ŽK: 78. Fazlagić, 90. Kopas - 27. Bukata

Fauly: 12:6

Belko - Aremeyaw (46. Myslovič), Kopas, Anang - Rusnák, Mráz (46. Iľko), Fazlagić, D. Javorček - Jánošík, Jibril (75. Jambor), Bichakhchyan

FC Spartak Trnava
Takáč – Procházka, Škrtel, Twardzik, Mikovič (C) – Bukata (90. Koštrna), Savvidis, Grič – Iván (72. Ristovski), Yusuf, Boateng (82. Ramadan)
Po špecifickom dueli proti Senici čakal aj v 17. kole na futbalistov MŠK Žilina veľmi netradičný zápas. Súboj proti rivalovi z Trnavy nepoznačilo počasie, ale rozsiahle straty spôsobené karanténou, ktoré však paradoxne Šošonov zomkli. Na trávniku šlo o taktickú bitku o jednom góle. My sme boli aktívnejší, no po diskutabilnom faule rozhodol o osude stretnutia Bukata.

Aj v druhom tohtotýždňovom stretnutí viedol mužstvo spoza postrannej čiary asistent trénera Ivan Belák, ktorý sa musel vysporiadať nielen s absenciou jeho trénerských kolegov, ale početné straty sme rátali kvôli karanténe aj v hráčskej kabíne. Zostava tak signalizovala rozsiahle straty, no Šošoni boli odhodlaní bojovať. Zmenilo sa i rozostavenie, keď sme začali systémom 3-4-3.

Ešte pred samotným štartom nedeľného šlágra sme si minútou ticha uctili pamiatku nášho bývalého útočníka Štefana Pažického, ktorý odohral v rokoch 1964 – 1972 za vtedajšie ZVL Žilina osem sezón. Dokopy strelil tento postavou malý, ale technikou veľký útočník v lige 30 gólov.

Následne už odštartovalo 90 minút plných nasadenia, ktoré načal nepríjemnou strelou z veľkej vzdialenosti Vahan. Pred Takáčom zaplachtila, ale väčšie starosti mu nenarobila. Šancí pre oko televízneho diváka nepribúdalo, Trnava vyčkávala na tú svoju, my sme v tých svojich preváhali viacero náznakov na zakončenie. Takáč nemusel zasahovať ani po strele Filipa Mráza, ktorého strelu zblokovali hráči v bielom pred ním. Vzruch pred našou bránou priniesla 34. minúta, zakončenie Yusufa nielenže minulo bránu, ale bolo z ofsajdu. Taktická bitka pokračovala, vydýchli sme si po nepresnom zakončení Boatenga, ktorý predskočil našich stopérov, no nenamieril medzi tri žrde. Rovnako pochodil pri hlavičke Grič, ktorý na naše šťastie trafil spoluhráča Yusufa. Na akú-takú príležitosť sme si počkali do 45. minúty, Jibrilovi sa črtal priestor, nespracoval si však loptu od Enisa Fazlagića, a tak sa šlo do kabín za bezgólového stavu.

Na tieto futbalové šachy reagovali tréneri žltozelených zmenou rozostavenia i hráčov. Na trávnik vybehli Patrikovia - Iľko a Myslovič. Aj druhý polčas odpálil strelou Vahan, z dobrej pozície ale nezmestil svoju ľavačku do priestoru brány. Strely pribúdali - Adam Kopas aj Lukáš Jánošík pálili iba mimo. Rovnako pochodil na druhej strane Yusuf na zadnej tyči. Dobýjali sme trnavskú obranu, v 63. minúte po viacnásobnej kombinácii sa dostal k zakončeniu Iľko, Takáč si prednú tyč postrážil. Hra sa postupom času trhala a útoky sa striedali zo strany na stranu, obraz hry - minimum šancí - sa nemenil. Skúšal to aj striedajúci Myslovič, spred šestnástky ale mieril iba do Takáča. Vyústenie prišlo v 89. minúte po diskutabilnom faule pred šestnástkou. Savvidis napálil loptu do brvna, tá sa odrazila k voľnému Bukatovi, ktorý poslal hostí do vedenia. Tak ako v Senici mal gól v nadstavenom čase na kopačke Vahan, zvnútra šestnástky strelou pohladil tyč.

Ani oslabení sme aktivitu nepretavili do gólov, Trnave sme tak smolne podľahli najtesnejším výsledkom 0:1, čo bol pre Spartak triumf pod Dubňom po dlhých desiatich rokoch. Aj v budúcotýždňovom 18. kole pokračujeme v náročnom programe, keď pocestuje ku súperovi z Trenčína.

Ivan Belák, asistent trénera MŠK Žilina
"Už pred zápasom boli chalani dobre nastavení, chceli sme zvíťaziť, a to isté platilo aj počas duelu. Boli sme zdravo nasrdení a išli sme naozaj na doraz. Nevytvorili sme si veľmi veľa príležitostí, no k tomu prispela aj dobrá defenzívna hra a organizácia súpera. V tom mále šancí nám zase chýbalo šťastie ako napríklad v poslednej minúte pri tesnej strele Vahana. Rovnako aj na konci prvého polčasu, kedy si Jibril v tutovke zle prebral loptu. Celkovo ale zápas ponúkol málo príležitostí na oboch stranách. Pri rozhodujúcej situácii som faul nevidel ani po opakovanom zábere. Rozhodca však rozhodol inak a my to musíme rešpektovať. Skladba zostavy nebola jednoduchá, nakoľko sme do poslednej hodiny čakali, kto bude môcť nastúpiť. Preto sme aj zvolili trochu iný systém, vďaka ktorému sme boli pevní v obrane, no v útoku sme toho veľa nevytvorili. V druhom dejstve sme zmenili rozostavenie a vyzeralo to presne naopak. Do ďalších kôl musíme stavať na dnešnej snahe a chcení. Keď v tom budeme pokračovať, prikloní sa k nám aj futbalové šťastie. Futbal vracia len poctivú robotu."
Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava
"Nevyhrali sme v Žiline desať rokov, no na tréningu a aj dnes cez polčas sme si s chalanmi povedali, že to zlomíme. Napokon sa nám to podarilo gólom tesne pred koncom. Naposledy sme tu mali smolu, teraz nám prialo šťastie, že sa nám lopta odrazila od brvna práve na to správne miesto. Remíza by bola spravodlivá. Žilina však nemala vyložené šance, my dve-tri áno."
Adam Kopas, obranca a kapitán MŠK Žilina

"Myslím si, že dnes sme boli aktívnejšie mužstvo. Do prvého polčasu sme nastúpili s istým zámerom a zmeneným rozostavením, čo nám aj fungovalo. Po zmene strán sme sa vrátili k tomu, čo hráme vždy a boli sme podľa mňa ešte aktívnejší ako v úvode stretnutia. Mrzia hlavne nevyužité šance. Škoda, že sme tento duel nedotiahli do víťazného konca, lebo sme určite cítili šancu. O výsledku stretnutia rozhodol veľmi sporný moment, pri ktorom som podľa môjho názoru nefauloval. Bohužiaľ, rozhoduje rozhodca na ihrisku a my s tým nič nespravíme. Počas zápasu sme dobre kombinovali až po šestnástku súpera, no opäť nám viazla predfinálna a finálna fáza. Treba viac strieľať a príde aj viac gólov. Dnes sme bojovali predovšetkým za chalanov, ktorí sú v karanténe a dokázali sme byť Trnave viac ako vyrovnaným súperom. Škoda toho nešťastného záveru."