Slávnostné odhalenie pamätnej tabule v najstaršej časti západnej tribúny

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule v najstaršej časti západnej tribúny

  • 08. 05. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalový klub MŠK Žilina oslavoval v minulom roku jubilejné 110. výročie od svojho založenia. Počas viac ako storočnej cesty sa aj jeho futbalový stánok pod Dubňom postupne zveľaďoval. Bohatú históriu žilinského futbalu podčiarkujú najstaršie múry na štadióne, ktoré majú takmer 80 rokov.

Najstaršou časťou Štadióna MŠK Žilina je západná tribúna, ktorej základy boli postavené vo vojnovom období v rokoch 1940 - 1943. Značný podiel na vybudovaní tribúny spolu s atletickou dráhou a oporným múrom malo vyše 250 židovských väzňov, ktorí nútene pracovali pod dozorom v pracovnom tábore v Žiline. Práce na futbalovom štadióne sa začali koncom roka 1940, pričom vynovený štadión pokrstili vtedajší futbalisti ŠK Žilina výhrou nad Považskou Bystricou 3:0.

V meste Žilina sa nachádzajú aj ďalšie pamätné tabule, ktoré si pripomínajú pamiatku obetí holokaustu a rasového násilia. Na športovom štadióne na území Slovenska však zrejme pôjde o prvú pamätnú tabuľu v súvislosti s vojnovou tematikou. Zaujímavosťou je, že napríklad v Taliansku nedávno umiestnili kluby FC Bologna a AC Milano (na Štadióne San Siro) pamätné tabule na počesť ich legendárneho trénera Arpada Weisza, ktorý bol zavraždený v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz.

Pri tejto pamiatke bude v stredu 15. mája o 11:00 hod. slávnostne odhalená tabuľa na najstarších múroch západnej tribúny (pri vchode do PRESS centra) za prítomnosti Dr. Kevina Simpsona, profesora psychológie z Univerzity Johna Browna v USA a riaditeľky Komisie J. W. Fulbrighta Nory Hložekovej, ktorí sa podieľali na vyhotovení a zabezpečení samotnej tabule. Rovnako prítomný bude aj zástupca Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk a vedenie MŠK Žilina.

MŠK Žilina ako člen medzinárodných futbalových štruktúr (FIFA, UEFA, ECA) aj týmto krokom odsudzuje rasizmus, diskrimináciu, xenofóbiu, antisemitizmus a iné nenávistné prejavy na futbalových štadiónoch.