Jedenástka z „originálnych“ šošonov v jarnej časti Fortuna ligy

Jedenástka z „originálnych“ šošonov v jarnej časti Fortuna ligy

  • 20. 02. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalový klub MŠK Žilina je známy svojou filozofiou výchovy mladých hráčov a následného posúvania odchovancov do „A"-tímu.

Počas trinásťročnej cesty budovania Akadémie MŠK Žilina vyšli z jej radov mená ako Škriniar, Škvarka, Vavro, Káčer, Hancko a ďalší. Väčšina aktuálnych ligových klubov momentálne ustupuje od zaraďovania odchovancov do svojich ligových kádrov. Šošoni chcú naopak ukázať, že cesta výchovy mladých hráčov a ich adaptácia do mužstva dospelých má zmysel.

Naši odchovanci hrali vždy prím v zostave šošonov, a tak z nich v jarnej časti poskladáme základnú jedenástku.

„Na jar nastúpime v jednom z ligových zápasov v základnej jedenástke výlučne len s odchovancami Akadémie MŠK Žilina. Zrejme budeme prvým slovenským klubom, a to nielen v aktuálnej sezóne, ktorý si to môže dovoliť. Týmto spôsobom by sme chceli prezentovať výsledky našej práce s mládežou, ktorej sa už dlhé roky strategicky venujeme. Trend v slovenskom futbale je skôr opačný. Aj mužstvá, ktoré v minulosti stavali na odchovancoch, dnes radšej hrajú s viacerými legionármi. Kritériá financovania mládežníckeho futbalu, futbalovej infraštruktúry a financovanie športu ako takého, nemotivujú dlhodobú udržateľnosť futbalu zvýhodňovaním tých, ktorí ju napĺňajú starostlivosťou o výchovu detí a mládeže," hovorí prvý muž žilinského futbalu Jozef Antošík.

"Slovenský futbal nevyhnutne potrebuje fungovať tak, aby chlapci, ktorí strávia takmer 15 rokov v žiackych a dorasteneckých družstvách, dostali priestor na adaptáciu v seniorskom futbale. Práca s mládežou vo vrcholovom futbale by nemala byť len formálnou povinnosťou vyplývajúcou z predpisov a nariadení, ale konkrétnym cieľom, výsledkom ktorého budú kvalitní ligoví hráči. Mimochodom, v súčasnom, širšom 30-člennom kádri „A"-mužstva je 19 hráčov, ktorí vyrastali v Akadémii MŠK Žilina. Takýto systém práce je finančne náročný a okrem iného potrebuje aj pochopenie a podporu fanúšikov a futbalovej verejnosti. Jedenástka z „originálnych" šošonov bude prezentáciou výsledkov našej práce s mládežou, no zároveň dúfam, že bude impulzom na zamyslenie sa pre všetkých, ktorí ovplyvňujú procesy v slovenskom futbale," dodáva Jozef Antošík.#mskzilina

#sosoni

#mysmemsk