Šošoni v šlágri kola cestujú v nedeľu na Žitný ostrov
Počas víkendu pokračuje Fortuna liga okrúhlym 20. kolom, ktoré uzavrú futbalisti MŠK Žilina v nedeľu šlágrom na pôde Dunajskej Stredy. V súboji druhého s tretím budú chcieť šošoni napodobniť výkon z domáceho vzájomného súboja, ktorý by opäť mohol priniesť proti favoritovi triumf.

Nedeľný televízny zápas, ktorý má výkop o 15:00 hod., rozhoduje Michal Smolák.


Novinky u súpera

V zápase tabuľkových susedov sa stretávame s Dunajskou Stredou v tejto sezóne druhýkrát. V prvom meraní síl sme si v súboji 9. kola poradili s mužstvom DAC na domácom ihrisku presvedčivo 4:1 a spôsobili mu vôbec prvú stratu bodov v aktuálnom ročníku. Čakanie na výhru proti Dunajskej Strede sme tak po štyroch rokoch konečne prerušili.

Klub zo Žitného ostrova bol v zimnom prestupovom období, ako je u neho zvykom, aktívny na trhu hráčov a priviedol niekoľko posíl do defenzívy, ale aj ofenzívy. Do kádru pribudol krajný obranca Luciano Vera z argentínskeho River Plate a do zálohy fyzicky slušne stavaný záložník Creighton Braun z USA. Obidvaja už minulý týždeň naberali zápasovú prax v Šamoríne, ktorý je "béčkom" Dunajskej Stredy, v zápase s našou rezervou. 

Ďalšími posilami sú brazílsky obranca Mateus Brunetti a záložník Isaac Christie-Davies, ktorý prišiel na hosťovanie z druholigového anglického tímu Barnsley. Walešan už stihol nastúpiť aj v základnej zostave DACu proti Trenčínu. Nesmieme opomenúť ani návrat nigérijského zakončovateľa Taiwa Abdulrahmana z hosťovania v Michalovciach, kde sa mu obzvlášť darilo. V ôsmich zápasoch dokázal skórovať až šesťkrát. Opačný smerom pred jarou putoval ghanský krídelník Sharani Zuberu. Pár výmen nastalo aj na trase medzi Dunajskou Stredou a spomínaným Šamorínom, keď mužstvo posilnil nemecký "hroťák" Brahim Moumou a, naopak, do druhej ligy sa šiel rozohrať talentovaný zadák Dominik Veselovský. V klube súpera zaznamenali aj hráčske odchody. Do Zlatých Moraviec sa vrátil Marek Švec a na hosťovanie do Serede odišiel Andrej Fábry. Po dvojročnom hosťovaní sa do svojho klubu v Paname vrátil aj záložník Jorge Mendez. Mužstvo nemeckého trénera Bernda Storcka sa tak v podstate posilnilo na každom poste.

V úvodnom zápase jarnej časti Fortuna ligy sa mužstvo Dunajskej Stredy predstavilo na ihrisku Trenčína a v dramatickom závere zachraňovalo remízu 3:3 v nadstavenom čase. Gólovo sa presadili dvaja z troch najlepších strelcov modro-žltých. Úspešnými penaltovými exekútormi boli s 12-timi gólmi doterajší líder strelcov Fortuna ligy a kapitán mužstva Zsolt Kalmár a venezuelský útočník Eric Ramirez, ktorý si pripísal svoj ôsmy gól v prebiehajúcej sezóne. Do tretice sa presadil aj moldavec Nicolaescu.


Historická bilancia: ŽILINA – DUNAJSKÁ STREDA  54  17  18  19   77:61

Kvalitná konkurencia na všetkých pozíciách

S výkonom v jarnej premiére prevláda v mužstve šošonov spokojnosť. S trénerom Pavlom Staňom sme sa vrátili k minulotýždňovému zápasu a minimálne rovnako kvalitný výkon budeme musieť zopakovať aj na Žitnom ostrove.

"Podarilo sa nám vyhrať a ešte aj s dobrý výkonom, takže spokojnosť je na mieste. V zápase nám vyšlo takmer všetko. Boli sme stále skoncentrovaní na veci, ktoré sme si stanovili. Preto nám to prinieslo úspech. Podobné nastavenie si musíme udržať aj naďalej. Celá kabína si užila výhru a teraz sa už sústredíme na ďalší zápas," skonštatoval po úspešnom vstupe do jari tréner žltozelených.

