Enis Fazlagić mieri do poľskej Wisly Krakow
So žltozelenými farbami sa počas zimného prestupového obdobia lúči legionárska stálica a opora stredovej formácie MŠK Enis Fazlagić. Ďalšou zastávkou v kariére 21-ročného Macedónčana bude poľský klub Wisla Krakow, ktorý vedie náš bývalý kouč Adrian Guľa, kde podpísal štvorročný kontrakt.

Hoci sa Enis počas tri a pol sezóny pod Dubňom veľmi do gólových štatistík nezapísal, má na svojom konte 85 duelov s jedným "pamätným" gólom a ôsmimi asistenciami.


nechceli sme mu brániť v ďalšom rozvoji

Prerástol slovenskú ligu a rozhodol sa spraviť ďalší krok v jeho kariére. Odchod Enisa Fazlagića do Poľska priblížil športový manažér MŠK Karol Belaník.

"Enis a klub MŠK Žilina mali tri konkrétne ponuky na jeho transfer. Jednu z nich sme dostali ešte v závere minulého roka, následne v prvých dňoch nového roka padla. Zvyšné dve prišli následne z poľskej najvyššej súťaže. Jedna z týchto poľských ponúk vyhovovala viac po ekonomickej stránke, či už pre nás alebo pre Enisa. Druhá bola zase preňho výhodnejšia po športovej stránke, keďže trénerom Wisly Krakow je Adrian Guľa, ktorý Enisa veľmi dobre pozná. Do poslednej chvíle sme zvažovali obe ponuky, no nakoniec sme rozhodnutie nechali na ňom."

Napokon zvíťazil momentálne 13. tím poľskej Ekstraklasy, ktorého ambície sú však oveľa vyššie. "Wisla je jeden z tradičných a najúspešnejších poľských klubov. V stredu Enis absolvoval lekársku prehliadku a následne sa pripojil k mužstvu, ktoré je aktuálne na sústredení v Turecku." Poliaci už majú za sebou aj dve prípravné stretnutia, v ktorých porazili Liptovský Mikuláš a remizovali s bulharským Ludogorcom Razgrad.

"Za tri a pol roka v Žiline odviedol Enis veľký kus práce za tento klub. Podobne ako Vahan mal rovnako obdobie, kedy mal dve komplikované zranenia po sebe. Pomerne rýchlo sa však dostal späť do hernej praxe a podával v žltozelených farbách veľmi stabilné výkony. Ukázalo sa ako správne rozhodnutie, keď sme ho ako mladého 18-ročného hráča angažovali do nášho klubu," zhodnotil športový manažér pôsobenie Enisa pod Dubňom.

Kapitán reprezentačného výberu Severného Macedónska do 21 rokov sa rozhodol pre zmenu v podobe poľskej výzvy. "Rovnako ako ostatní hráči, ktorí odišli, sa už chcel posunúť v kariére ďalej do zahraničia. Intenzívne sme s ním komunikovali, vyhodnocovali celú situáciu, ale nakoniec sme dospeli k rozhodnutiu, že mu nechcem brániť v ďalšom rozvoji. Je to pre nás mierna komplikácia, nakoľko nám odišiel ďalší hráč základnej zostavy. Mužstvo sme preto doplnili viacerými hráčmi z Akadémie MŠK, ktorí odišli s prvým tímom do Dubaja. Verím, že postupne nimi nahradíme chalanov, ktorí odišli."

"Enis vždy nechal na ihrisku všetko, fanúšikovia mali radi jeho prejav a kvalitu. V mene klubu mu chcem do ďalšej kariéry popriať len to najlepšie, nech napreduje, nech sa mu vyhýbajú zranenia. Myslím si, že má potenciál a kvalitu na to, aby sa presadil. Aj z hľadiska jeho herného štýlu by mal zapadnúť do systému Wisly Krakow. Verím, že sa mu podarí naplniť všetky jeho priania a očakávania v poľskej lige," uviedol na adresu legionára Karol Belaník.


nikdy nezabudnem

Defenzívny štít stredu poľa Šošonov Enis Fazlagić sa po zanechaní značnej stopy v MŠK Žilina posúva v kariére ďalej. Mládežnícky reprezentant svojej krajiny si za nové pôsobisko vybral 13-násobného poľského šampióna Wislu Krakow, v ktorej okrem trénera Adriana Guľu aktuálne pôsobí aj bývalý kapitán Šošonov Michal Škvarka.

Kto bol Enis v roku 2018, keď si prišiel a kto si teraz ako futbalista?

