Zlatomoravský týždeň začneme štvrťfinálovým bojom v Slovnaft Cupe
Hneď dva duely proti Zlatým Moravciam čakajú na futbalistov MŠK Žilina počas tohto týždňa. Oba na trávniku ViOnu, ten prvý v utorok bude súbojom o postup medzi štvoricu najlepších v Slovnaft Cupe. Po ročnej odmlke nechcú Šošoni znova chýbať v semifinále pohára, cieľ je teda pred utorkovým televíznym duelom jasný.

Utorkový súboj štvrťfinále, ktorý má výkop o 15:30 a odvysiela ho v priamom prenose RTVS, bude rozhodovať Michal Smolák.


novinky u súpera

Po ťažkom, no úspešnom postupe cez druholigovú Podbrezovú v piatom kole Slovnaft Cup-u pocestujeme do Zlatých Moraviec na súboj proti tamojšiemu ViOn-u v rámci štvrťfinálovej fázy Slovenského pohára. S Moravcami si tak zopakujeme štvrťfinálový pohárový súboj po 16 rokoch. V sezóne 2004/2005 sme zdolali ViOn v dvoch zápasoch 3:1, resp. 2:0. S klubom od rieky Žitavy sme sa stretli ešte aj v roku 2011, kde sme uspeli v semifinále po výhrach 3:0 a 1:0.

V aktuálnom ročníku pohára si Zlatomoravčania poradili rovnako ako Žilinčania už s tromi súpermi. Postupne zdolali štvrtoligistu z Podkoníc po výsledku 4:1, piatoligistu TJ Jakub pomerom 8:1 a nakoniec prišiel minulotýždňový úspech proti tretiemu tímu druhej ligy MFK Skalica po výhre 3:1. V minulom ročníku pohára sme my aj ViOn skončili na neskoršom víťazovi z Bratislavy. Slovan nás zdolal v osemfinále, ViOn zas vypadol v semifinále.

S utorňajším súperom sme sa už v tejto sezóne stretli dvakrát počas základnej časti Fortuna ligy. V týchto zápasoch to boli ale diametrálne odlišné výsledky, nakoľko v prvom stretnutí sme odišli od rieky Žitavy s vysokou prehrou 0:4, no v druhom sme si pred dvomi mesiacmi na domácom trávniku napravili chuť a zvíťazili presvedčivo 4:1.

Na pozitívne prekvapenie tejto sezóny FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble však narazíme nielen v utorok, ale pocestujeme tam znovu aj v nedeľu na duel 5. nadstavbového kola Fortuna ligy. Mužstvo, ktoré vedie mladý tréner Ľuboš Benkovský má v tejto sezóne v kádri vyvážený mix mladých a skúsených hráčov. Dopĺňajú ho aj futbalisti so žltozelenou minulosťou - Filip Balaj (najlepší strelec tímu), Matej Moško a Martin Kovaľ.


dôležité sú pre nás všetky zápasy a súťaže

Zlatomoravský týždeň čaká zverencov trénera Pavla Staňa, čo je aj pre prípravu tímu špecifická vec. 

"Áno, je to netradičné, aby sme sa v jednom týždni dvakrát stretli s tým istým súperom. Rozhodol o tom žreb, my to rešpektujeme a chceme sa čo najlepšie pripraviť na dva náročné duely na pôde Zlatých Moraviec." Všetci žltozelení veria, že minulo-týždňový pohárový duel a náš výkon v ňom bol výnimkou. "Niekedy ten deň trafíš, inokedy nie a netrafíš tak ideálnu zostavu. V Topoľčanoch to bol pre nás ťažký terén, keďže sme chceli hrať futbal. Nedokázali sme sa na to adaptovať dostatočne dobre. Mrzí nás to, ale máloktoré mužstvo na svete dokáže hrať každý zápas vynikajúco. Aj my máme právo mať slabší deň. Verím, že sme si ho vybrali práve minulý týždeň. Pozeráme už na utorkové štvrťfinále," zhodnotil žilinský kouč po nie príliš vydarenom súboji proti Podbrezovej, ktorý však pre nás dopadol napokon dobre.

