Novou posilou Šošonov reprezentant do 21 rokov Roland Galčík
Vedenie MŠK Žilina po viacerých zimných odchodoch hráčov zacielilo svoju pozornosť aj na posilnenie kádra. Po Elvisovi Mashikem sa pod Dubeň presťahuje v lete aj druhý najproduktívnejší hráč II. najvyššej súťaže Roland Galčík, krídelník FK Železiarne Podbrezová.

Reprezentant Slovenska v kategórií do 21 rokov podpísal so Šošonmi zmluvu do 30. júna 2025, pričom s tímom absolvuje zimnú prípravu v Dubaji, no na jar bude ešte hosťovať na Horehroní.


rýchly, ťahový s dobrou ľavačkou

Diery po odchodoch sa postupne zaceľujú hráčmi z Akadémie MŠK Žilina, no rovnako aj kvalitnými posilami. Čo si od tej najnovšej z vedúceho celku druhej ligy sľubuje športový manažér MŠK Karol Belaník?

"Hráča sme sledovali dlhodobejšie, má zaujímavý potenciál. Je dynamický, rýchly, ťahový s veľmi dobrou ľavačkou. Zároveň sa vie dostávať do zakončenia a v Podbrezovej mal jesennú časť naozaj produktívnu. Dostal sa do reprezentačnej "21"-tky, preto týmto podpisom môžeme získať veľmi zaujímavú akvizíciu do budúcna," hovorí športový manažér o hráčovi, ktorý za súčasnú reprezentačnú 21-tky stihol odohrať deväť stretnutí a bilanciou 1+2. "Podbrezová má na jar tie najvyššie ambície, preto sme Rolanda kúpili už teraz, ale umožníme mu v ostávajúcej sezóne pomôcť Podbrezovej k najvyšším ambíciám. Zároveň sme sa však dohodli, že absolvuje s nami sústredenie v Dubaji, aby si zvykol na náš štýl, aby mal prehľad a spoznal spoluhráčov a v lete pri definitívnom príchode mohol kontinuálne naskočiť do všetkých povinností."

Krátky pobyt v Emirátoch tak bude pre Rolanda o zoznámení s filozofiou MŠK, od leta do toho vhupne 20-ročný útočník naplno. "Verím, že potenciál z klubu či reprezentácie preukáže aj v našom klube a v osobe Rolanda získame zaujímavého krídelníka. Vieme, kde musí zabrať. Chceme s ním aj na sústredení a neskôr v lete popracovať na komplexnosti. Želáme mu v mene celého klubu vydarené sústredenie, nech tam naznačí potenciál a aby od leta mohol naplno napredovať v žltozelených farbách."

V sobotnom prípravnom stretnutí sme "Gala" pod Dubňom nevideli. "Počas víkendu proti nám nenastúpil kvôli drobnému zraneniu, no sono ukázalo, že nejde o nič vážne. Preto mal predošlé dni voľno," prezradil Karol Belaník ku krídelníkovi, ktorý so Šošonmi podpísal kontrakt na tri a pol roka.


najlepší klub na slovensku pre mladého hráča

Rodák z Oravy Roland Galčík kraľuje v tejto sezóne štatistikám nielen v Podbrezovej, ale takmer v celej druhej lige. Okrem siedmich gólov pridal aj najvyšší počet asistencií - až deväť gólových prihrávok. 

"K prvotnému spojeniu medzi MŠK a mnou prišlo teraz počas zimy, keď Žilina kontaktovala môjho agenta s tým, že by mali záujem. Dohodli sme sa, že ešte pomôžem Podbrezovej do leta a potom sa pridám k Šošonom." Okolo mládežníckeho reprezentanta sa zlietalo viacero klubov, prečo zvíťazili Šošoni? "Áno, mal som viacero ponúk, ale Žilina zvíťazila najmä preto, lebo je to najlepší klub na Slovensku pre mladého hráča. MŠK vychoval veľa skvelých futbalistov, ktorí sa posunuli do svetového futbalu," povedal na adresu Šošonov a ich záujmu jeden z veľkých talentov slovenského futbalu.

Čo hovorí Roland na samotnú hru žltozelených? "Žilinu vnímam ako tím s množstvom mladých hráčov. Vždy hrali futbal, ktorý sa mi páčil. V zápasoch padalo veľa gólov, takže ich beriem ako mladé a ofenzívne mužstvo, do ktorého môžem, snáď, zapadnúť."

Do úplne nového prostredia mládežnícky reprezentant neprichádza, predsa len z "21"-tky pozná viaceré žltozelené tváre. "Áno, poznám viacero chalanov z repre - či už je to Aďo Kaprálik alebo Samo Suľa, keďže pochádzajú z Oravy ako ja, ale mám dobrý vzťah aj s Ľubom Belkom, s ktorým som bol v kontakte. Viac som ale ešte od chalanov nezisťoval. Bude na to čas na sústredení."

A práve sústredenie bude pre rodáka z Klinu prvou, krátkou zástavkou u Šošonov, keďže po ňom odíde ešte vypomáhať Podbrezovej k postupu medzi elitu. "Na sústredení budem mať možnosť spoznať celý realizačný tím a aj chalanov, s ktorými som sa ešte nestretol. Budem sa chcieť ukázať v čo najlepšom svetle. K Podbrezovej som si vybudoval úžasný vzťah, keďže som tu už šesť rokov. Verím preto, že mužstvu ešte pomôžem ako individualita a budeme sa v lete tešiť z nášho spoločného cieľa."

Fortuna ligu si Roland každopádne zahrá budúcu sezónu už s istotou, keďže pred letnou prípravou sa už oficiálne stane Šošonom. "Samozrejme, teším sa na chalanov a všetkých ľudí, ktorých budem môcť spoznať. Rovnako sa teším aj na Fortuna ligu, ktorá je kvalitnejšia a sledovanejšia ako druhá najvyššia súťaž."

Celkovo si 20-ročný mladík pripísal za svoje pôsobenie na Horehroní v 76 zápasoch 22 gólov a 17 asistencií. Vo vzájomnom súboji proti Šošonom v sobotu však chýbal v zostave súpera. Šetril sa na sústredenie? "Tešil som sa na tento zápas, mali sme však náročný týždeň a mal som menšie svalové problémy, takže som nechcel riskovať nejaké vážnejšie zranenie."

Z Podbrezovej prišiel aj Jakub Kiwior, určite by ti neprekážalo, keby si išiel aj ty v drese MŠK v jeho šľapajách. "S Kiwim som sa stretol ešte v Podbrezovej. Určite by mi to neprekážalo. Z Podbrezovej som zvyknutý na to, že na ihrisku mám dôležité úlohy, takže to bude pre mňa výzva."

Fanúšikovia žltozelených si tak budú musieť počkať na talentovaného krídelníka až do leta. "Veľmi sa teším na fanúšikov pod Dubňom. Verím, že v lete sa stretneme na futbalových trávnikoch v lepšej situácii, aká panuje teraz a budeme sa spoločne tešiť z výhier. Už sa neviem dočkať, kedy sa pripojím k tímu natrvalo."