Pred súbojom s Ružomberkom

Pred súbojom s Ružomberkom

  • 29. 03. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok
  • video

Po reprezentačnej prestávke sa znova rozbieha Fortuna liga, ktorá v 2. kole nadstavbovej časti prinesie pre futbalistov MŠK Žilina 73. krajské derby s Ružomberkom.

Tak ako ťahajú jarnú víťaznú sériu zverenci trénera Jaroslava Kentoša, rovnako bez prehry postupuje jarnou časťou aj ružomberská kabína. Tréner MFK David Holoubek začal rok 2019 so svojím tímom výhrami nad Zlatými Moravcami 4:0 a Podbrezovou 1:0. Následne prišli tri nerozhodné výsledky. Doma si "ruža" podelila body s Michalovcami v bezgólovom dueli, 0:0 sa skončil aj zápas v Nitre a bod brali Ružomberčania z Dunajskej Stredy po výsledku 1:1. Naposledy sa v Dunajskej Strede skončila dlhá séria Matúša Macíka bez inkasovaného gólu, ktorá zastala na čísle 489 minút.

I to značí prepracovanú defenzívnu hru súpera, ktorý inkasoval v 23 zápasoch aktuálnej ligovej sezóny 21-krát. Práve šošoni im strelili najviac gólov v jednom zápase pri domácej výhre 3:0. V prvom vzájomnom zápase sme zas my podľahli Ružomberku tromi gólmi po výsledku 1:3.

My však veríme, že tak ako sme prerušili bodovú sériu Michaloviec, dokážeme prestrihnúť aj tú ružomberskú a pod Čebraťom sa aj s podporou našich fanúšikov budeme tešiť po roku z ďalšej výhry.

náročná prekážka, ktorú môžeme spoločne s fans zvládnuť

Kabína trénera Jaroslava Kentoša využila prvú reprezentačnú prestávku v tomto roku na doplnenie síl i zápasovú prax.

"Náš tréningový režim bol aj počas asociačného termínu reprezentácií rovnaký. Mali sme cez víkend zápas "B"-tímu, do ktorého sa zapojili menej vyťažení hráči. Verím, že budeme dobre pripravení na blížiace sa obdobie plné dôležitých zápasov, ktoré odštartujeme už v Ružomberku," hovorí lodivod šošonov, ktorý ťahá s tímom víťaznú sériu. Nielen výsledkom, ale aj výkonom by chcel šéf lavičky nadviazať na posledný, vydarený duel s Michalovcami. "Samozrejme, výkon hráčov proti Zemplínu mal veľmi dobrú úroveň, no vieme hrať ešte lepšie. S týmto zámerom pôjdeme aj pod Čebrať. Vieme však, že nás tam čaká rozdielne stretnutie než naposledy doma proti Michalovciam."

V akom stave sa vrátili reprezentanti? "Jaro Mihalík sa zapojil už v utorok do tréningového procesu, chalani z "21"-tky prišli v stredu. Viac-menej všetci sú pripravení nastúpiť, boli tam iba drobné "šrámy". Luka Lochoshvili docestoval až vo štvrtok, keďže mal na zraze zdravotné problémy," prezrádza kormidelník žltozelených, ktorý sa teší aj zo zlepšeného zdravotného stavu ďalších rekonvalescentov. "Pred dôležitými, náročnými súbojmi nás teší, že ďalší chalani trénujú s tímom. Výnimkou je Enis Fazlagić, ktorý sa na tréningu nepríjemne zranil a bude nám ešte chýbať. Benson Anang aj Michal Škvarka sú pripravení nastúpiť. Lukáš Jánošík sa už tiež zapojil do tréningového procesu."

Ružomberok je pravidelným účastníkom hornej polovice tabuľky a ani v tomto roku nechýba v skupine o titul. Jeho črty sú podľa trénera Kentoša jasné. "Ružomberok má jednu z najlepších defenzív v lige, obrannú fázu majú naozaj slušnú. Budeme potrebovať komplexný výkon na to, aby sme ich porazili." V oboch vzájomných stretnutiach základnej časti sa z výhry tešilo domáce mužstvo. "Obidva zápasy boli náročné, vyrovnané a rozhodli v nich detaily. Ani teraz tomu nebude inak." V stretnutiach Ružomberka padlo spomedzi tímov z hornej šestky najmenej gólov, dva vzájomné súboje s našimi futbalistami však priniesli hneď sedem gólov. "Verím, že strelíme minimálne o gól viac než súper. Budeme hľadať cestu ako uspieť a využiť ich slabiny. Chceme postaviť výkon na našich silných stránkach."