V minulo-týždňových zápasoch sa síce prestriedali dve odlišné jedenástky, no všetci hráči majú za sebou veľkú porciu minút. "Tí hráči, ktorí hrali v stredu, nastúpili, až na pár výnimiek, aj v sobotu v zápase druhej ligy proti Trebišovu. Takže sa na to vôbec nedá pozerať tak, že môžeme pošetriť hráčov, lebo aj ostatní hrali cez víkend za "Béčko". Je to také pol na pol." Môžeme však povedať, že disponujeme väčšou variabilitou v mužstve ako súper od rieky Žitavy. "Určite máme širší káder, ale tá vyťaženosť hráčov je podľa mňa podobná, keďže naši chalani chodia hrať ešte aj druhú ligu. Rotácia teda hrá v náš prospech, no pri vyťaženosti hráčov je to diskutabilné, bojujeme na troch frontoch." Mužstvo MŠK má v tejto fáze sezóny v programe zápasy Fortuna ligy, Slovnaft Cup-u a navyše aj druhú najvyššiu súťaž, kde niektorí hráči nastupujú aj za náš "B"-tím. 

Viaceré tímy si v tejto časti roka určujú priority, na ktoré sa chcú zamerať. Či už ide o ligu alebo pohár. U nás sa však sústredíme na obidve súťaže rovnako. "Pre nás je každý zápas dôležitý. Nič iné si nepripúšťame. Otázka je iba, kto bude hrať. Do každého jedného duelu ideme s cieľom vyhrať." To platí aj o oboch vzájomných stretnutiach so Zlatými Moravcami, ktoré máme na programe tento týždeň.

Na ViOn sme narazili v aktuálnom ročníku už dvakrát, a tak tušíme, čo od nich môžeme očakávať. "Viac-menej viem, čo nás tam čaká. Uvidíme, ako na to dokážeme zareagovať. Myslím, že nastavenie v našom tíme je dobré, bude to športový boj. Musíme sa prispôsobiť podmienkam, ktoré budú podľa mňa ťažké pre futbal. My s tým ale nič nespravíme a musíme to brať ako holý fakt." Čo sa týka podmienok na ihrisku, to vyzerá podobne ako v Topoľčanoch pred týždňom. "Ak sa bavíme o ihrisku, tak náš čaká možno ešte horší terén ako v Topoľčanoch. Aj v posledných zápasoch sme videli, ako to tam vyzerá. Takže budeme musieť zvoliť takú taktiku, aby nám to čo najmenej prekážalo," povedal tréner Šošonov, pre ktorého je to prvý ročník na lavičke Žiliny v rámci Slovenského pohára.

Obe stretnutia so Zlatými Moravcami skončili v tejto sezóne vysokými výsledkami. Bude utorňajší duel taktickejší, keďže ide o pohárove stretnutie? "Ťažko povedať. Nevieme, ako k tomu pristúpia Zlaté Moravce. Predchádzajúce vzájomné zápasy boli plné paradoxov, takže si to musíme dobre rozanalyzovať. Doteraz sme žili duelom v Trenčíne, no teraz prichádza akcia ViOn. Budeme sa snažiť nájsť spôsob, ako čo najlepšie zvládnuť obe stretnutia. Verím, že sa nám to úspešne podarí." V prípade potreby máme pripraveného penaltového špecialistu Ľubomíra Belka. "Myslím si, že všetci traja brankári, ktorých máme, dokážu zachytať veľmi dobre. Samozrejme, "Belo" v penaltách ukázal, že ich vie chytať. To je pre nás určite iba dobré." Žilinská brankárska dvojka pritom vychytala v rozstrele proti Podbrezovej až polovicu z desiatich pokutových kopov súpera.

Víkendové, náročné súboje v Trenčíne a v Trebišove zanechali na našich hráčoch menšie stopy. "Mali sme po oboch zápasoch menšie šrámy, keďže väčšina hráčov odohrala kompletnú minutáž. Sú tam menšie zranenia, ale ja dúfam, že budú všetci chalani k dispozícii. Paťo Iľko nám vypadol na dlhšiu dobu a u ostatných uvidíme, ako to bude vyzerať. Až pred zápasom bude jasné, či sú všetci v stopercentnom poriadku." Cieľ proti Zlatým Moravciam je ale jasný. "Urobíme všetko preto, aby sme prešli do ďalšieho kola," odhodlane vyhlásil kormidelník prvého tímu Šošonov pred štvrťfinále Slovnaft Cup-u, ktoré bude naživo vysielať RTVS.


rozhodcovia

Televízne štvrťfinále Slovenského pohára s výkopom o 15:30 hod. rozhoduje arbiter Michal Smolák. Na čiarach mu asistujú Gabriel Ádám a Anton Perát.