Po repre prestávke sa naštartovať súbojom v Nitre
Po reprezentačnej prestávke rozbiehajú futbalisti MŠK Žilina záverečnú časť jesene 16. kolom Fortuna ligy, v ktorom cestujú do Nitry. Pod Zoborom sa predstavíme po vyše polroku, tentokrát sa potrebujeme nakopnúť a zároveň predĺžiť pozitívnu sériu výsledkov proti domácemu FC, s ktorým sme zvíťazili v posledných piatich vzájomných stretnutiach.

Sobotný súboj, ktorý má výkop o 14:00 hod. bude rozhodovať ako hlavný arbiter Dušan Sedlák.


Nitrania mali v doterajšom priebehu sezóny úplne iné starosti ako náš tím. Prakticky od začiatku ležali na dne tabuľky a razom bol klub spod Zobora hlavným adeptom na zostup. Vedenie klubu dalo teraz už bývalému trénerovi Mariánovi Süttöovi bodové ultimátum, no hneď v prvom zápase, na ktoré sa ultimátum vzťahovalo, Nitra prehrala a kouča Süttöa nahradil na lavičke jeho dovtedajší asistent Gergely Geri. Pod jeho vedením si Nitrania najskôr vybojovali miestenku do jarného štvrťfinále Slovnaft Cupu, keď sa s druholigovým Liptovským Mikulášom síce natrápili, ale po víťazstve 3:2 sa radovali z postupu. 

Víťazná emócia dodala "corgoňom" krídla a v lige sa to pretavilo do víťazstiev v posledných dvoch stretnutiach pred reprezentačnou prestávkou - doma nad Trnavou 1:0 a v Myjave nad Sereďou rovnakým výsledkom. O obidvoch víťazstvách rozhodol reprezentant Severného Macedónska do 21 rokov Milan Ristovski, ktorý je so siedmimi gólmi najlepším strelcom tímu spod Zobora. Minišnúra posunula nášho najbližšieho súpera momentálne na métu 13 bodov, čo je o šesť viac, ako má posledné Pohronie. Zároveň Nitrania dýchajú na krk Michalovciam, na ktoré strácajú bod.


poučiť sa z minula, ale hľadieť dopredu

Šošonom sa posledné dva súboje pred asociačným termínom nevydarili. Počas zápasov reprezentácie tak bol dostatočný priestor na analýzu. Padla teda zverencom trénera Jaroslava Kentoša reprezentačná prestávka vhod? 

„Ukáže to až najbližší zápas, či padla vhod. Mali sme veľa reprezentantov v mládežníckych kategóriách, Robo Boženík a Dominik Holec boli v áčku. Pracovali sme s hráčmi, ktorí tu ostali. Pevne verím, že prestávka pomohla. Chalanom sa možno paradoxne darilo viac v reprezentácii ako u nás doma, čo je pozitívne. Musíme brať do úvahy, ako boli hráči vyťažení v reprezentáciách a podľa toho budeme skladať základnú zostavu." S návratom súvisí aj ich zdravotný stav. Vrátili sa všetci v poriadku? „Máme tam určité zdravotné problémy. Braňo Sluka sa vrátil chorý, Dawid Kurminowski má problém so slabinami. Lukáš Jánošík mal mierne problémy ešte po zápase s Trenčínom. Ostatní hráči by mali byť v poriadku." Zároveň sa nám vykartoval v predošlom kole hráč, ktorý nechýbal na trávniku ani minútu. "Besir Demiri bude určite chýbať, ale to prináša sezóna a musíme to rešpektovať.“

Vracali sa ešte šošoni k minulému nevydarenému zápasu, alebo sa na neho snažili zabudnúť? „Keď sme boli opäť všetci pokope, dali sme si spätnú väzbu k neúspešnému zápasu s Ružomberkom a, samozrejme, výstup k ďalšiemu zápasu, lebo bude to mať viac spoločných súvislostí.“

Do Nitry sa vraciame po polroku, posledný duel pod Zoborom bol veľmi emotívny aj pre trénera. „Verím, že teraz bude hlavne pozitívny, že zlepšíme výkon z predošlých duelov, to bude základ. Musíme sa zlepšiť v jednotlivých fázach hry. Nitru poznáme, pod novým trénerom zmenili pár vecí a výsledkovo sa im v poslednej dobe darí. My sme zase v takej fáze, že sa potrebujeme znova naštartovať."

