Fauly: 12:17

Belko – Minárik (C), Stojchevski, Nemčík – Rusnák (90. Javorček), Gidi, Sauer, Bari – Iľko (76. Essomba), Bile (76. Adang), D. Ďuriš

FC Spartak Trnava
Takáč – Šulek (64. Oseni), Koštrna, Kóša, Mikovič (C) (77. Breznik) – Bukata, Zeljković (77. Bernát), Daniel (38. Djurić) – Azango, M. Ďuriš (64. Paur), Ofori

Mrazivá rozlúčka s kalendárnym rokom 2023 dopadla víťazne. Nielen prvopolčasovú, ale celozápasovú šachovú partiu proti Trnave rozlúskol gólom do šatne Sammy Gidi. Tento moment sa ukázal napokon ako víťazný. V zápase s minimom šancí totiž víťazili v súbojoch obrany a brankári. Pri tesnom náskoku nám to však neprekážalo. Spartak sme pokorili v priamom súboji o 2. miesto a zdolali ho doma po viac ako dvoch rokoch.

Šošoni, ďakujeme za podporu a priazeň, pod Dubňom sa vidíme opäť vo februári.

V poslednom domácom zápase roka 2023 to tréneri na čele s Jaroslavom Hynkom v rámci základnej zostavy už tradične premiešali. Do nej sa vrátil Andrej Stojchevski, naopak, na lavičke ostal Tomáš Hubočan. Zmena nastala aj vpredu, od začiatku vybehol na trávnik Eric Bile namiesto Loica Essombu. Mužstvu stále chýbal pre zdravotné dôvody Timotej Jambor.

Duel napriek mínusovým teplotám začal svižne, viackrát ho prerušili ošetrenia, a tak prišla aká-taká prvá príležitosť po hlavičke Bileho. Zo záklonu ale zakončením na zadnej tyči nemohol Takáča prekvapiť. Za to Ľubo Belko sa musel poriadne natiahnuť v 10. minúte, keď Oforiho strelu ešte tečoval Sammy Gidi. Čakali sme, že sa bude cez tuhú defenzívu Spartaka dostávať ťažko. O to viac nás môže mrzieť dobrý prechod a prečíslenie z 13. minúty, Bile to však poslal presne medzi dvojicu číhajúcich – Deda Ďuriša a Maja Sauera. Hostia už tradične disponovali taktickou pripravenosťou. Museli sme tak hľadať cestičky a vymýšľať niečo prekvapivé. Trnave stačil zlomok sekundy a už sme sa museli obávať. Ďuriš, myslíme v tom trnavskom drese, hlavičkoval nebezpečne na prednej tyči. Vydýchli sme si aj po rohovom kope súpera, ktorý nepríjemne preletel skrz päťku. Väčšinou to bolo o štandardkách, jednej trnavskej sme sa ubránili a takmer sme sa tešili po našom brejku a následnom rohu. Odrazená lopta sa dostala k Tomášovi Nemčíkovi, ktorý to technickým pokusom skúšal dobre, Takáčovi pomohla obrana. Pripomínalo to šachovú partiu, nie že by družstvá nechceli, no obe pozorne bránili. Výnimku priniesla 42. minúta a slalom Tomáša Nemčíka, z neho ťažil Eric Bile a strieľajúci Matúš Rusnák. Jeho bombe chýbal asi meter, aby mierila do priestoru troch žrdí. Gól napokon predsa len prišiel ešte pred polčasovou prestávkou. Na pravej strane sme odviedli výbornú prácu, kde sme prekonali trnavský blok, Paťovi Iľkovi sa uvoľnil priestor a jeho asistencia vyústila do úvodného gólu Sammyho Gidiho. Ten to zvnútra šestnástky trafil po zemi presne k tyči a poslal nás gólom do šatne do polčasového vedenia - 1:0

