Jasné víťazstvo nad Moravcami režíroval štyrmi gólmi najlepší strelec ligy Kurminowski
sobota 22. 5. 2021 od 19:00
5:1(3:0)
MŠK Žilina - ViON Zlaté Moravce
Góly: 9., 32., 36. a 61. Kurminowski (posledné dva z pok. kopu), 82. Jambor - 71. Švec

Fauly: 8:9

Petráš (C) - Suľa, Kopas, Kiwior (64. Leitner), Anang (58. Rusnák) - Myslovič - Bernát (82. Trabalík), Gono (64. Mráz) - Slebodník - Kaprálik (64. Jambor), Kurminowski

FC ViON Zlaté Moravce-Vráble
Pelko - Orávik (77. Haspra), Tóth, Chren, Čonka - Čogley, Grozdanovski - Mihálik, Ďubek (C) (70. Vujić), Kyziridis (81. Šmatlák) - Švec
V poslednom fortunaligovom kole sme narazili na nášho už tradičného súpera počas tohto ročníka - Zlaté Moravce-Vráble. Piaty tohto sezónny vzájomný zápas už nemohol nič zmeniť, no mohol pomôcť Dawidovi Kurminowskemu ku korune kráľa strelcov. Poľský snajper to poňal najlepšie možne a už do kabín odchádzal s čistým hetrikom. Po polčase pridal ďalší a stal sa tak šiestym Šošonom v histórii slovenskej ligy s korunou pre kráľa strelcov.

Po nešťastnej finálovej prehre v stredajšom finále Slovenského poháru sme sa opäť museli skoncentrovať a preladiť na posledné kolo skupiny o titul v rámci Fortuna ligy. V základnej jedenástke musel tréner Staňo urobiť viacero zmien predovšetkým kvôli kartovým trestom. Problémy nám však narobili aj menšie šrámy zo stredy, vďaka ktorým si v zápase "A"- tímu odbilo premiéru viacero mladších hráčov. Premiéru v základe si odkrútil kapitán rezervy Samuel Suľa.

Stretnutie sme začali od úvodu aktívne, čo dokumentoval pokus od Patrika Mysloviča, ktorý z otočky mieril iba tesne nad. V 6. minúte to tiež zaváňalo gólovou príležitosťou po peknej kombinácii dvojice Kurminowski a Bernát, no dobre vybehol brankár hostí. Z následného rohu nebezpečne naskakoval Jakub Kiwior. Netrvalo to ale dlho a mohli sme si zakričať aj s divákmi góóóól. Dawid Kurminowski, bojujúci o korunu strelcov, sa nebojácne vydal napádať brankára hostí Pelka. Ten ho nechtiac pri rozohrávke trafil a náš bombardér už nemal problém zasunúť do odkrytej svätyne - 1:0. V 14. minúte sa Kurmin opäť dostal k tutovke, ale máličko mu chýbalo, aby dočiahol na loptu. Vzápätí rovnako nebezpečne hlavičkoval Čogley, ktorého exkluzívnym postrehom vychytal Samo Petráš. Šťastie pri nás stálo aj v 28. minúte, po peknom centri vyskočil najvyššie útočník Švec, tentokrát Petrášovi pomohla dobre postavená tyč. Poľská spolupráca nás potešila v 32. minúte. Jakub Kiwior dlhou prihrávkou vysunul Kurminowskeho, ktorý si zasekol obranu ViOn-u a do protipohybu brankára navýšil naše vedenie - 2:0. Nečakali sme dlho a bol z toho dokonca prvopolčasový hetrik Poliaka. Po súboji v našej šestnástke sa pískal pokutový kop, loptu si na biely bod postavil s chuťou hrajúci Kurmin a k žrdi upravil skóre už na rozdiel triedy - 3:0. Posledných desať minút prvého dejstva sa už iba dohrávalo a okrem náznaku šance Kaprálika sme už nič podstatné nevideli. Po vydarenom polčase sme tak putovali do šatní so zaslúženým trojgólovým náskokom.

