Nízka efektivita stojí za prehrou v prvom prípraváku proti Podbrezovej
1:2(0:2)
MŠK Žilina - FK Železiarne Podbrezová
Góly: 84. Jambor - 28. Ďatko, 34. Kováčik
Rozhodca: Očenáš - Vachan, Kaštan
1. polčas: Petráš - Rusnák, Leitner, Minárik (C), Owusu - Slebodník, Mráz, Gono - Jánošík, Mashike, Ďuriš

2. polčas: Belko - Kopásek, Kopas, Nemčík, D. Javorček (57. Owusu) - Slebodník (70. Mráz), Anang, Gono (70. Ďuriš) - Kaprálik, Jambor, Iľko

FK Železiarne Podbrezová
Rehák – Mielke (46. Šikula), Bakaľa, Oravec – Kováčik, Špyrka, Paraj (C), Barbora – Talakov (46. Gajan), Kuzma (46. Grendel), Ďatko (46. Nguyen)
Prvým súperom zimnej prípravy bol pre futbalistov MŠK Žilina súper z Podbrezovej. Rušné prvé dejstvo prinieslo dostatok akcií i šancí - my sme sa v koncovke vytrápili, hostia dvakrát napli sieť, a tak si už v prvom dejstve vytvorili rozhodujúci náskok.

Po zmene strán prišla naša dominancia i kontaktný gól, no viac síl na minimálne vyrovnávajúci gól nám v prvom náročnom týždni neostalo. Prípravu sme tak odštartovali prehrou 1:2.

V úvodnom prípravnom zápase zimy i roka 2022 proti Podbrezovej vystriedal tréner Peter Černák cez polčas takmer kompletnú jedenástku chalanov, a tak dostali pred odchodom na sústredenie šancu takmer všetci hráči. Ešte na rozcvičke sa zranil mladý Mário Sauer, a tak museli tréneri trochu prekopať svoje plány.

Poďme však od začiatku, prvé minúty patrili jedovatým strelám súpera, ktoré musel Samuel Petráš viackrát boxovať. My sme, naopak, viackrát vykombinovali súpera v strede poľa, prečíslenie ale nepretavil do strely ani Tibor Slebodník, ani Lukáš Jánošík. Takéto nepresné kombinácie sme videli aj v ďalšom priebehu, Rehák zasahovať nemusel. Podbrezovský brankár ostal bez roboty aj po pase za obranu, kde sa ocitol zabudnutý Dávid Ďuriš. "Dedo" však preváhal moment na strelu a Mielke mu stihol loptu vypichnúť. Nová útočná akvizícia Elvis Mashike sa mohla ihneď uviesť gólom v 27. minúte, a to hneď dvakrát. Najskôr jeho strelu po chybe v rozohrávke Podbrezovej zblokovala obrana, následne ho vychytal v tutovke Rehák. Prišiel tak zákonitý trest, v strede dostal veľa priestoru Kováčik, ktorý vysunul pomedzi obrancov Ďatka. Ten popod vybiehajúceho Petráša poslal hostí do vedenia. Vyrovnanie mohlo prísť znova z kopačky Ďuriša, po polhodine hry volil strelu po zemi, Rehák bol pripravený. Podbrezová trestala gólom naše zaváhanie aj v 34. minúte. Kováčik na pravej strane odcentroval do ohňa, Petráša predskočil súper, loptu sa odrazila späť ku Kováčikovi, ktorý ju dopravil do odkrytej žilinskej svätyne. Väčšina akcií žltozelených sa niesla po ľavej strane, gólový efekt to ale neprinieslo. Rovnako sme pochodili v poslednej minúte prvého polčasu, kedy sa nedohodla pri zakončení dvojica Mashike - Jánošík.

