Päťgólový vstup do Európy, nad Dila Gori vysoké víťazstvo rozdielom triedy
štvrtok 8. 7. 2021 od 18:45
Štadión MŠK Žilina
5:1(2:0)
MŠK Žilina - FC Dila Gori
Góly: 24. a 64. Ďuriš, 6. Anang, 56. Bichakhchyan (pok. kop), 82. Jibril - 84. Nemsadze
ŽK: 18. Kaprálik, 45. Paur, 90. Gono - 20. Santos, 54. Etou
Diváci: 500
Rozhodca: Farrugia - Camilleri, Spiteri (všetci Malta)

Fauly: 20:11

Petráš - Rusnák, Minárik, Kiwior, Anang - Gono, Fazlagić (67. Myslovič), Bichakhchyan (57. Bernát) - Kaprálik (67. Goljan), Paur (C) (57. Jibril), Ďuriš (81. Jambor)

FC Dila Gori
Gugeshashvili - Wanderson (65. Nemsadze), Maisashvili (C), Etou, Santos - Obiero, Bidzinashvili, Mosiashvili (58. Chiteishvili) - Camara (65. Bugridze), Kapanadze (76. Zubak), Gudushauri
Ročník 2021/2022 sme odštartovali 1. kvalifikačným kolom Európskej konferenčnej ligy v domácom súboji proti gruzínskemu Dila Gori. Hneď od úvodného hvizdu sme si išli po víťazstvo, čo sa premietlo po prvom dejstve do dvoch žltozelených gólov, hoci príležitosti mali aj hostia. Aj po prestávke sme sa radovali my, a to dokonca trikrát. Konečné slovo mali napokon hostia, ktorí upravili výsledok na konečných 5:1.

ZOSTRIH ZÁPASU

V prvom ostrom súboji sezóny vsadil tréner Pavol Staňo na osvedčené mená, pozíciu ľavého obrancu vyplnil po vykartovanom Slukovi Benson Anang z pravej strany, na jeho pozíciu sa zas zaradil Matúš Rusnák. Stredovú formáciu dirigoval Enis Fazlagić a na hrote dostal prednosť s kapitánskou páskou hrajúci Jakub Paur.

Pred televíznymi kamerami v horúčave sme začali očakávanou aktivitou, v 2. minúte už už unikal medzi obrancami rýchly Adrián Kaprálik, tí ho ale stihli odzbrojiť. V 6. minúte už ale gruzínska obrana nestačila na krásnu kombinačnú akciu Šošonov. Na jej začiatku bol krásny diagonálny pas od Jakuba Kiwiora, ktorý našiel Kaprálika, ten posunul na kapitána Paura. Kubo už bol vo vnútri šestnástky, no namiesto strely volil krásnu prihrávku na zadnú tyč, kde si zbehol Benson Anang a strelou pod brvno nás poslal do vedenia - 1:0. O ďalších šesť minút bol blízko druhého gólu Kaprálik, sprava rovnako volil prihrávku, tú však Gruzínci stihli zblokovať. Aj naďalej sme boli dôraznejší, skórovať ale mohli hostia, drobnú chybu v rozohrávke nepotrestal Gudushauri, ktorý iba tesne minul Petrášovu svätyňu. Udreli sme tak my - rýchly brejk Šošonov potiahol Kaprálik, jeho krížna prihrávka prešla až k Dávidovi Ďurišovi, ktorý ju na zadnej tyči upratal do protipohybu brankára presne k žrdi - 2:0. V 34. minúte sme sa márne dožadovali ofsajdového postavenia, Gudushauri za obranou preloboval Petráša a Camara pred prázdnou bránou nastrelil, našťastie, iba tyč. Gruzínci ožili, Bidzinashvili sa opäť dostal za našu defenzívnu lajnu, Petrášovi pomohli spoluhráči pred ním. O pár sekúnd bol znova v permanencii náš gólman, ktorý hasil nebezpečnú situáciu pred päťkou. Silnú pasáž hostí sme prežili bez ujmy aj po hlavičke Gudushauriho, po ktorej sme tŕpli, no mierila presne do náruče Petráša. Mikrosúboj vyhral náš gólman s gruzínskym krídelníkom aj v nadstavenom čase prvého polčasu, keď opäť skryl ľavačku Gruzínca.