V zápase sa presadili aj dvaja premiéroví ligoví strelci - Taofiq Jibril a Tibor Slebodník. Darí sa viacerým hráčom a náš kormidelník má tak príjemné starosti so skladaním zostavy. "Niektorí hráči už ukázali herný progres v prípravných zápasoch. V tíme máme aktuálne kvalitnú konkurenciu na všetkých pozíciách. V základnej zostave sa snažíme chalanov rotovať, aby boli všetci vyťažení a v hernom rytme. A či už hrajú v "A"-tíme alebo "B"-tíme, tak minútami na ihrisku sa posúvajú k ešte lepším výkonom."

V najbližšom kole nás čaká súper ťažkého kalibru, ktorý bude aj napriek porážke v poslednom vzájomnom zápase favoritom na výhru. "Favoritom je určite súper. Keď sa na to pozrieme z pohľadu celej sezóny, tak jeho kvalita je naozaj vysoká. Avšak naše mužstvo tiež ukázalo stúpajúcu formu, takže sa tešíme na spoločnú konfrontáciu, ktorá môže byť veľmi zaujímavá. Uvidíme s čím na nás vyrukuje súper, ale my budeme chcieť hrať určite svoju hru. Až samotný duel ukáže, kto sa pripravil lepšie, a koho herný systém bude ten víťazný." 

Náš protivník v úvodnom kole jarnej časti v závere zachránil remízu s Trenčínom. "Dunajská Streda sa snaží zatlačiť na Slovan a zabojovať o titul, a to znamená, že musí pravidelne bodovať a vyhrávať. Určite bude teda pod miernym tlakom, ale na druhej strane disponuje dostatočne kvalitným a skúseným kádrom, s ktorým Slovan určite naháňať môže. My sme tiež ukázali, že dokážeme zvládať ťažké zápasy, tak ako v prvom vzájomnom stretnutí. Rešpekt k súperovi je síce na mieste, ale do zápasu ideme na sto percent bez strachu. S týmto tímom sme už v Dunajskej Strede hrali počas skupiny o titul, takže skúsenosť s ich štadiónom už máme. Chceme sa pobiť o dobrý výsledok," zhodnotil rodák z Čierneho.

Po príprave a úvodnom zápase, ktoré sme poväčšine odohrali na umelých trávnikoch, nás čaká prechod na živú trávu. "Musíme sa čo najlepšie prispôsobiť. Na živých trávnikoch nám momentálne podmienky nedovoľujú trénovať. Bude to pre nás trochu ťažšie, ale hráči sa na to nastavia a verím, že si nebudú mať problém rýchlo zvyknúť. Už v príprave proti Wisle či Cracovii Krakow sme ukázali, že to vieme zvládnuť." 

Rovnako bude musieť trénerský tím prispôsobiť zdravotným komplikáciám aj zostavu. "Stále u niektorých hráčov pretrvávajú drobné zdravotné problémy a ešte nie sú v plnom tréningovom procese. Teraz to ale veľmi neriešime, máme široký káder a chalani, ktorí dostanú šancu, musia ukázať bojovnosť a odhodlanie," dodáva pred 56. vzájomným zápasom histórie proti DAC hlavný kormidelník MŠK.


Trpezlivo dodržiavať pokyny

Drobné zranenia či choroba limitovali nášho najlepšieho strelca z útoku. Dawid Kurminowski už je fit a v šlágri 20. kola by rád zopakoval výkon i výsledok proti DAC spod Dubňa. Čo k nemu bude viesť?


Rozhodcovia

Nedeľný televízny duel 20. kola, ktorý má výkop o 15:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Michal Smolák, na čiarach asistujú Peter Bednár a Daniel Poláček.


Duel bude bez divákov

Upozorňujeme, že na základe aktuálnych nariadení kompetentných orgánov dostala najvyššia futbalová súťaž - Fortuna liga - výnimku aj na jarnú časť a môže nateraz pokračovať, stále len bez prítomnosti divákov.

V nedeľu tak bude pochopiteľne uzatvorený v Dunajskej Strede aj sektor hostí.