Vizitka Jablonca: česká konfrontácia po jedenástich rokoch
Áno, tá posledná s Čechmi bola ešte v roku 2010 so Spartou Praha v pamätnom dvojzápase, ktorý nás posunul do skupinovej fázy Ligy majstrov. Teraz nás čaká tradičný účastník českej najvyššej súťaže, ktorý v minulom roku obsadil bronzovú priečku za pražskými S.

Zaujímavosťou a faktom zostáva, že pri oboch našich účastiach v skupinovej fáze európskych pohárov sme vyradili v predkolách český tím - najskôr v roku 2008 Liberec (Pohár UEFA) a o dva roky neskôr aj vyššie zmienenú Spartu.


tradičný klub, ktorý dokáže konkurovať českým gigantom

Mužstvo zo severu Čiech patrí medzi tradičných účastníkov najvyššej súťaže, v ktorej nechýba od roku 1994. Práve tretia priečka je ich druhým najlepším umiestnením. Historicky najlepšia sezóna bola tá z roku 2009/2010, kedy striebornú pozíciu vystrieľal "rodinnému klubu" stále najlepší strelec mužstva od rieky Nisy - David Lafata.

Aktuálny tím FK, zložený takmer výhradne z českých futbalistov, ktorých dopĺňa iba Slovák Jakub Považanec a ghanský útočník Torfiq Ali-Abubakar, vedie skúsený tréner Petr Rada. Vekový priemer je očakávane vyšší ako ten náš - na úrovni 27 rokov (Šošoni zhruba 21 rokov). Jablonec, oproti nám, má so slovenským futbalom čerstvé skúsenosti, keď pred rokom vypadol v 2. kvalifikačnom kole po prestrelke 3:5 po predĺžení s Dunajskou Stredou. Vtedy za nich skóroval dvakrát Slovák a ich už bývalý kanonier Ivan Schranz, ktorý sa pred novou sezónou presunul do majstrovskej Slavie Praha.

Práve 3. miesto z minulého ročníka zabezpečilo zverencom trénera Radu účasť v 3. kvalifikačnom kole Európskej ligy, kde pred týždňom narazili na slávny škótsky klub - Celtic FC. Na ten nestačili a po prehrách 2:4 a 0:3 "zostúpili" o súťaž nižšie - práve do play-off Konferenčnej ligy. V Európe pritom Jablonec pôsobí takmer pravidelne - posledné štyri roky nevynechal kvalifikačné kolá Európskej ligy, pričom pred tromi rokmi putoval vďaka 3. priečke a vysokému koeficientu českej ligy priamo do skupinovej fázy medzi tímy ako Rennes, Dynamo Kyjev a Astana.

Mužstvo okolo bývalého českého reprezentanta Tomáša Hübschmana či kanoniera Martina Doležala vstúpilo do aktuálneho ročníka českej Fortuna:ligy v prvých štyroch kolách s bilanciou jedna výhra (nad Baníkom Ostrava), jedna remíza (proti Bohemiansu Praha) a dve prehry (v Mladej Boleslavi a naposledy v Tepliciach).

Spomenutú dvojicu najskúsenejších hráčov zeleno-bielych dopĺňa v kádri Václav Pilař, ktorý si okrem českej ligy vyskúšal aj nemeckú Bundesligu. Do kádra Petra Radu pribudli pred sezónou aj hráči zo Slavie Praha - na hosťovanie prišiel Tomáš Malínsky, na prestup zas krajný bek Jaroslav Zelený. 

Štadión Strelnice, na ktorom sa odohral aj finálový duel EURO 2008 v kategórii U19, má kapacitu viac ako 6000 divákov. Očakávaná návšteva vo štvrtok je zhruba 4000 ľudí.


Vizitka FC Jablonec

162. tím v rankingu UEFA (koeficient 7,000) | MŠK Žilina 345. tím v rankingu UEFA (koeficient 2,725)

 • Vznik klubu: 1945
 • Tréner: Petr Rada (CZE)
 • Umiestnenie v lige:
  • 2020/2021 – 3. miesto (Najlepší strelec: Ivan Schranz - 13 gólov)
  • aktuálna sezóna (po 4. kolách) - 10. miesto (Najlepší strelec: Václav Pilař - 2 góly)
 • Úspechy:
  • 1x 2. miesto v lige
  • 3x 3. miesto v lige
  • 2x Víťaz českého pohára (1998 a 2013)
 • Európa: účastník skupinovej fázy Európskej ligy 2018/2019
  • 6x kvalifikácia o Európsku ligu

  Foto: FKJablonec.cz