Aj druhý polčas odštartoval "šachovo". Do dobrej pozície sa znova dostal netradične stopér Nemčík, zakončoval tentoraz pod brvno, Takáč bol úspešnejší. Rovnako ako v prvom polčase bolo šancí ako šafránu, v 64. minúte to Šošoni vymysleli výborne, Ďuriš prepustil prihrávku na úplne voľného Gidiho, ten spred veľkého vápna tentoraz pravačkou neumiestnil svoj projektil presne. Kilometre v nohách mal už tradične Sauer, ktorý zvádzal a vo veľkej prevahe aj vyhrával súboje v strede poľa. Šošoni skríkli "jedenástka" v 67. minúte, Bileho kontakt s Djurićom rozhodca nepreveril ani na VAR-e. Afričan nevyužil ani menšie zaváhanie Takáča, po pressingu Ďuriša netrafil do poloprázdnej opustenej brány hostí. V týchto momentoch sa nám črtali viaceré príležitosti na uzavretie stretnutia, prečíslenia však nevyužil na druhý gól Nemčík ani Ďuriš. So striedaniami tak prišli aj chvíle hostí, znova najmä po štandardkách, náš odchovanec Paur hlavičkoval našťastie iba do náručia Belka. Súboj najlepšieho tímu na domácich trávnikoch versus najlepšieho celku na ihriskách súperov tak dopadol našou tesnou, no veľmi cennou výhrou.

Jesenná časť má na programe ešte posledné kolo. Budúci víkend zakončíme jeseň v rámci 18. kola na bystrických Štiavničkách, kde sa predstavíme v sobotu od 15:00 hod. proti domácej Dukle.

"Zápas a ďalší krok k tomu, aby sme si mohli znova viac veriť. Dnešok bol pre nás obrovskou motiváciou. Potvrdiť výhru v Trnave, potvrdiť druhé miesto a ukázať sa proti súperovi so skúsenosťami z európskych zápasov a širokým kádrom. Chceli sme, a myslím si, že sa nám to aj podarilo - ukázať odvahu, hrať našu hru a prevýšiť ich. Darilo sa nám v ofenzíve, hoci brejky sme mohli zakončiť inak a takisto aj v defenzíve sme predviedli skúsený výkon. Pokryli sme všetky silné stránky súpera ako štandardky, centre a hlavičky, maximálne sme ich v druhom polčase eliminovali. Vyplatil sa nám aj kritizovaný, defenzívny výkon z Trenčína, z ktorého sme dnes sčasti ťažili. Stále nie sme matematicky na sto percent v prvej šestke, no zo sily tímu cítim, že to nepustíme. Pred sebou máme ešte ťažký duel o týždeň v Banskej Bystrici. Jednou z motivácii bude zakončiť jeseň víťaznou šnúrou, aké mávajú tie najkvalitnejšie tímy - teraz Slovan, Trnava či DAC v minulej sezóne. Verím, že to vyjde. Ďakujeme prítomným fanúšikom, ktorí si to dnes s nami odmrzli."
Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava
"Bol to taký vyrovnaný, ťažký zápas pre oba tímy. V takýchto zápasoch je dôležité, kto dá prvý gól. Mohli sme ho dať prvý my, mal tam Bukata šancu, no nedal. V nadstavenom čase prvého polčasu sme dostali gól, čo bol pre nás najhorší čas a Žilinu to povzbudilo. V druhom polčase sme si už nedokázali vypracovať toľko šestnástkových akcií, a hoci sme v závere mali tlak, tak sme nemali gólové šance. Po veľmi dlhom čase sme nedokázali dať gól, preto skončila aj naša séria vonku bez prehry."
Samuel Gidi, stredopoliar MŠK Žilina

„Náročný zápas. V prvom polčase sme podľa mňa podali dobrý výkon, no v druhom sme sa museli viac sústrediť na defenzívu. Súper to skúšal až do samého konca, brániť najtesnejšie vedenie je vždy veľmi ťažké. Výborne sme to však zvládli a nepustili Spartak do ničoho vážneho. Bol to taktický súboj, v ktorom sme museli byť silní vo fyzickej hre a maximálne sa sústrediť aj v hlavách. V takýchto stretnutiach neprichádza veľa šancí, je ale treba využiť aj to minimum a nám sa to podarilo. Myslím si, že sme dnes na ihrisku urobili všetko, čo sme chceli a berieme zaslúžené tri body. Je to zásluha dobrej práce celého tímu. Teší nás, že sme si utvrdili druhú priečku v tabuľke, ale stále máme kde stúpať, dívame sa aj na čelo.“