V sobotu do Poľska na prípravák proti Wisle Krakov

V sobotu do Poľska na prípravák proti Wisle Krakov

  • 31. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Po návrate zo sústredenia a týždňovej drine v domácich podmienkach čaká na futbalistov MŠK Žilina v poradí už piate prípravné meranie síl. Znova sa predstavíme proti zahraničnému súperovi, tentoraz cestujeme k severným susedom, kde si zmeriame aktuálnu formu s naším tradičným sparingpartnerom - Wislou Krakov.

U tradičného účastníka poľskej Ekstraklasy, ktorý zažíval počas jesene vcelku vydarený ročník a aktuálne zimuje v strede tabuľky na 8. mieste, zarezonovali počas zimy finančné problémy. Tie vyústili takmer do najhoršieho scenára, no Krakovčania našli záchranu v nových investoroch a bývalom hráčovi Jakubovi Blaszczykowskom, ktorý sa vrátil domov z Nemecka a u bývalého zamestnávateľa bude hrať bez nároku na plat.

V Mysleniciach, ktoré je tréningových centrom Wisly, sa predstavíme po troch rokoch znova na prírodnej tráve. Vtedy sme Poliakov zdolali 3:0, vyhrať sa nám podarilo v Poľsku aj pred začiatkom aktuálnej sezóny, keď sme v Kalwarii Zebrzydowska zdolali Wislu 2:1. V kádri 13-násobného poľského majstra sa nenachádza aktuálne už žiaden Slovák, keď spomínané finančné problémy donútili Wislu predať stredopoliara Martina Košťála do konkurenčnej Jagiellonie.

zistiť progres

Štvrtý týždeň zimnej prípravy šošoni strávili na hlavnej ploche Štadióna MŠK, kde mali napriek nižším teplotám ideálne podmienky na napredovanie. Asistent trénera Mário Auxt pochválil hráčov za bezproblémový prechod z Dubaja.

"Chalani sa prispôsobili domácim podmienkach veľmi dobre, v Dubaji načerpali nové sily, natrénovali sme tam to, čo sme potrebovali. Teraz sme makali už na umelej tráve, no znova sme nadviazali na tréningy zo sústredenia."

Rovnaká intenzita, no menší objem tréningov. Tak zneli slová hlavného trénera po návrate z tepla. Ako teda vyzerali tréningové jednotky? "Náročnosť sme sa snažili udržať, pomaly sa pripravujeme na mikrocyklus počas súťaže. Stále sme ešte v hrubej príprave, kedy vštepujeme do hráčov princípy, ktoré chceme aplikovať aj v lige," hovorí asistent trénera. Tréneri by proti Wisle v sobotu radi nadviazali na súboj s čínskym Evergrande. "Zápas nám ukázal veľmi dobré veci, znova pozmeníme niektoré detaily, ktoré si ešte potrebujeme vyskúšať. Uvidíme, či sa nám to podarí. Zároveň chceme reagovať na hru súpera tým správnym spôsobom," dodáva k Wisle asistent trénera, ktorý sa v žltozelenom postavil Poliakom v lete. "Neriešime problémy Wisly, je to súper, s ktorým hrávame pravidelne. Stále ide o kvalitné mužstvo s dobrými hráčmi. Dôležité je, že hrávajú ťažkú súťaž a s takými sa chceme porovnávať. Chceme zistiť progres u našich mladých hráčov a zároveň možné rezervy, v ktorých treba zabrať."

Po Paulinhovi a spol. čaká šošonov ďalšia významná futbalová persóna - Kuba Blaszczykowski. "Ako sme sa pred súbojom s čínskym mužstvom nerozprávali o individualitách súpera, tak to nebudeme riešiť s hráčmi ani teraz. Zameriavame sa na náš prejav a na to, ako hráči pracujú. Treba fungovať správne bez ohľadu na to, aký je súper. To je pre nás dôležité."

Zostava sa s určitosťou znova pozmení aj kvôli zdravotným problémom. "I teraz príde k drobným zmenám, chceme dať šancu ďalším. Už v tréningovom procese dostali príležitosť niektorí z projektu, aj "B"-tím má počas víkendu duel, preto chceme, aby hrali hráči čo najviac. V aktuálnom týždni maródovali Enis Fazlagić a Martin Gamboš, ku ktorým sa pridal Michal Tomič. Nie sú to však vážne zranenia, ktoré by ich mali odstaviť na dlhšie obdobie."

Napriek tomu však tréneri myslia pozitívne a sú radi z tréningovej účasti. "Dôležité je, že zranenia neodstavili chalanov na dlhšie, samozrejme, okrem Miša Škvarku. Ostatní pracujú veľmi dobre, čo je podstatné, aby odtrénovali čo najviac a mohli sa zlepšovať." Po prvej výhre v príprave nad Evergrande sú šošoni nabudení. "Celý zápas i príprava naň nám vyšla, hráči ukázali zvýšenú motiváciu, rovnako to bude aj s Wislou. Pozeráme sa teraz predovšetkým na smerovanie a napredovanie hráčov, to je pre nás prvoradé."

Ďalšia medzinárodná konfrontácia

V troch zo štyroch doterajších prípravných zápasoch dostal dôveru trénera útočník Roland Gerebenits. Ako sa aklimatizovali a čo čaká od Wisly Krakov? Nadviazali hráči na tvrdú drinu zo sústredenia?

Sobotný duel má výkop už o 13:00 hod. v poľských Mysleniciach, ktoré sú tréningovým centrom účastníka Ekstraklasy.

Tentoraz nebude prípravný zápas s Wislou vysielaný LIVE na MŠKŽilinaTV, nakoľko si Wisla Krakov neželala vysielať zápas naživo, nakoľko ide pre poľský tím o generálku pred ligou.