Pred generálkou s FC Vysočina Jihlava

Pred generálkou s FC Vysočina Jihlava

  • 08. 02. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalisti MŠK Žilina uzatvárajú počas aktuálneho víkendu päťtýždňovú zimnú prípravu domácou generálkou. Jarná časť Fortuna ligy sa nenávratne blíži, v poslednom prípravnom zápase sa proti nám postaví účastník druhej českej ligy a jeden z ašpirantov na postup - FC Vysočina Jihlava.

Česi, ktorí absolvovali prípravu na jarnú časť v domácich podmienkach, strácajú na vedúce České Budějovice po jeseni dva body. Na záver zimného prípravného obdobia sa presunuli na krátke sústredenie do Korne pri Čadci, ktorého vyvrcholením bude práve v sobotu súboj proti kentošovcom.

Jihlava zohrala rovnako ako šošoni päť prípravných duelov, pričom všetky boli proti súperom z Česka. Postupne si zmerala sily s Mladou Boleslavou, ktorú porazila 2:0. Následne uspela aj s Vyškovom z nižšej ligy po výsledku 6:3. Prvá prehra prišla so Sigmou Olomouc (0:5), no s Opavou sa tešili zverenci trénera Radima Kučeru po výsledku 3:2. Predošlý víkend si Jihlava zmerala sily s Brnom, ktorému doma podľahla 0:4.

ako ligový duel so všetkými detailmi

Šošoni majú pred sebou posledný duel, v ktorom si môžu vyskúšať, doladiť niektoré veci a zároveň otestovať niektorých hráčov. Proti Wisle sme minulý víkend ťahali za kratší koniec, no napriek prehre videli tréneri duel pozitívne. Asistent trénera Mário Auxt prezradil detaily zo samotného rozboru stretnutia.

"V tomto zápase sme mali možnosť vyskúšať si nový spôsob hry a nové rozostavenie. Bolo dôležité, že sa chlapci nových úloh zhostili celkom dobre a ukázali, že sú schopní reagovať na nové podnety. Treba povedať, že v porovnaní s predsezónnym meraním síl proti Wisle sme videli na našich chalanoch progres. V určitých úsekoch sme boli oproti skúsenému súperovi lepší a dominantnejší na lopte, akurát v koncovke sme zlyhávali," hovorí asistent trénera. Práve tú koncovku potrebujeme vylepšiť do ligy. "Ako som už spomínal v predchádzajúcich rozhovoroch, v príprave je podstatné vytváranie si šancí, to, že sa dostávame sa do koncovky. Veríme tomu, že sa odzrkadlí v góloch aj tréningový proces a nastavenie chalanov v ňom."

Zimná príprava vyvrcholí Jihlavou, ktorú berú tréneri aj prípravou už ako ostrý duel. "Smerujeme tréningy i samotnú prípravu k "majstrákom". Chalani sa v tomto týždni už adaptovali na zaťaženie, aké bude počas ligy. V generálke sme si súpera rovnako vybrali v podobnom štýle, akým sa prezentuje aj Trnava. Aj týmto spôsobom už dolaďujeme posledné detaily." Bude tak už aj samotná zostava smerodajná na ligový zápas? "Môže byť pravdepodobná, no ochorel nám Filip Kaša v tomto týždni, ktorý sa zapojil do tréningov až v piatok. Za týždeň sa môžu doliečiť aj zranení hráči," predostrel zdravotnú otázku asistent trénera a pokračoval: "Martin Gamboš už trénuje s tímom, Enis Fazlagić sa pomaly dostáva do tréningového procesu, no zatiaľ trénuje individuálne. Pri dlhodobejšie zranených ako Michal Škvarka, Vahan Bichakhchyan či Lukáš Jánošík sa stav nijak zvlášť nezmenil. Postupne napredujú."

Od stredy sa k tímu pridal aj gruzínsky obranca Luka Lochoshvili, ktorý tak má uvodné tréningy za sebou. "V prvom rade sme ho testovali, bol v opatere fyzioterapeutov, aby sme zistili jeho zdravotný stav. Trénoval individuálne, preto ho chceme postupne dostávať do nášho zataženia. Potrebujeme ho vidieť v zápase, možno aj za "B"-tím. Na tréningoch však ukázal, že futbalovú abecedu má celkom dobre zvládnutú. Takže veríme, že zapadne do kabíny ľudsky i hráčsky."

Žltozelení sa budú v šiestom prípravnom stretnutí pokúšať o druhú výhru v príprave. "Znova budeme od chalanov vyžadovať prístup ako v predchádzajúcich zápasoch. Keď bude stopercentný prístup, tak prídu aj šance a samotné góly. Najlepšie by bolo, keby sa hráči rozstrieľali už v sobotnej generálke, no kľúčové sú pre nás majstrovské stretnutia."

ďalší dobrý súper pred ligou

V akej prevádzkovej teplote sa aktuálne nachádza mužstvo? Dominik Holec prezradil, či už pália jeho spoluhráči ostrými aj na tréningoch.

pokladňa otvorená, bez live prenosu

V sobotu bude otvorená Pokladňa MŠK (Uhoľná ulica) od 13:00 - 16:00 hod., kde si budete môcť v predstihu vybaviť všetky potrebné náležitosti (permanentku či klubovú kartu) alebo si vopred zakúpiť vstupenku na zápas s Trnavou.

Zároveň upozorňujeme, že generálku s Jihlavou nebudeme vysielať cez MŠKŽilinaTV.

Generálkový zápas pred ligou má výkop o 14:00 hod.

Pre fanúšikov bude vstup na sobotný zápas zdarma. Otvorená bude iba západná tribúna.