5. máj | ZÁPAS ODCHOVANCOV: Matej Moško

• 05. 04. 2019

ZÁPAS BUDÚCICH ŽILINSKÝCH LEGIEND

Futbalový klub MŠK Žilina čaká výnimočná udalosť nielen v rámci žilinského futbalu, ale aj toho celoslovenského a európskeho. V nedeľu 5. mája o 17:00 hod. totiž proti Dunajskej Strede vybehne pod Dubňom zostava žltozelených poskladaná výlučne z hráčov, ktorí vyrastali a prešli si Akadémiou MŠK Žilina.

"Originálni" šošoni nastúpia v špeciálnych dresoch s novým logom Akadémie MŠK, fanúšikov čaká bohatá Fanzóna so súťažami, futbalovými stanovišťami a bohatými vecnými cenami pre celú rodinu. Do toho dobré jedlo, ochutnávky noviniek od Ryba Žilina, Sieň slávy MŠK a Fanshop MŠK aj s tričkami legiend.

Postupne vám prinášame profil každého hráčova, ktorý sa nachádza v širšej nominácii na zápas odchovancov.

obranca | MATEJ MOŠKO

Po brankároch sa bližšie pozrieme na defenzívnych hráčov, ktorí si prešli našimi mládežníckymi družstvami. Ako prvého si predstavíme robusného stopéra Mateja Moška.

Rodák z Púchova prišiel do MŠK po žiackych kategóriách, čím si splnil svoj detský sen. Pre svoje výborné fyzické parametre sa nielenže zaradil na stopérske pozície, no ihneď bol posunutý o kategóriu vyššie. Svoju výšku vie využívať nielen pri obranných súbojoch, no nebezpečný je aj z hlavičkových pozícií. Pilier druholigovej rezervy už je stálou súčasťou kabíny Jaroslava Kentoša, ale na svoju ligovú premiéru zatiaľ čaká, no taktickým i mentálnym napredovaním by sa to mohlo čoskoro podariť. Ďalší z úspešného ročníka 1999, ktorý sa dostal až do prvej kabíny.

• 20 rokov | 191 cm | 83 kg
  • ŠOŠONOM od roku 2014 | od kategórie U16
  • Majster SR - I. ligy mladšieho dorastu v sezóne 2015/2016 (U17), Majster SR - I. ligy staršieho dorastu 2017/2018 (U19), Víťaz Československého superpohára U19 (2017/2018), Víťaz Mintal Cupu 2015, mládežnícka Liga majstrov
  • Reprezentačné výbery: SR "16", SR"17", SR "18", SR "19"
  • 0 štartov za "A"-tím

maťov pohľad na jeho začiatky v MŠK

"Odmalička som tu chcel hrávať, ešte ako malý chalan som v televízii pozeral zápasy Ligy majstrov proti Sparte a ostatným. Na Slovensku bola Žilina ikonou a svojou prácou aj naďalej bude, tak som to vnímal už pred príchodom. V mojich pätnástich som prišiel na výber do MŠK, kde nás napokon v Strážove zobrali z veľkého množstva troch. Následne to bolo o spoznávaní nových hráčov, samotnej akadémie. Tam som vyrastal, naučil sa variť, prať, starať sa sám o seba. Zažil som hráčov ako Lászlo Bénes, Andrej Kadlec, Dávid Hancko, Rasťo Václavik, ktorí boli tou staršou generáciou a udržiavali si poriadok. Všetko, čo mladý hráč potrebuje, dostane v Akadémii MŠK."

POHĽAD AMBASÁDORA ZÁPASU VLADA GOFFU

V žilinskej juniorke dostáva šancu už dlhodobo a pravidelne. Na ihrisku je neprehliadnuteľný. Dokáže sa adaptovať na hociktorého spoluhráča, ktorý s ním nastupuje v stopérskej dvojici. Svojou urastenou postavou, vyholenou hlavou i razanciou v osobných súbojoch vzbudzuje rešpekt. Nechcel by som ho stretnúť potme v opustenej uličke a ani by som nechcel proti nemu hrať na hrote.

Nehrá však nečisto, tobôž nie zákerne. Koncentruje sa na svoj výkon, nemá slovné potýčky so súpermi, negestikuluje smerom k rozhodcom. Nešportové prejavy som si uňho nevšimol.

Neuhne vo vzduchu ani po zemi. Dá hlavu tam, kde iný nedá nohu. Niekedy to pravda s dôrazom preháňa. Ešte mu chýba ten správny odhad, kedy v súboji radšej zataktizovať a kedy vletieť naplno. Potrebuje zlepšiť rozohrávku, rýchlosť a organizáciu hry. Mohol by viac využívať svoje fyzické parametre a strieľať góly po ofenzívnych štandardných situáciách.

POZRI TIEŽ PROFILY:

Dominik Holec