5. máj | ZÁPAS ODCHOVANCOV: Michal Škvarka

5. máj | ZÁPAS ODCHOVANCOV: Michal Škvarka

  • 15. 04. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

ZÁPAS BUDÚCICH ŽILINSKÝCH LEGIEND

Futbalový klub MŠK Žilina čaká výnimočná udalosť nielen v rámci žilinského futbalu, ale aj toho celoslovenského a európskeho. V nedeľu 5. mája o 17:00 hod. totiž proti Dunajskej Strede vybehne pod Dubňom zostava žltozelených poskladaná výlučne z hráčov, ktorí vyrastali a prešli si Akadémiou MŠK Žilina.

"Originálni" šošoni nastúpia v špeciálnych dresoch s novým logom Akadémie MŠK, fanúšikov čaká bohatá Fanzóna so súťažami, futbalovými stanovišťami a bohatými vecnými cenami pre celú rodinu. Do toho dobré jedlo, ochutnávky noviniek od Ryba Žilina, Sieň slávy MŠK a Fanshop MŠK aj s tričkami legiend.

Postupne vám prinášame profil každého hráča, ktorý sa nachádza v širšej nominácii na zápas odchovancov.

záložník | michal škvarka

Duša žilinskej kabíny a kapitán šošonov, ktorý ako jediný z aktuálneho kádra zažil ešte skupinovú fázu Ligy majstrov. Vtedy neznámy tínedžer sa aj cez hosťovania v Michalovciach a Zlatých Moravciach prepracoval na jedného z najlepších a najhodnotnejších hráčov Fortuna ligy. Vôbec jeden z prvých "produktov" Akadémie MŠK, ktorý vo svojich úplných začiatkoch v Žiline býval pred samotným postavením akadémie v Strážove na internátoch. Rodák z Príboviec prišiel do MŠK z Turca ako pätnásťročný a z odchovancov je zároveň najstarším hráčom v kabíne. Dlhoročnú tvrdú prácu v mládeži korunoval "majstrovským gólom" proti Slovanu Bratislava, ktorým pečatil náš siedmy majstrovský titul. Ten zdvihol nad hlavu spolu s Viktorom Pečovským.

  • 26 rokov | 173 cm | 73 kg
  • ŠOŠONOM od roku 2007 | od kategórie U15
  • Reprezentačné výbery: SR "15", SR "16", SR "17", SR "18", SR "19", SR "20", SR "21", SR "23"
  • 235 štartov za "A"-tím / 43 gólov / 55 asistencií


ŠKVAROV POHĽAD NA JEHO ZAČIATKY V MŠK

"Pri mojom prvom príchode do Žiliny to vôbec nevyzeralo, že tu aj natrvalo ostanem. Mal som ešte polrok ostať v Martine, no nakoniec sa to rýchlo zomlelo a musel som sa rozhodnúť. Som veľmi rád, že som spravil v konečnom dôsledku správny krok. Za to som vďačný aj rodičom, ktorí chceli, aby som hrával za Žilinu. Určite to bola najlepšia voľba. Pobyt na akadémii v Strážove bol "pecka". Trávili sme všetok voľný čas spolu, po tréningoch sme sa všetky kategórie spojili a hrali sme rôzne futbalové hry. Vtedy neboli v popredí telefóny, sociálne siete, takže sme veľa času naozaj trávili vonku, priamo na trávniku. Akadémia bola najlepšia vec, ktorá sa mohla v Žiline urobiť. Pre mladého chalana je to špička, lebo dostane ohľadom starostlivosti všetko na sto percent."

POHĽAD AMBASÁDORA ZÁPASU VLADA GOFFU

Zo žilinských odchovancov ho poznám najlepšie, vedel by som o ňom napísať niekoľko strán. Dobré sa chváli samo, „Škvaro" je na ihrisku i v kabíne výraznou osobnosťou, no nepotrpí si na osobnú popularitu. Svoje služby dáva v prospech kolektívu, na ihrisku pôsobí ako predĺžená ruka trénera.

Stopercentný profík je motorom stredovej formácie, včeličkou s obrovským akčným rádiom. Dokáže bleskovo prepnúť z defenzívy do ofenzívy a naopak. Nešetrí silami, kamaráti sa s loptou, perfektne mení ťažisko hry, v koncovke má skvelý výber miesta. Páli ako „pitralon", jeho prihrávky majú oči. V kľúčových momentoch dokáže sám potiahnuť i zburcovať spoluhráčov, ako správny líder vie okolo seba vytvoriť výbornú partiu.

Veľmi ma mrzí, že zatiaľ sa mu nepodarilo nadviazať na skvelú kariéru v mládežníckych reprezentáciách a nedostal sa trvalo do národného mužstva.

Počas mojej kariéry v drese (vtedy ešte) ZVL Žilina som mal na hrote okolo seba skvelých nahrávačov v strede poľa (Gerhát, Šimček, Mintál, Hyravý atď). Intuitívne cítim, že práve s typom hráča, ako je Michal, by som si na ihrisku perfektne rozumel.


POZRI TIEŽ PROFILY:

Dominik Holec

Samuel Petráš

Matej Moško

Bernard Petrák

Branislav Sluka

Tomáš Nemčík

Martin Králik

Ján Minárik