Po tlačovej konferencii: "Chceme zabojovať o Európu."

Po tlačovej konferencii: "Chceme zabojovať o Európu."

  • 11. 02. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalisti MŠK Žilina ukončila päťtýždňovú zimnú prípravu a nielen ich pozornosť, ale aj oči fanúšikov a všetkých šošonov smerujú na jarnú časť Fortuna ligy. Tú odštartujeme už v sobotu doma proti Trnave, a tak sa v pondelok v Press centre Štadióna MŠK Žilina uskutočnila tlačová konferencia pred štartom jarnej časti súťaže.

Pred novinárov už tradične zasadli športový manažér Karol Belaník, hlavný tréner šošonov Jaroslav Kentoš a kapitán tímu Michal Škvarka.

pokojnejšie zimné obdobie

Ako prvý si zobral slovo športový manažér Karol Belaník, ktorý priblížil jedno z najmenej búrlivých zimných prestupových období za posledné roky.

"Teraz to bolo pokojnejšie, nechceli sme vstupovať zásadnejšie do tímu, pretože turbulentnejšie obdobie bolo predtým v zime i v lete, kedy prišlo k veľkej obmene hráčskej kabíny a zmenil sa aj tréner. Teraz sme si zadefinovali stabilizáciu kádra a adaptáciu mladých hráčov do "A"-mužstva. Prišlo teda iba k pár zmenám, Saša Šušnjar a Georgi Tevzadze skončili, prišiel Luka Lochoshvili, ktorý nebude ihneď pripravený, no budeme s ním pracovať na potenciáli, vďaka ktorému sme ho brali, aby ho následne vedel zúročiť. Skautovali sme ho už pred dvomi rokmi, no vtedy sa rozhodol pre Dynamo Kyjev. Sme radi, že sme ním posilnili defenzívu, pretože na dve mužstvá - "A" a "B"-tím sme mali len štyroch stopérov."

Výsledky v príprave neboli najoslnivejšie, no rovnako sa v posledných rokoch ukázalo, že nie vždy sú smerodajné. "Pohybujem sa vo futbale už strašne dlho a nikdy nekladiem dôraz na výsledky z prípravy. Ovplyvňuje to strašne veľa faktorov - zranenia, striedania, nie je tam výsledkový tlak, očakávania fanúšikov. Hráva sa na tréningových plochách, nepreceňujem to ani nepodceňujem. Každý zápas v príprave má svoj význam, no zrkadlo nastaví až súťažné obdobie. Nepodľahol som preto v žiadnom prípade emóciám z výsledkov v príprave."

S čím by bolo vedenie spokojné v prvých štyroch súťažných meraniach síl?

"Radi by sme nadviazali na výkony z jesennej časti, kde sme po slabšom úvode stabilizovali svoju výkonnosť a dosahovali dobré výsledky a aj samotná hra sa zlepšovala. Chceli by sme navrátiť dôveru, že to čo robíme, robíme dobre. Chceme sa oprieť o os starších hráčov, ale aj mladí hráči získali počas jesene skúsenosti a nové konfrontácie, už sú ďalej. Verím, že aj im sa podarí stabilizovať ich výkonnosť. Nechceme na nich vytvárať tlak, vieme, že môžu prísť aj slabšie obdobia, no sme tu od toho, aby sme im v tom pomohli."

zimná príprava ešte lepšia než letná

Po premiérovej letnej príprave pre nový realizačný tím Jaroslava Kentoša je za nimi aj zimná príprava. V nej mali kentošovci síce menej času, no všetko už bolo v zabehnutých koľajach. "Aj v lete sme mali dostatočný pokoj na prácu, bolo to však nové pre viacerých členov realizačného tímu. Zimná príprava tak bola o čosi lepšia, bližšie sme sa poznali a tím mal už nabudované dobré základy. Príprava tak celkovo splnila účel. Po jeseni by bolo alibistické, aby sme nepovedali, že chceme zabojovať o európske súťaže. Či cez ligu alebo pohár."

