Iľko (101. Rusnák)
Po troch rokoch bola európska klubová súťaž opäť aj s účasťou MŠK Žilina. Šošoni sa v 1. predkole predstavili vo Walese proti domácemu The New Saints FC, ktorý v prvom polčas diktoval tempo hry. Tutovku však mal náš kapitán Jakub Paur, no tá ostala nevyužitá. Prvý gól prišiel až po prestávke z jedného z početných rohových kopov domácich. Vyrovnania sme sa dočkali po penalte Mysloviča, tlačili sme sa aj za vedúcim gólom, ale ten v normálnej hracej dobe nepadol. Domáci prakticky rozhodli o osude stretnutia znova po rohovom kope presne v 100. minúte. Poistenie domácej výhry prišlo po prísne nariadenej penalte, a tak sa šošoni lúčia s Európskou ligou už v 1. predkole po prehre 1:3 s walesským TNS.

ZÁZNAM ZÁPASU

Na pôde Walesanov zostal tréner Pavol Staňo verný overenej zostave, iba na ľavom kraji obrany vystriedal potrestaného Jakuba Kiwiora už zdravý Branislav Sluka.

Na umelej tráve v Park Hall Stadium mali výkop na dvakrát šošoni, následne však prvé minúty patrili domácim, Samo Petráš musel na konci 3. minúty hasiť nebezpečie po prudkej strele Redmonda, ďalší center TNS sme si takmer zrazili do siete, no obrana žltozelených bola pozorná a loptu odpratala do bezpečia. Ďalšia šanca pre domácich Walesanov prišla v 8. minúte, zľava sa dostali domáci až pred Petráša, lopta sa pred jedenástkou dostala k Roblesovi, opäť sa činil pohotový gólman žltozelených. Gólovka pre staňovcov prišla v 14. minúte, Dávid Ďuriš zabojoval pri pressingu, vysunul kapitána Jakuba Paura, ale ten zoči-voči Harrisonovi namieril iba do nôh waleského brankára. Napriek našej tutovke tlačili domáci, v 21. minúte lopta obtrela po rohovom kope našu žrď. Na druhej strane skúšal šťastie zo svojej typickej pozície Adam Kopas, ale namieril iba do húštiny tiel. Na bránu letela následne strela Jána Bernáta, ale Harrison skryl tento pokus bez problémov do náručia. V 38. minúte vytiahol ďalší výborný zákrok Petráš po nepríjemnej strele Mullana, ktorý vytesnil na roh. Ani po ňom nemal pokoj, Hudson zakončoval, lopta si opäť našla rukavice Petráša. V závere polčasu sa Brobbel preštrikoval cez trojicu našich, Samo znova výborným zákrokom podržal.

Druhý polčas otvorili "svätci" sériou rohových kopov, ktorá sa, bohužiaľ, skončila presnou hlavičkou Roblesa. Po hodine hry mohol odpovedať Kubo Paur priamym kopom, jeho obstrel mieril nad. O pár okamihov vysúval Bernát krídelníka Paťa Iľka po ľavej strane, spätnou prihrávkou našiel v dobrej pozícii Mysloviča, no v rozhodujúcom momente mu lopta ušla. TNS kontrovalo v 68. minúte po skrytej strele Roblesa, na druhej strane pokus Mysloviča spoza šestnástky zblokovali. Nasledujúci rohový kop sme rozohrali signálom, na ktorého konci bola nepresná hlavička Paura. V 75. minúte sme z pravej strany zahrali priamy kop, k odrazenej lopte sa dostal Braňo Sluka, ktorý bol zoťatý Redmondom a nasledoval pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Myslovič a prudkou strelou do pravej strany nedal domácemu gólmanovi šancu - 1:1. Šošoni po vyrovnávajúcom góle ožili, tlačili sa dopredu a najbližšie ku gólu mala šanca z 86. minúty, keď Vallo loptou pod seba hľadal Bernáta, do šmýkačky išiel o čosi neskôr. Gól však už v riadnom hracom čase nepadol, nasledovalo teda predĺženie.

Prvá príležitosť predĺženia prišla v 100. minúte po rohovom kope v podaní TNS, najlepšie sa v skrumáži zorientoval Smith a poslal "svätcov" opäť do vedenia. Vyrovnať sme mohli krátko pred koncom prvého predĺženia, tiahla strela Vahana Bichakhchyana z 18 metrov letela iba na hornú sieť. V 108. minúte prišiel penaltový moment aj na strane TNS, keď Sluka nedovolene zastavil Cieślewicza, za čo náš krajný obranca videl diskutabilnú druhú žltú, a teda červenú kartu. Sám faulovaný zahrával strelu z bieleho bodu, a hoci Petráš vystihol stranu, na presný pokus domáceho hráča nedosiahol. The New Saints mohli ešte odskočiť, hlavičku Ebbeho k bližšej žrdi pokryl náš gólman. Oslabení sme v závere už nič nevymysleli, čo znamená, že sa s Európskou ligou lúčime hneď po prvom predkole.

Scott Ruscoe, tréner The New Saints FC
"Už sme dosiahli v Európe pár výsledkov, v ktorých sme predčili očakávania. Dnešok je podobný. Vzhľadom na šance sme si to ale zaslúžili. Obával som sa trochu pri našich nevyužitých šanciach, keď bol stav nerozhodný. Našťastie sme to zvládli. Boli sme kondične výborne pripravení, hladní po zápase, preto sme chceli súpera vysoko napádať, čo vychádzalo. Hrali sme organizovane vzadu aj vpredu. Hoci sme inkasovali vyrovnávajúci gól, opäť sme to prinavrátili na našu stranu. Som šťastný."
"Očakávania ťažkého zápasu sa potvrdili. Dážd dnes pomohol terénu, ktorý bol oproti predzápasovému tréningu lepší. Prvý polčas bol z našej strany slabší, nedostali sme sa do hry. Až po inkasovanom góle sme paradoxne začali hrať dobre, verili sme si aj do predĺženia, že to zvládneme, boli sme fyzicky dobre pripravení. Súper mal veľmi veľa štandardiek, výškovú prevahu v nich, čo napokon rozhodlo. Domáci mali svoju kvalitu, využili svoje zbrane. Vyčítať chalanom bojovnosť, nasadenie a ochotu sa nedá. Určite vidím aj dobré veci, nielen tie zlé. Aj naďalej chalanom verím, nech sú výsledky aké sú. Určite sa budeme trvdou prácou zlepšovať."
Jakub Paur, kapitán MŠK Žilina

"Všetci sme boli pred zápasom odhodlaní. Vedeli sme o súperových kvalitách vo vzduchu po štandardných situáciách. Veľa sme ich ustáli, no prišla jedna, po ktorej sme prehrávali. Museli sme ísť za gólom, čo sa nám podarilo našou zlepšenou hrou. Žiaľ, aj druhý gól domácich prišiel z rohu, porazili nás zo štandardiek. Je to škoda, v prvom polčase som mohol dať gól pri mojej tutovke a mohlo to celé vyzerať inak. Nemáme sa ale za čo hanbiť."