5. máj | ZÁPAS ODCHOVANCOV: Ján Bernát

• 18. 04. 2019

ZÁPAS BUDÚCICH ŽILINSKÝCH LEGIEND

Futbalový klub MŠK Žilina čaká výnimočná udalosť nielen v rámci žilinského futbalu, ale aj toho celoslovenského a európskeho. V nedeľu 5. mája o 17:00 hod. totiž proti Dunajskej Strede vybehne pod Dubňom zostava žltozelených poskladaná výlučne z hráčov, ktorí vyrastali a prešli si Akadémiou MŠK Žilina.

"Originálni" šošoni nastúpia v špeciálnych dresoch s novým logom Akadémie MŠK, fanúšikov čaká bohatá Fanzóna so súťažami, futbalovými stanovišťami a bohatými vecnými cenami pre celú rodinu. Do toho dobré jedlo, ochutnávky noviniek od Ryba Žilina, Sieň slávy MŠK a Fanshop MŠK aj s tričkami legiend.

Postupne vám prinášame profil každého hráča, ktorý sa nachádza v širšej nominácii na zápas odchovancov.

ZÁLOŽNÍK | jÁN BERNÁT

Rodák z Prešova, ktorého si naši skauti vyhliadli po žiackej kategórii, potvrdil svoj talent a potenciál, a krátko po dovŕšení plnoletosti zavŕšil aj čakanie na ligovú premiéru.

Rýchly, dynamický záložník, ktorý sa nebojí tvoriť i strieľať góly a zobrať na seba zodpovednosť, to ukazuje aj v seniorskom futbale. Pravidelné zápasy s o rok staršími hráčmi ho donútili ešte viac na sebe pracovať, čím sa nezlepšil len v ofenzívnych činnostiach, no pridal aj smerom dozadu. To ho posunulo do kabíny prvého mužstva, kde sa usadil v posledných mesiacoch nastálo.

• 18 rokov | 181 cm | 69 kg
  • ŠOŠONOM od roku 2016 | od kategórie U16
  • Úspechy v mládeži: Majster SR - I. ligy mladšieho dorastu v sezóne 2017/2018 (U17), Majster SR - I. ligy mladšieho dorastu v sezóne 2017/2018 (U19), Víťaz Československého superpohára U19 (2017/2018), mládežnícka Liga majstrov 2018/2019
  • Reprezentačné výbery: SR "16", SR "17", "SR"18"
  • 2 štarty za "A"-tím | 0 gólov

JANOV POHĽAD NA JEHO ZAČIATKY V MŠK

"Po príchode do Žiliny to bola pre mňa dosť veľká zmena. MŠK mi ukázala iný štýl, odlišný pohľad na futbal a veľa mi to dalo. Necelé tri roky zo mňa spravili oveľa lepšieho hráča, akým som bol a som za to rád. Ako mladý chalan som bol mimo rodiny, no už keď som si zvykol, nevymenil by som to. Spoluhráči ma prijali, rýchlo som pochopil, aký futbal chce hrať Žilina. Bývanie na akadémii v Strážove sa mi spája najmä s Dávidom Hanckom a Rasťom Václavikom, s ktorými som spoločne sledoval Ligu majstrov. Teraz je "Hanco" vo Fiorentine a hrá Seriu A. To je živý príklad, na akej úrovni sa tu robí futbal."

POHĽAD AMBASÁDORA ZÁPASU VLADA GOFFU

Typ hráča, aký sa mi páči. Taký nezbedný výmyselník v strede poľa. Žiadne alibistické prihrávky dozadu či do šírky (aj to občas treba), hra do nohy a na istotu (aj to občas treba), ale smerom dopredu priamočiarosť a ťah na bránu (to treba najviac).

Brilantný v súbojoch 1 na 1. Niekedy to síce s driblingom preháňa, ale buď si po strate lopty vynadá sám, alebo mu vyčistia žalúdok spoluhráči. Tréner nestíha, lebo sa chytá za hlavu.

Nevravím, že talentovaný východniar má 60 kíl aj s kopačkami. Predsa len by však mohol v posilke zmužnieť, aby ho v osobných súbojoch neodfúklo. Atleticky je pripravený výborne. Pravačka i ľavačka sa kamarátia s loptou. Do koncovky sa nechodí zúčastniť, ale zvíťaziť.

Viackrát som ho videl hrať v strede poľa vedľa ďalšej žltozelenej nádeje, s Myslovičom – silná dvojka. Vlani na jeseň ma viac zaujal Bernát, teraz na jar Myslovič. Mám pocit, že výkonnostne ťahajú jeden druhého, čo je len a len na prospech kreatívnej ofenzívy nášho klubu.