Pravdepodobne jediným mínusom boli zranenia a choroby, ktoré limitovali niektorých hráčov. "Zranenia budú prichádzať, s tým treba počítať vo futbale vždy. Na druhej strane musím pochváliť trénerov v mládeži, ktorí za päť rokov filozofie výchovy hráčov dokázali a stále dokážu vytvoriť kvalitu. Tú máme aj v projekte, takže zranených hráčov sme nahradili mladšími a udržali sme kvalitu tréningového procesu aj napriek zraneniach a chorobám. Veríme, že do soboty sa dá väčšina z hráčov, ktorí mali menšie problémy, do poriadku a pomôžu nám hneď od úvodného kola."

zostali sme pokope a zocelili sa

Z iného pohľadu vnímal túto zimnú prípravu kapitán Michal Škvarka, ktorý sa zranil ešte pred jej štartom a absolvoval ju tak individuálne a prevažne v posilňovni.

"Áno, sledoval som ju trochu z úzadia. Všímal som si však chalanov a naozaj na sebe tvrdo pracovali. Sú zohratí, neprišlo k výraznejším odchodom, čo je dobré. Zostali sme tak pokope, sústredenie utužilo partiu, zocelili sme sa a verím, že to potvrdíme i v ostrých dueloch."

Ambície kabíny sú vzhľadom na jesenné výsledky vysoké. "Ja som maximalista, najradšej som, keď sa vyhráva. Ide mi hlavne aj o to, aby sme herne vyzerali na ihrisku dobre, hrali dominantne, a samozrejme, pripisovali si do tabuľky pravidelne body," dodáva jeden z najskúsenejších hráčov kabíny, ktorý kapitánsku pásku prepustí pravdepodobne na prvé jarné kolá Miroslavovi Káčerovi.


káder

Aktuálna súpiska na jarnú časť Fortuna ligy 2018/2019:

Č.

MENO

DÁTUM NARODENIA

POZÍCIA

NÁRODNOSŤ

1

Volešák Miloš

4/20/84

Brankár

SVK

22

Petráš Samuel

4/10/99

Brankár

SVK

30

Holec Dominik

7/28/94

Brankár

SVK

25

Kaša Filip

1/1/94

Obranca

CZE

6

Sluka Branislav

1/23/99

Obranca

SVK

2

Lochoshvili Luka

5/29/98

Obranca

GEO

15

Vallo Kristián

6/2/98

Obranca

SVK

3

Králik Martin

4/3/95

Obranca

SVK

5

Kopas Adam

8/16/99

Obranca

SVK

23

Minárik Ján

7/25/97

Obranca

SVK

4

Moško Matej

2/26/99

Obranca

SVK

28

Anang Benson

5/1/2000

Obranca

GHA

13

Majdan Vladimír

4/7/99

Obranca

SVK

66

Káčer Miroslav

2/2/96

Stredopoliar

SVK

12

Pečovský Viktor

5/24/83

Stredopoliar

SVK

11

Bichakhchyan Vahan

7/9/99

Stredopoliar

ARM

20

Škvarka Michal

8/19/92

Stredopoliar

SVK

9

Diaz Ivan

1/23/93

Stredopoliar

ARG

18

Fazlagić Enis

3/27/2000

Stredopoliar

MKD

14

Holúbek Jakub

1/12/91

Stredopoliar

SVK

17

Gamboš Martin

1/23/98

Stredopoliar

SVK

24

Tomič Michal

3/30/99

Stredopoliar

SVK

8

Jánošík Lukáš

3/5/94

Útočník

SVK

27

Mihalík Jaroslav

7/27/94

Útočník

SVK

10

Balaj Filip

8/2/97

Útočník

SVK

32

Boženík Róbert

11/18/99

Útočník

SVK

19

Gerebenits Roland

5/7/2000

Útočník

SVK


Realizačný tím:

Športový manažér: Ing. Karol Belaník

Hlavný tréner A-tímu: Jaroslav Kentoš

Asistenti trénera: Mário Auxt, Tibor Goljan

Tréner brankárov: Miroslav Seman

Tímový manažér: Vladimír Leitner

Vedúci tímu: Marián Varga

Kondično-rehabilitačný manažér: Mgr. Milan Ťapay, PhD.

Lekári: MUDr. Juraj Popluhár, MUDr. Jozef Hudcovský, MUDr. Róbert Adamov

Fyzioterapeut: Mgr. Tomáš Lintner Cert. MDT

Maséri: Peter Vojt, Jozef Hromka, Marko Kopas

Kondiční tréneri: Jakub Hodúl, Vladimír Perexta

Kameraman: Juraj Jacko