Aj úvod druhého polčasu nám vyšiel, najskôr Kaprálik zle adresoval prihrávku vo výbornej pozícii Jakubovi Paurovi. Z následného rohu dobre skákal agilný Kaprálik, jeho hlavičkové zakončenie s námahou vytlačil mimo Gugeshashvili. Našu aktivitu sme ale pretavili napokon do tretieho gólu. Vahan si po úniku a následnom faule vybojoval penaltu, ktorú "panenkovským" spôsobom s prehľadom premenil - 3:0. Gól nám pomohol, znova sme zobrali opraty stretnutia pevne do svojich rúk, čo dokumentovali "Dedove" Ďurišovi kľučky a technické zakončenie presne k žrdi, ktoré zapadlo za bezmocného Gugeshashvili - 4:0. Hru sme oživili striedaniami, čerstvý Adam Goljan v dobrej pozícii ale nevyskúšal strelu, prihrávku Gruzínci zachytili. Pálil ďalší striedajúci hráč Patrik Myslovič, jeho ľavačka ale nemierila do priestoru troch žrdí. Po rohovom kope v 82. minúte sme sa tešili po piatykrát. Náš náskok zveľadil presnou hlavičkou od brvna Taofiq Jibril - 5:0. Až po tomto presnom zásahu sa dočkali aj hostia, nechytateľne to trafil z azda 25 metrov striedajúci Nemsadze, Petráš nemal nárok. V záverečných minútach sa zaskvel aj gruzínsky gólman, ktorý vyškriabal strelu Mysloviča na roh. Šiesty presný zásah nezaznamenal Ján Bernát, na opačnej strane sme si vydýchli po strelu Zubaka.

Do odvety v Gruzínsku, ktorá sa odohrá o týždeň vo štvrtok 15. júla o 19:00 hod. nášho času na Štadióne Tengiza Burjanadzeho, tak cestujeme po gólovej smršti s komfortným štvorgólovým náskokom.

Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina
„Z dnešného víťazstva sa veľmi tešíme, pretože po analýze súpera sme vedeli, že to bude nesmierne náročné. Stále sme však len na polceste a čaká nás ťažká odveta. Preto nemôže byť pred budúcim týždňom reč o uspokojení či podcenení. Streliť päť gólov je krásne, no rovnako sa môže presadiť v odvete aj súper. Aj dnes tam bolo množstvo príležitostí na oboch stranách. Ukázali sme kvalitu a v Európe je výsledok dôležitý. Chalani dnes boli výborne nastavení, táto aktivita nás zdobí už dlhú dobu. Pre ich rozvoj je výborné, že idú neustále za gólmi. Toto sme my a takto sa chceme prezentovať. Do Gruzínska cestujeme so slušným náskokom, futbal je však vrtkavý, preto treba aj tam šliapať na sto percent. Čo sa týka Dawida Kurminowskeho, treba otvorene povedať, že má ponuku zo zahraničného klubu. Keď budú všetky strany spokojné, tak odíde. Pokiaľ nie, ostáva s nami naďalej.“
Andriy Demchenko, tréner FC Dila Gori
"Žilina je mladé, technické a behavé mužstvo. Vedeli sme, čo budú hrať, ale nevyužili sme šance na konci prvého polčasu, vďaka ktorým sme sa mohli vrátiť do zápasu. Je to pre nás krutý výsledok, ale taký je futbal. V našom prípade platilo staré známe nedáš-dostaneš. Mali sme veľa sľubných príležitostí, no gól z penalty v druhom polčase nás úplne položil a psychicky sme odišli. Potom sme sa už nedokázali dostať do hry. Samozrejme, Žilina má do odvety komfortný náskok, ale doma budeme hrať pre našich divákov a bojovať do poslednej minúty. Nikdy sa nevzdávame a možno sa nám podarí otočiť dvojzápas, ako sa to stalo aj zopárkrát v Lige majstrov. Všetko je možné. V Žiline je úžasná futbalová akadémia a je vidno obrovský rozdiel medzi našou a slovenskou ligou. Hráči MŠK sú mladí, veľmi rýchli, technicky veľmi dobre vybavení. U nás v Gruzínsku takéto niečo nemáme."
Vahan Bichakhchyan, stredopoliar MŠK Žilina

"Dnes to bol najkrajší darček k mojím zajtrajším narodeninám. Odmakali sme celý zápas, ďakujem všetkým chalanom za výkon. Zaslúžene sme vyhrali a urobili prvý dôležitý krok. Musíme sa však sústrediť aj na odvetu, ktorá bude určite náročná. Stav 2:0 bol pre nás zradný a môj tretí gól, našťastie, zlomil zápas. Po ňom sme sa už dostávali ľahšie do šancí, dali sme ďalšie dva góly, i keď stále ich mohlo byť aj viac. Napriek tomu sme ukázali vysokú hernú úroveň, ktorá sa premietla aj do počtu gólov. Urobili sme to, čo nám povedali tréneri a využívali slabiny súpera. Na penaltu som si veril, i keď brankár mi vravel, že vie, kde to idem kopnúť. Som rád, že som takto pomohol tímu, lebo stále pracujeme naplno a túto výhru si zaslúžime. Toto mužstvo je jeden skvelý kolektív, užívame si každé jedno stretnutie a som na všetkých patrične hrdý. Štvorgólový náskok vyzerá dobre, no všetci sme profesionáli a vieme, že nás v Gruzínsku nečaká nič ľahké. Musíme sa dobre pripraviť a hrať tam ešte lepšie ako doma. Verím, že sa po zápase budeme radovať a budeme tí postupujúci."