Z pohľadu tabuľky môže sobotný súboj veľa napovedať. "Každý jeden súboj je dôležitý. Rovnako sme vnímali duel s Michalovcami a rovnako sa budeme stavať aj k sobotnému stretnutiu. My ideme ďalej a verím, že sa zlepšíme. Určite budem od hráčov vyžadovať pozitívny prístup, vysoké nasadenie. Čaká nás náročná prekážka, no spoločne s fanúšikmi, ktorí sa chystajú do Ružomberka, ju môžeme prekonať," dodáva 44-ročný kormidelník MŠK.

Aký zápas si spravíme, taký bude

Súboje šošonov s Ružomberkom sú v tejto sezóne vyrovnané. V oboch stretnutiach stál v bráne Dominik Holec. Čo hovorí na tretí duel, v ktorom budú mať šošoni aj podporu z tribún?

vzájomne sa potiahnuť

Počas februára a marca bolo tichšie okolo nášho afrického obrancu Bensona Ananga, ktorý sa zranil ešte v príprave.

"Poranil som si zadný stehenný sval ešte v prípravnom stretnutí proti Wisle Krakov. Trvalo to síce dlhšie, no teraz som stopercentne fit a pripravený pomôcť mužstvu na trávniku v blížiacich sa stretnutiach," hovorí Benson, ktorý nastúpil po zranení za rezervu v II. lige iba na tridsať minút. "Zápas s Banskou Bystricou bol pre mňa nešťastný, veľmi som sa tešil z návratu, chcel som rezerve pomôcť k trom bodom. Nanešťastie, dostal som červenú kartu a viac som teda uškodil," priznáva mladý obranca z Ghany.

Osemnásťročný obranca je aktuálne zapálený pridať k jesenným 15 stretnutiam ďalšie ligové zárezy. "Fyzicky sa cítim výborne, a ak dostanem šancu, chcem zo seba vydať to najlepšie." Práve Ružomberok je pre Bensona jediný súper v lige, proti ktorému nenastúpil. "V obidvoch prípadoch som nezasiahol do hry. Ružomberok má kvalitné mužstvo, čo som videl vo vzájomných zápasoch, no my si veríme. Tvrdo makáme v tréningoch, navyše máme veľkú motiváciu predĺžiť sériu výhier. Bude to bezpochyby náročné, no oproti prvému zápasu v Ružomberku ešte z leta máme oveľa väčšiu šancu uspieť." Čo môže podľa Afričana rozhodnúť o troch bodoch pre žltozelených? "Musíme zostať koncentrovaní počas celého stretnutia, plniť úlohy a pokyny trénerov."

Na jar dostával prednosť pred Bensonom odchovanec Vladimír Majdan, ktorý sa chytil svojej šance. Benson to napriek tomu vníma veľmi pozitívne. "Chalanom to išlo v úvodných jarných kolách výborne. Vlado hrá aktuálne v dobrej forme, jeho výkony mu zdravo zdvihli sebavedomie. Pre celé mužstvo je to len pozítivne. Sme rovnako mladí, takže sa takto môžeme spoločne potiahnuť vyššie a zároveň sa od seba čo-to naučiť. Aj keď sedím na lavičke alebo tribúne, pozorne si ho všímam a učím sa od neho. Ak sa dostanem na trávnik, budem sa snažiť ukázať, čo vo mne je a taktiež sa poučiť z mojich a Vladových chýb," dodáva s úsmevom pozitívny Afričan, ktorý vychválil náladu v kabíne. "Vieme si povedať, čo treba zlepšiť na tréningoch, no vieme sa pritom aj zabaviť. V kabíne panujú naozaj dobré vzťahy, čo sa odráža aj na ihrisku."


Duel 2. kola skupiny o titul, ktorý má výkop už o 15:30 hod., bude rozhodovať ako hlavný rozhodca Ivan Kružliak, na čiarach asistujú Ján Pozor a Milan Štrbo.