"Bol som veľmi mladý chlapec, bolo to pre mňa niečo nové, prvý krok mimo Macedónska. Som však veľmi šťastný, že som si vtedy vybral príchod do MŠK, lebo Žilina mi veľmi pomohla ako hráčovi, ale aj človeku. Každý deň som sa tu naučil niečo nové a myslím si, že ma tento klub veľmi posunul."

Pamätáš si na svoj príchod do Kranjskej Gori?

"Jasné, pamätám si každý moment môjho príchodu na sústredenie do Slovinska. Ako som povedal, bolo to pre mňa niečo úplne nové, ale chalani ma od prvého dňa prijali a cítil som sa medzi nimi ako doma. Rovnako so mnou prišiel ako nováčik do "Áčka" Benson Anang. Robo Boženík a Adam Kopas si nás zobrali pod svoje "krídla" a ukázali nám, ako tu všetko funguje."

Splnilo pôsobenie v Žiline to, čo si očakával? Prichádzal si ako mladý hráč s vysokým potenciálom...

"Žilina ma ako hráča posunula na ďalšiu úroveň, naučil som sa veľa nových vecí a potvrdili sa mi predpoklady, prečo som chcel prísť do Žiliny. Jednoznačne sa tu stavia na mladých hráčoch a tí sa tu zase veľmi rýchlo vyvíjajú."

Čakal si, že tu stráviš tri a pol roka? Ako sa pozeráš na tvoju cestu v MŠK?

"Strávil som tu vyše troch sezón, ale každý jeden deň som si užíval a cítil som, že ma majú radi aj fanúšikovia, aj spoluhráči. Bolo to pre mňa naozaj krásne obdobie, no mrzí ma, že sme spolu nevyhrali aspoň jednu trofej pri dvoch finále pohára... Stále mi je rovnako ľúto, že sme v lete nedokázali cez Jablonec postúpiť do Konferenčnej ligy. Vždy, keď som bol na ihrisku v žltozelenom drese, cítil som sa top. Niekedy ma síce brzdili zranenia, ale aj to patrí k futbalu."

Čo ti vždy bude pripomínať Žilinu?

"Určite šatňa. Všetci sme fungovali ako jeden hráč, všetci sme stavali na tom istom a všetci sme bojovali za tím."

Prečo si sa rozhodol pre Wislu? Zavážil tréner Guľa alebo ex-Šošon Michal Škvarka?

"Wisla je najväčší poľský klub, ktorý o mňa prejavil veľký záujem a už dlhšie ma chcel do svojho tímu. Tréner Guľa ma už poznal aj predtým a nedávno sme sa po zápase v Žiline stretli a rozprávali sa. Určite mi pomohol rozhodnúť sa práve pre Wislu. Rovnako som sa rozprával aj so "Škvarom", ktorý ma vo všetkom utvrdil."

Počas zimy nastali v klube viaceré odchody. Ako vnímaš momentálnu kvalitu tímu a chalanov, ktorí tu zostali?

"Za tie roky sa šatňa postupne obmieňala, no nikdy nestratila svoje čaro a vždy mala veľkú kvalitu. Je zbytočné rozprávať sa o kvalite našich mladých hráčov, nakoľko úroveň výchovy Akadémie MŠK Žilina sa ukazuje na vysokej úrovni každý rok znovu a znovu, teraz aj v mládežníckej Lige majstrov. Terajšie mužstvo bude mať čas spoznať sa počas prípravy a verím, že keď začne liga, tak budú opäť fungovať ako jedna mašina. Podobne, ako to fungovalo doteraz a dúfam, že ešte lepšie. Chalani potrebujú trpezlivosť a podporu."

Aká bola rozlúčka s kabínou?

"Nebolo to rozhodne jednoduché. Skúšal som sa lúčiť s úsmevom na tvári, ale veľmi to nešlo. Ako som spomínal, s Bensonom sme spolu od príchodu do klubu, takže aj lúčenie s ním bolo ťažké. Je mi ľúto, že opúšťam takúto skvelú partiu a ľudí v klube."

Môžeme aj u tebe povedať, že raz Šošon, navždy Šošon?

"Samozrejme. Keď hráč príde do Žiliny a vidí, ako všetko funguje a ako klub stavia na mladých hráčoch, tak ho to určite povzbudí. Klub nám verí a hráči mu to odplácajú tvrdou prácou za MŠK. Rovnako aj fanúšikovia nás mladých vždy veľmi podporovali. Všetko tu vždy perfektne fungovalo. Nikdy nezabudnem na tento klub, ani na radosť z futbalu, ktorú som tu zažíval."


Enis, ďakujeme za všetko a prajeme veľa úspechov v ďalšej kariére!