Stopérsku pozíciu posilňuje Gruzínec Luka Lochoshvili

Stopérsku pozíciu posilňuje Gruzínec Luka Lochoshvili

  • 07. 02. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

K záveru zimnej prípravy sa vedeniu MŠK Žilina podarilo skompletizovať príchod novej posily do obranných radov. Stopérsku pozíciu žltozelených posilňuje 20-ročný gruzínsky obranca Luka Lochoshvili, odchovanec tamojšieho Dinama Tbilisi, ktorý je kmeňovým hráčom ukrajinského Dynama Kyjev. Pod Dubeň prichádza tento ľavák na hosťovanie do 31. decembra 2019 s následnou opciou.

hrať za mužstvo s perspektívou

Reprezentant Gruzínska do 21 rokov Luka Lochoshvili si po domácej lige a Ukrajine vyskúša nový zahraničný angažmán.

"Po príchode do Žiliny mám iba dobré pocity, zatiaľ sú vo mne pozitívne emócie," začal Luka svoj prvý rozhovor v žltozelenom. "Prešiel som si zázemím klubu, prvotný kontakt s trénermi a realizačným tímom na mňa zapôsobil." Ako sa dozvedel o zvýšenej pozornosti Žiliny? "Oboznámil ma o tom agent. MŠK je na Slovensku veľkým klubom s bohatou históriou, a preto zvažovanie ponuky netrvalo dlho. Verím, že som sa rozhodol správne," spomenul dobre stavaný obranca, o ktorého mali šošoni záujem už pred rokom. "Viem, že v Žiline je mladý tím, videl som niekoľko zápasov a hra chalanov sa mi páčila. Ide o mužstvo s perspektívnou budúcnosťou, to je pre mňa dôležité a zavážilo to pri rozhodovaní."

Ako by sa charakterizoval fanúšikom samotný Luka? "Som dôrazný obranca, nebojím sa vziať na seba zodpovednosť a byť lídrom. Silnejšia je moja ľavá noha, snažím sa hrať technicky a konštruktívne smerom dopredu."

Luka sa dobre pozná aj s ďalším gruzínskym obrancom Giorgiom Tevzadzem, ktorý pôsobil pod Dubňom v aktuálnej sezóne. "Sme kamaráti a spoluhráči z reprezentácie a rovnako sme spolu hrali aj v klube. Ešte pred mojím príchodom sme si písali o MŠK a priblížil mi klub, aktuálnu situáciu i samotnú hru. O Žiline sa vyjadroval iba v dobrom."

V predkole Európskej ligy narazilo v lete Dinamo Tbilisi na nášho konkurenta z ligy - Dunajskú Stredu. V obrane Gruzíncov stál v dvojzápase plných 180 minút práve Luka Lochoshvili. Prvotný kontakt so slovenským klubovým futbalom tak už má za sebou. "Dunajská Streda bola kvalitným súperom, čo len potvrdilo úroveň slovenskej ligy. Vypadli sme trochu nešťastne, keď sme doma inkasovali dvakrát v závere, čo pre nás znamenalo predčasnú stopku. Mrzelo nás to, no teším sa, že si proti nim ešte budem môcť zahrať."

Luka bude mať pod Dubňom na dokázanie svojich kvalít, ktoré nemohol naplno rozvíjať na Ukrajine kvôli niekoľkým zraneniam, celý kalendárny rok 2019. "Je to v mojej kariére krok vpred. Slovenská liga je kvalitná, rýchla a ponúka naozaj výborné zápasy. Teším sa na nové výzvy, človek musí mať vždy pred sebou nejaké ciele, ambície. Chcem byť s MŠK úspešný, samozrejme, hrávať a na trávniku zo seba vydať maximum," dodáva Luka Lochoshvili, ktorý sa pripojil do tréningového procesu kentošovcov v stredu.

ľavonohý stopér s medzinárodnými skúsenosťami

Už dlhší čas hľadalo vedenie šošonov vhodného ľavonohého stopéra. Športový manažér Karol Belaník verí, že Luka potvrdí svoje kvality i skúsenosti s medzinárodným futbalom aj napriek mladému veku.

"Po jesennej časti a ukončení spolupráce so Sašom Šušnjarom sme hľadali možnú posilu aj vzhľadom na to, že v "A"-tíme máme iba Filipa Kašu a Martina Králika a zároveň alternatívu v mladých stopéroch ako Ján Minárik a Matej Moško. Myslíme tak aj na to, že v druhej lige máme tím, ktorého čaká náročná jar a bude potrebovať pomoc," prezradil hlavné dôvody angažovania Gruzínca športový manažér. "Po intenzívnom hľadaní sme dostali tip na stopéra, ktorého sme mali už v minulosti vyskautovaného. Ide o ľavonohého obrancu, reprezentanta do 21 rokov, ktorý už v rannom veku odišiel do Dynama Kyjev. Následne sa vrátil do Dinama Tbilisi, kde odohral aj zápasy Európskej ligy proti Dunajskej Strede. Luka má teda aj medzinárodné skúsenosti a zaujímavé fyzické parametre, ktoré by mohli našej hre pomôcť," charakterizoval 191-centimetrov vysokého stopéra Karol Belaník.

Obranca, ktorý bude nosiť na drese číslo 2, bude mať čas ukázať svoje kvality počas celého kalendárneho roka 2019. "Videli sme jeho zápasy, preto sme sa dohodli na ročnom hosťovaní s opciou. Je mladým, talentovaným hráčom, ktorému chceme nechať priestor, aj kvôli príchodu tesne pred štartom ligy. Veríme, že sa adaptuje čo najrýchlejšie. Počas roka sa presvedčíme o jeho prínose pre náš klub a až následne sa definitívne rozhodneme o ďalšom pôsobení."

Po gruzínskom ľavom obrancovi Giorgim Tevzadzem tak prichádza ďalší ľavák z tejto krajiny. Vedenie verí, že Luka zanechá výraznejšiu stopu než Giorgi. "Prínosom je aj jeho komunikácia v angličtine a ruštine, čo trénerom uľahčuje prácu. Kľúčový je však jeho "futbalový jazyk". Keď ukáže svoje schopnosti, výkonnosť na trávniku, reč nebude problémom. U Giorgiho to teda nebolo len o jazykovej bariére, no aj o samotnej výkonnosti. Veríme teda, že Luka bude mať slušné parametre a bude pre náš tím posilou," dodáva športový manažér Karol Belaník k prvej zimnej posil z externých zdrojov.