Martin Kuciak - nová trénerská posila Akadémie MŠK
Trénerský zbor Akadémie MŠK Žilina rozšíri od novej sezóny známe brankárske meno. Návrat pod Dubeň po osemnástich rokoch zažíva náš odchovanec Martin Kuciak, ktorý po ukončení profesionálnej kariéry rozbehne tú trénerskú pri našich žiakoch.

ponuka, ktorá sa neodmieta

Meno Kuciak v Žiline netreba predstavovať azda nikomu, však bratia Kuciakovci vyrastali v našej akadémii. Kým mladší Dušan ešte aktívne pôsobí v Poľsku, starší Martin Kuciak zavesil rukavice "na klinec" a vrátil sa do materského klubu, kde rozbehne svoju trénerskú kariéru.

"Dostal som ponuku od riaditeľa Akadémie MŠK Žilina Jaroslava Bačíka, na ktorú som odpovedal jednoznačne. Po konci kariéry hneď dostať ponuku od MŠK Žilina, pracovať v štruktúrach a zaradiť sa do tréningového procesu ako tréner brankárov je veľká výzva a veľmi si to vážim. To sa nedalo odmietnuť a ani by som si to nedovolil odmietnuť. Som veľmi rád, spokojný a šťastný, že sa vraciam do Žiliny."

Čo všetko bude mať bývalý ligový brankár na starosti? 

"Momentálne budem pôsobiť pri dvoch kategóriach v prípravkách, rovnako budem mať na starosti žiacku kategóriu U11, U12 a U13. Pri prípravkách som už pomáhal dlhšie. Je to vďačná robota, keď vidíte na deťoch, ako sa tešia na tréning. Samozrejme, je to iná práca, na akú som bol zvyknutý. Profesionálny a detský futbal sú dve diametrálne odlišné oblasti. Teším sa na túto prácu, posledné roky som už vypomáhal trénerom brankárov v jednotlivých kluboch. Uvidím, akú spätnú väzbu budem mať od chlapcov po nejakom čase a ako budú oni prijímať moje skúsenosti."

Kuciakovci, Dúbravka, Plach, Rakovan, Le Giang, Holec a ďalší. Latka je nastavená v žilinskej brankárskej škole vysoko. 

"Už za mojich mládežníckych čias bola Žilina o krok vpred pred ostatnými. Už v tom čase sme mali svojho trénera brankárov - pána trénera Smaka. Staral sa o nás naozaj precízne, dokázal sa venovať naplno trom, štyrom kategóriám naraz. Tam by som začal hľadať úspech, podstatu úspešnej žilinskej brankárskej školy, odkiaľ následne vyšli talenty. Aj následne sa angažovali odborníci do brankárskych radov. Vždy sa tu snažia robiť futbal o krok vpred. Toto je odozva, dôsledok, že sa tu pracuje dobre."

Trénerským cieľom je tak vychovať ďalšieho Kuciaka?

"Mám syna v kategórii U7, takže možno aj doslova (smiech). Vieme, že sito až do profesionálneho futbalu je najväčšie medzi prechodom z dorastu k mužom. Podstatou každého mládežníckeho trénera by preto malo byť hlavne vychovať slušného človeka. Ak sa niekto, kto prejde mojimi rukami, dostane až do profesionálneho futbalu, budem šťastný a budem mu držať palce."

Bude Martin Kuciak rovnako živelným trénerom, keďže svojou živelnosťou bol známy v bráne počas kariéry? "Dúfam, že nie," dodáva bývalý gólman Slavie Praha, Nitry, Podbrezovej, ktorý vyšiel rovnako z našej mládežníckej akadémie.