Čím sa teda Nitra vyznačuje pod novým trénerom Gergelyom Gerim? „Vyznačujú sa dobrou, organizovanou defenzívou, majú rýchle protiútoky a v posledných zápasoch sa im darilo. Povedal by som, že sa opreli pod tým novým trénerom o taký základ – sú oveľa viac organizovaní a dokázali vyhrať stretnutia.“ Prvý vzájomný duel sezóny bol jasne v našej réžii, čo dokumentuje aj výsledok 3:0. "Sobotný zápas bude úplne iný ako ten prvý. My sme vtedy boli v dobrej fáze na víťaznej vlne. Využili sme to, v tom zápase sme boli lepším tímom a myslím si, že sme to zvládli dobre. Dôležitá však bude reakcia na naše posledné dve prehry.“

Hladní po výhre sú fanúšikovia a rovnako to pociťujú aj členovia kabíny. „Túžime ísť za pozitívnym výsledkom, ale dosiahneme to cez dobrý výkon, cez viac emócií, cez viac energie, nasadenia. Máme čo naprávať po poslednom ligovom dueli."


odovzdať maximum aj v žilinskom drese

Po piatich dňoch sa do Nitry opäť vráti obranca Kristián Vallo, ktorý sa tam tešil v reprezentačnom drese proti Gruzíncom. Tentoraz by rád nadviazal na svoj výkon i samotný výsledok.


chopiť sa prvej šance

Po Kikovi Vallovi sa vráti do Nitry v krátkom čase aj ďalší reprezentant do 21 rokov - Dávid Ďuriš, ktorý nastúpil proti Gruzínsku v 58. minúte. „Keďže sme tam vyhrali kvalifikačný zápas, bude sa mi tam vracať dobre, s víťaznými pocitmi a dúfam, že to potvrdíme teraz aj ligovou výhrou.“ Pre "Deda" to bola premiéra v "21"-tke, aké pocity v ňom prevládajú? „Vrátil som sa určite s dobrou emóciou, bola to pre mňa výborná skúsenosť. Budem sa ju snažiť preniesť aj do kabíny.“

Práve v prvom vzájomnom zápase proti Nitre zaznamenal krídelník svoj prvý ligový zásah. „Bol to náročný duel, ktorý sme zvládli naším dobrým výkonom. Dal som vtedy prvý ligový gól, za čo som bol rád a bolo by fajn, keby som pridal aj ďalší, aby som pomohol tímu k víťazstvu.“ Po posledných kolách je však prvoradé bodovať, keďže aj samotní hráči sú si vedomí toho, že to malo od ideálu ďaleko. „Nebolo to najlepšie. Musíme sa z toho poučiť, zobrať si z toho to dobré, ísť ďalej a snažiť sa teraz vyhrať.“ Čo teda zlepšiť? „Musíme vo finálnej fáze pri zakončení využívať prvú šancu. Určite nás nečaká v sobotu nič ľahké, ale budeme sa to snažiť prekonať naším štýlom hry, využiť prvé šance a dať gól. Nálada v kabíne je pozitívna, verím, že to potvrdíme na trávniku a po zápase si zakričíme pokrik."


predaj vstupeniek pred sektorom

Fanúšikovia šošonov, ktorí sa chystajú podporiť svojich aj do Nitry, si môžu zakúpiť vstupenku priamo pred sektorom hostí. Cena vstupenky je 8€.

Sobotný súboj, ktorý má výkop o 14:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Dušan Sedlák, na čiarach asistujú Tomáš Somoláni a František Ferenc.


Pred výkopom si uctíme minútou ticha aj obete tragickej nehody, ktorá sa stala blízko Nitry. Rovnako tak šošoni nastúpia s čiernymi páskami na svojich rukávoch. 

Instagram feed #mskzilina