Úvod druhého polčasu sa niesol v o niečo pokojnejšom duchu a šance či góly nepribúdali takým rýchlym tempom. Zmenil to až v 55. minúte exportným projektilom hosťujúci Čonka, krížna rana krajného obrancu skončila však tesne mimo. Naopak, na našej strane to skúšal po peknom prieniku Slebodník, rovnako neúspešne. V 60. minúte sa opäť pískal pokutový kop, Kaprálik prenikol do šestnástky a prepadol cez nohy Chrena. V gólovej exhibícii tak mohol pokračovať Kurminowski a svoje ligové gólové konto rozšíril bez problémov už na skvelých 19 gólov - 4:0. Hneď potom prišlo z lavičky Šošonov až trojnásobné striedanie. V rámci neho si premiérové štarty za "A"- tím MŠK pripísali odchovanci Patrik Leitner a Filip Mráz. Pri chuti bol okrem Kurmina aj Tibor Slebodník, ktorý to v 70. minúte skúšal lišiackym lobom, no lopta pristála na hornej sieti bránky. O zníženie sa ale o minútu neskôr postaral mladík Švec, po ktorého zakončení sme prvýkrát v zápase inkasovali a prišli tak o čisté konto. Premiéry sa v tomto zápase na našej strane ku koncu stále množili. Najprv v 82. minúte zvyšoval stav duelu už na 5:1 po Bernátovej prihrávke premiérovým ligovým gólom Timotej Jambor a v tej istej minúte sa na ihrisko po prvýkrát pozrel aj ďalší odchovanec Vladimír Trabalík. O navýšenie skóre sa snažil tesne pred koncom znovu aj Slebodník, v dnešnom stretnutí mu však nebolo dopriate. O chvíľu prišiel aj záverečný hvizd hlavného rozhodcu a proti Zlatým Moravciam sme zaknihovali už tretiu tohto sezónnu výhru.

Dawid Kurminowski sa tak po Markovi Mintálovi, Martinovi Fabušovi, Matejovi Jelićovi, Filipovi Hlohovskom a Samovi Mrázovi stal šiestym Šošonom s korunou pre kráľa strelcov. Jeho gólové konto sa zastavilo na čísle 19.

Dúfame, že Poliak podobným spôsobom nadviaže na svoj výkon aj v utorok, kedy v prvom stretnutí play-off narazíme na mužstvo Serede o 19:00 hod. na našom štadióne.

"Takto som si predstavoval reakciu chalanov po strede. V zápase boli drobné chybičky, ale po celý čas sme ho zvládli kontrolovať. Mali sme trochu šťastie, že sme otvorili zápas náhodným gólom, ale tešíme sa, že Kurmin takto naštartoval svoju kanonádu. Tešíme sa z toho všetci, Kurmin mohol dať v sezóne aj viac gólov, keby nemal zdravotné problémy. Vieme, že po finále bolo veľa chalanov unavených, čo bolo vidno aj dnes. Plus sa k tomu pridali aj karty. Museli sme to ale nejako vyskladať, preto sme dali príležitosť chalanom z projektu. Nakoniec to vyšlo tak, že sú všetci spokojní. Dúfame, že budúci týždeň nás čakajú dva duely play-off, ale na to si ešte musíme počkať. Hrá sa na jeden zápas a môže to skončiť rôzne. Toto mužstvo však má charakter a určite budeme makať naplno, aby sme postúpili do Európy."
Samuel Suľa, obranca MŠK Žilina

"Od úvodu sme boli dobre nastavení, v šatni sme povedali, že budeme jazdiť naplno a po prvom góle Kurmina sme sa dokázali upokojiť. Potom sa už všetkým hralo oveľa jednoduchšie. Zo začiatku stretnutia som pociťoval miernu trému, ale chalani ma stále povzbudzovali, takže predovšetkým vďaka nim som sa v zápase cítil veľmi dobre. Tréner mi pred duelom radil, aby som hral jednoducho, trpezlivo, vedel, že to zvládnem. Na ihrisku som sa mu potom snažil jeho dôveru odplatiť. Dnes sme dostali šancu štyria hráči z "B"- tímu, za čo sme veľmi radi. Snažíme sa v rezerve trénovať na sto percent a ako vidíme, oplatilo sa. Verím, že rovnako ako nám dnes sa budeme dariť aj chalanom v "Béčku" v zajtrajšom súboji o záchranu."