Čerstvá jedenástka Šošonov tak musela dobiehať po zmene strán dvojgólové manko. Na trávniku ostali iba streďáci Gono so Slebodníkom. O kontaktný gól sa pokúšal v 50. minúte Adrián Kaprálik, kľučkami vyzrel na súpera, netrafil však bránu. Následne dal o sebe vedieť Patrik Iľko, Rehák vyrazil jeho loptu na roh. Smolu mal Dominik Javorček, ktorý sa zranil a musel odstúpiť. Napriek tejto strate sme neustále dominovali a dobýjali bránu Reháka. V 69. minúte zvonila tyč na podbrezovskej bráne, Benson Anang sa preštrikoval pomedzi hráčov z Horehronia, konečne prekonal brankára, ale žrď zastavila pravačku Afričana. Podobne ako v prvom polčase sme pochodili v 72. minúte, Filip Mráz mal dostatok priestoru na zakončenie, volil však prihrávku, ktorú Podbrezovčania vystihli. O chvíľu zase Ľubomír Belko v našej bráne vytiahol výborný zákrok, Šikula sa len chytal za hlavu po výbornom reflexívnom zákroku. Gól neprišiel ani po ideálnom centri Paťa Iľka a hlavičke Kaprálika, ktorú z prázdnej brány stihli vykopnúť obrancovia v červenom. Hlavičkové zakončenie prišlo aj po následnom rohu, tutovku zahodil Timo Jambor. Náš hroťák si to vynahradil v 84. minúte, kedy mu loptu vybojoval a ideálne naservíroval Kaprálik - 1:2. Gól nám vlial síl, čo sme však zahodili v závere... Najskôr nepretlačil loptu do siete Iľko, z dorážky neuspel ani Mráz. Remízu sme tak proti Podbrezovej nevydolovali, reparát môžeme zložiť v generálke na ligu o necelý mesiac.

Prípravu sme tak neodštartovali úplne podľa našich predstáv, s lídrom druhej ligy sme prehrali tesne 1:2. Ešte stále však máme pred sebou veľa roboty a prípravných duelov, v ktorých budeme určite chcieť zlepšiť predvedenú hru a rovnako aj odčiniť dnešný výsledok. Už v stredu čaká Šošonov odlet na zimné sústredenie do Dubaja.

Peter Černák, tréner MŠK Žilina
"V prvom bloku prípravy sme pracovali predovšetkým na fyzickej príprave a aj v zápase bolo vidno, že chalani toho mali dosť. To bolo však cieľom uplynulého týždňa. Najmä v prvom dejstve sme si vypracovali množstvo šancí, no nedokázali sme ich ani poriadne zakončiť. Práve tam sa prejavili ťažké nohy chalanov, ale stále máme dostatok priestoru, aby sme tieto veci vyladili a zlepšili. Vedeli sme, že súper bude silný na lopte, no rovnako sme vedeli, ako ich prekonať. Myslím si, že celkovo sme sa dostali do viacerých sľubných príležitostí, ale v koncovke nám chýbalo viac pokoja a lepšie vyhodnotenie situácie. Zranili sa nám Mário Sauer a Dominik Javorček, verím však, že to nebude nič vážne a za pár dní budú v poriadku. Nominácia na sústredenie je už jasná, ale dnešný duel nám ukázal mnoho. Niektorí hráči nastúpili prvýkrát za "A"-tím a niektorí zase po prvý raz za klub. Hráčov sme rozdelili do dvoch rovnocenných jedenástok, aj preto niekedy absentovala zohratosť. Verím však, že naša kvalita pôjde postupne už len hore."
Tibor Slebodník, záložník MŠK Žilina
„Typický zápas po prvom, zaťažkávacom kondičnom týždni. Napriek únave, ktorú sme mali v nohách, sme si vytvorili dostatok šancí. Možno práve v zakončení sa prejavil ten náročný týždeň. Aj tak sme však celkovo mohli hrať lepšie. V hre bolo cítiť ešte nezohratosť. Súper bol kvalitný a rovnako mal úseky hry, kedy nás preveril. Ako sme prehrali, tak sme mohli aj vyhrať, treba zapracovať na finalizácii. Celkovo je tam veľa parametrov, kde musíme pridať a makať počas najbližších týždňov, lebo chceme a potrebujeme predvádzať lepší futbal.“