”B” | „Najlepšia sezóna pod mojím vedením,” hovorí tréner Veselý

Historickým musíme nazvať ročník, ktorý má za sebou žltozelená rezerva. V skratke - vôbec najlepšie umiestnenie v rámci II. ligy či druhý najvyšší počet bodov, najviac gólov spomedzi všetkých tímov a atraktívny herný prejav. Kto by to bol povedal po nevydarenom úvode sezóny a priebežnej poslednej priečke či zimovaní na 12. mieste tabuľky? Šošoni sa však zápas od zápasu zlepšovali a výsledok už poznáte. 

Viac nám k dôvodom zlepšenia, vydarenému ročníku z pohľadu mládeže či prestupom povedal hlavný tréner projektu Vladimír Veselý. Nechýbajú ani štatistiky či plán prípravy.


dôležitá kvalita a šírka kádra 

Pán tréner, ubehlo niečo vyše týždňa od konca súťaže. Ako vnímate s krátkym odstupom času historické 4. miesto v II. lige?

"Sezónu určite hodnotíme ako veľmi úspešnú. Jej úvod síce pre nás nebol výsledkovo dobrý, ale záver bol, naopak, fantastický. Zaväzuje nás to k tomu, aby sme nepoľavili, stále poctivo pracovali a zlepšovali sa."

Bola to najlepšia sezóna pod vaším vedením v rezerve Šošonov?

"Myslím si, že áno. Hovoria za to viaceré ukazovatele - umiestnenie, herný prejav či počet strelených gólov. Takže túto sezónu považujem za najlepšiu z tých troch, počas ktorých som doposiaľ viedol "B"- tím."

Čo zavážilo najviac pri tomto úspechu? Čo bolo jeho hlavným dôvodom najmä vo vydarenej jarnej časti?

"Predovšetkým kvalita a šírka kádra v projekte. Navyše, často nás doplnili aj hráči prvého tímu, ktorí chodili radi hrať aj za rezervu a boli výrazným prínosom. Počas minuloročného leta sme sa dobre posilnili, prišli chalani z Gambie (James Ndjeungoue a Loic Essomba) Boris Krstić či Timo Kudlička. Chvíľu síce trvalo, kým sa adaptovali na tréningový proces, herný štýl a prostredie, ale akonáhle začali naskakovať do zápasov, tak boli nosnými hráčmi nášho družstva."

Utkvel vám v pamäti nejaký moment, na ktorý budete radi spomínať v rámci tejto sezóny?

"Tých momentov je mnoho. Či už vysoké víťazstvá s Račou alebo v Dubnici, víťazné otočky v Petržalke alebo s Trebišovom, vynikajúci zápas doma so Šamorínom, tímový výkon v Humennom a tak ďalej. Pamätných duelov či momentov z tejto sezóny je veľmi veľa a budem na ne veľmi rád spomínať."


štatistiky

tímové štatistiky

14 výhier - 5 remíz - 11 prehier

Postavenie v tabuľke: 4. miesto (najlepšie umiestnenie v rámci II. ligy)

Počet bodov: 47 bodov 

Skóre: 63:53 (najviac strelených gólov v II. lige)


individuálne štatistiky

Najviac gólov: Boris Krstić (12 gólov - 3. najlepší strelec II. ligy)

Najviac asistencií: Antoin Loic Essomba a Samuel Kopásek (4 asistencie)

Najviac čistých kont: Samuel Belaník (7 čistých kont)

Najviac odohratých minút: Dominik Šnajder (2240 minút)

Najtrestanejší hráč: Ivan Mensah (9 ŽK + 2 ČK)


úspechy vizitkou celého klubu

Na starosť máte okrem “Béčka” aj celý projekt, v rámci ktorého pôsobí aj kategória U19. Ako teda hodnotíte ich sezónu a ligový triumf?

"Iba pozitívne. Sezóna to bola úspešná, chalani potvrdili potenciál. Len ukázali, že v klube sa dobre pracuje s mládežou a toto je zaslúžený výsledok. Tituly v kategóriách do 19 a 17 rokov či 4. miesto rezervy sú peknou vizitkou celého klubu a práce všetkých trénerov."

S tým prichádza aj mládežnícka Liga majstrov. Tešíte sa opäť po dvoch rokoch na medzinárodnú konfrontáciu?

