II. liga: Jar štartujeme už v piatok proti Dubnici

II. liga: Jar štartujeme už v piatok proti Dubnici

  • 06. 03. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Dlhá zimná prestávka je minulosťou už aj pre futbalistov MŠK Žilina B, ktorí už v piatok po dvoch mesiacoch driny a prípravných stretnutí rozbiehajú jarnú časť II. ligy.

Jedinou piatkovou predohrávkou odštartujeme jar a zároveň 18. kolo, v ktorom sa o 15:00 hod. predstavíme u nováčika z Dubnice nad Váhom. Ten sa ako viacero tímov vyrovnanej tabuľky sústredí predovšetkým na záchranu. Pre oba tímy tak pôjde z hľadiska tabuľky i jej ďalšieho vývoja o veľmi dôležitý duel.

ani jeden zápas na jar nebude ľahký

Januárové a februárové obdobie bolo pre hráčov rezervy náročné, no tréner Slavomír Konečný je so zimnou prípravou spokojný a podľa neho urobilo mužstvo krok vpred.

"Komplexne by som zhodnotil prípravu ako kvalitnú. Zostali sme v domácich podmienkach, ktoré boli vzhľadom na podnebie nadštandardné. Vyhrievané plochy, regenerácia, široký realizačný tím, ktorý sa postaral o špičkovú starostlivosť pre samotných hráčov. Stihli sme aj krátky teambuilding na horách, v prírode. Odohrali sme sedem prípravných zápasov proti kvalitným tímom, ktoré nás preverili aj v defenzíve. Hráčsky sme sa to snažili zosúladiť s prvým tímom, aby boli hráči dostatočne vyťažení a mali hernú prax. Súperi boli dobre zvolení a prípravné duely splnili účel. Do jari tak ideme pripravení."

výsledkový tlak posúva

Ešte v decembrovom rozhovore po skončení jesennej časti chcel nový tréner "Béčka" zapracovať najmä na defenzíve, ako sa to podarilo? "Spolupracoval s nami aj odborník na obrannú činnosť Attila Malfatti, ktorý pracoval individuálne s hráčmi, no sleduje aj zápasy z pohľadu defenzívy celého mužstva. Balans medzi útočnou a obrannou fázou je pre nás dôležitý. Iste, žilinský spôsob hry je skôr útočne ladený, kombinačný, no nesmieme zabúdať aj na defenzívu. Na tomto dlhodobo pracujeme, určite sa nedá povedať, že sme problém odstránili. Samotná jarná časť, ťažká druhá liga nás preverí. V prípravných zápasoch však bolo badať isté zlepšenie," hovorí o posune vpred kormidelník rezervy, ktorý stál na jej lavičke iba v poslednom jesennom dueli proti Petržalke. "Všetci sa už tešia na majstrovské zápasy, predsa len v prípravných stretnutiach nie je výsledkový tlak. Po mentálnej stránke je to odlišné a dôležité pre rozvoj hráčov, aby zažili v seniorskom futbale aj tlak na výsledok. Vo vrcholovom futbale je to celé o tom."

dvere "A"-tímu = zvýšená motivácia

Samotný káder projektu je naozaj živý organizmus, ktorý v prípade potreby hlavného tímu posúva najtalentovanejších ku kentošovcom a zároveň vyťahuje z U19, resp. U17 nádejných mladíkov. "Okrem hráčov akadémie sa k nám pripojil počas prípravy Poliak Dawid Kurminowski. Je na ňom vidieť, že má predpoklady, no je s nami len dva týždne. Sme trpezliví, v tréningoch pracuje dobre, potrebuje ešte pridať na fyzickej stránke, avšak do budúcna to môže byť zaujímavý útočník." Lodivod rezervy sa musí zaobísť pri maródke v "Áčku" bez niekoľkých mladíkov, ktorí dostali šancu aj vo Fortuna lige. "Sú to príjemné problémy, pretože poslaním, úlohou projektu je posun hráčov do prvého mužstva. V Žiline sa to deje pravidelne, často, a sme za to radi. Stále hráčom hovoríme, že pri správnom tréningu, kedy podporia talent pracovitosťou, je cesta do kabíny trénera Kentoša otvorená. Keďže sa to uskutočňuje, stúpa aj u nás motivačná zložka. Ja sa z toho osobne teším, hoci to niekto môže vnímať tak, že nám chybujú hráči. Je to filozofiou nielen projektu, ale celej Akadémie MŠK vychovať pre prvý tím čo najviac futbalistov."

neriešiť trávnik, hrať futbal

V prvom vzájomnom zápase proti Dubnici sme pod Dubňom museli otáčať nepriaznivý priebeh až po zmene strán. "Síce som vtedy netrénoval, no zápas som sledoval osobne z tribúny. Dubnica bola nebezpečná z rýchlych protiútokov, nakopávali dlhé lopty. V jej kádri je dostatok skúsených hráčov s ligovou minulosťou, čiže to bude určite ťažký duel. Otvorene si však treba povedať, že ľahký zápas nás na jar nečaká. V ťažkých zápasoch, ktoré verím, že zvládneme, chlapci rastú."

Všetky prípravné stretnutia odohrali šošoni na umelej tráve, aký vplyv môže mať prechod na prírodný trávnik? "Je potrebné objektívne priznať, že cítiť rozdiel. Na prírodnom trávniku sme ani netrénovali, ale práve na tom pracujeme s hráčmi, aby neriešili rôzne deformačné vplyvy a dokázali ich odblokovať. Pokiaľ sa sústredia na svoj výkon, pôjde to. Našou výhodou je, že sme celú zimu trénovali v konštantných podmienkach na výbornej ploche, my sme teda za to dlhšie zimné obdobie oproti ostatným tímom určite získali. Ideme hrať futbal, nerozmýšľame, na akej tráve to bude."

Prvé kolá po zime sú vždy špecifické, Dubnica je v tabuľke naším priamym susedom, keď zaostáva o jediný bod. Tréneri sú plní očakávaní, šéf projektu to zhrnul pred prvým ostrým zápasom jari výstižne. "Očakávam dobrý výkon a dobrý výsledok," dodal pred piatkovým štartom Slavomír Konečný.


Piatkovú predohrávku 18. kola II. ligy, ktorá má výkop už o 15:00 hod. na štadióne v Dubnici, bude rozhodovať trojica arbitrov, ako hlavný Kristián Micheľ, na čiarach asistujú Peter Mihalík a Marián Jankovič.

výsledky prípravných zápasov "B"-tímu počas zimnej prípravy

MŠK Žilina B - Liptovský Hrádok 4:0 (2:0) Góly MŠK: Chríbik, Gono, Baba, Hundák

MŠK Žilina B - Olomouc B 3:1 (2:0) Góly MŠK: Bernát 2, Iľko

MŠK Žilina B - Ružomberok "B" 1:1 (0:0) Gól MŠK: Moško

MŠK Žilina B - Púchov 2:2 (0:2) Góly MŠK: Hundák, Chríbik

MŠK Žilina B - Třinec 4:2 (1:2) Góly MŠK: Balaj 2, Ďuriš, Bernát

MŠK Žilina B - Fomat Martin 5:0 (2:0) Góly MŠK: Kurminowski, Balaj, Chríbik, Petrák, Bernát

Petržalka - MŠK Žilina B 1:0 (1:0)