"Jednoznačne áno. Zažili sme ju na vlastnej koži, bola to fantastická jazda. Takéto stretnutia nás môžu posúvať, nastavia nám zrkadlo, kde sa nachádzame v porovnaní s európskou konkurenciou. Verím však, že ako sme sa nestratili pred dvomi rokmi, tak sa nestratíme ani teraz. Kvalitu na to podľa mňa máme."

Po sezóne sme sa v rámci “B”- tímu rozlúčili s dvojicou stálic - Vladimírom Trabalíkom a Matúšom Capkom. Ako sa na to pozeráte?

"U Vlada bol najmä z jeho strany čas na zmenu, chcel vyskúšať niečo iné a taktiež mu končila zmluva. Matúšovi takisto končila zmluva a nechceli sme ho tu držať, len aby bol v kádri a nedostával také zápasové vyťaženie, ako by si sám želal. Dúfame teda, že obaja si nájdu kluby, v ktorých budú môcť hrávať pravidelne. My im môžeme len poďakovať za dlhoročnú reprezentáciu klubu a profesionálny prístup. Do projektu prichádzajú stále mladší a mladší hráči, ktorí dostanú priestor. Každopádne verím, že sa obaja ešte v budúcnosti presadia a skúsenosti z akadémie využijú vo svoj prospech. Držíme im palce."

Chystáte v medzisezónnom období ešte nejaké zmeny smerom von alebo do kádra?

"Zmeny, o ktorých zatiaľ viem, sú posuny nejakých hráčov do "A"- tímu. Je tam viacero alternatív, ale všetko závisí aj od pohybov v kádri prvého družstva. Všetko to bude predmetom diskusií a rozhovorov v najbližšom období. K nám do projektu sa zase presunú hráči z kategórie U17. Bude to taký klasický kolobeh, preto verím, že všetko do seba dobre zapadne a znova budeme všetci napredovať."


najbližší program projektu

  • 13.6. U19: Česko-slovenský pohár: MŠK Žilina - AC Sparta Praha/FC Baník Ostrava (Púchov, čas upresníme)
  • 26.6. "B": štart prípravy
  • 1.7. "B": FK Fotbal Třinec - MŠK Žilina (Třinec, čas upresníme)
  • 8.7. "B": MŠK Žilina - SK Hánacká Slavia Kroměříž (Štadión MŠK Žilina, čas upresníme)
  • 10.7. U19: štart prípravy
  • 15.7. "B": MŠK Žilina - SK Sigma Olomouc "B" (miesto a čas upresníme)
  • 22.7. "B": MŠK Žilina - FC Baník Ostrava "B" (miesto a čas upresníme)
  • 29.7. "B": štart II. ligy

oddýchnuť si najmä mentálne

Teraz nasleduje voľnejšie obdobie až do začiatku prípravy na novú sezónu. Aký bude program projektu v najbližších týždňoch?

"Hráči "B"- tímu už majú voľno a s prípravou začnú 26. júna. Ešte predtým dostanú pár dní pre štartom prípravy bežecké plány, aby sa postupne dostali do tempa. Naopak, hráči U19-tky pokračujú ešte v tréningovom procese, keďže 13. júna ich čaká finále Česko-slovenského pohára. Následne dostanú aj oni voľno a pripoja sa k nám 10. júla."

Máte už naplánované aj nejaké konkrétne prípravné zápasy v rámci rezervy?

"Počas júla odohráme celkovo štyri prípravné zápasy. Čakajú nás českí súperi z II. a III. ligy či rezervy prvoligových klubov. No a 29. júla máme na programe štart druholigového ročníka.

S akými slovami ste sa rozlúčili s hráčmi po úspešnej sezóne pred odchodom na dovolenky?

"Najmä, aby si oddýchli od futbalu po mentálnej stránke, venovali sa rodine a iným veciam, ktoré počas sezóny nestíhali."

Určite to bola náročná sezóna aj pre vás. Ako toto voľno plánujete stráviť vy osobne?

"Momentálne oddychujem najmä doma. Uvidíme, ako nám vyjde s rodinou čas, keďže by sme radi šli niekde na dovolenku. Mám ale školopovinného syna, takže to bude trochu komplikovanejšie, ale verím, že si nájdeme čas a niekde vybehneme."