Šošoni pokračujú v zimnej príprave doma: "Nadviazať na vrchol sústredenia."

Šošoni pokračujú v zimnej príprave doma: "Nadviazať na vrchol sústredenia."

  • 28. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalisti MŠK Žilina majú po návrate zo sústredenia v Spojených arabských emirátoch väčšiu časť zimnej prípravy za sebou, následne ich čakajú dva týždne v domácich podmienkach. Obe soboty nás pritom otestujú aj ďalšie prípravné merania síl, tú prvú februárovú cestujeme do Myslenic v Poľsku, kde sa porovnáme s Wislou Krakov, o týždeň neskôr v generálke pred ligou privítame pod Dubňom českú Jihlavu.


Znova sme tak pred mikrofón posadili hlavného trénera Jaroslava Kentoša, s ktorým sme rozobrali doterajšiu časť zimnej prípravy, porovnali sme ju s tou letnou a opýtali sme sa aj na možné posilnenie kádra. Na čo sa chce trénerský zbor zamerať v zostávajúcich týždňoch zimnej prípravy?

po troch týždňoch zimnej prípravy

medzinárodná konfrontácia nastavila zrkadlo

Žltozelení sa v sobotu podvečer vrátili z tepla, ako sa aklimatizovala družina trénera Jaroslava Kentoša z horúcich arabských teplôt na tie slovenské?

"Zvládli sme to v pohode. Nedeľu mali chalani voľnú a v pondelok sme už odštartovali poslednú, tretiu časť prípravy v domácich podmienkach." Ako hodnotí kormidelník MŠK doterajšie dve tretiny zimnej driny? "Hráči si s nimi poradili dobre, bolo tam vysoké tréningové zaťaženie, do toho kvalitné porovnanie s medzinárodnými súpermi, ktorí nás svojou náročnosťou preverili a zároveň ukázali, na čom treba popracovať, čo zas treba odstrániť. Súboje vo vysokom tréningovom zaťažení nám nastavili zrkadlo, kde medzinárodný futbal smeruje. S ním sa chceme porovnávať pravidelne a najlepšie v súťažných zápasoch," hovorí rodák z Vranova nad Topľou o štvorici zahraničných súperov, ktorých pocítili šošoni na vlastnej koži. Lodivod žltozelených chce znova stavať na zdravej partii, ktorá to potiahla aj na jeseň. Tak tomu bolo aj na nedávno skončenom sústredení. "Aj z tohto pohľadu to vnímam veľmi pozitívne. Sústredenie sme zámerne vybrali tak, aby sme boli v komplexe sami. Aby trávili chalani spoločne čo najviac času, nielen na tréningoch. Mám z toho len a len dobré pocity. Vždy sa niečo môže vyskytnúť, drobné problémy, no zdravý kolektív, ktorého základy sme vybudovali už počas jesene, je podstatou. Teraz sme pracovali na ešte väčšom prehĺbení, čo sa, verím, darí. Treba si to vážiť, povedal som to aj chlapcom, lebo tímová chémia bude základom aj do jarnej časti."

oproti letu sa posunuli dopredu všetci

V letnej príprave pred sezónou bolo všetko hektickejšie. Je to v terajšej zimnej príprave teda súvislejšie, pokojnejšie? "Po úvodnom polroku sme sa navzájom spoznali a vedeli sme, ako teraz prípravu uchopiť správnym spôsobom. Kondiční tréneri pripravili veľmi dobré individuálne plány, po ktorých sme plynule nadviazali na úvodnú časť. Na sústredení sme rovnako vedeli, do čoho ideme. Boli sme dobre pripravení na všetko, čo nás tam čakalo, a preto hodnotím prvý dvojblok veľmi pozitívne. Keď to porovnám s letom, všetci sa posunuli smerom dopredu, je to cítiť. Najmä mladíci, ktorí boli v projekte a v lete ešte nemali potrebnú výkonnosť, si dnes vyskúšali väčšiu minutáž v prípravných zápasoch a zvládli to celkom slušne."

smerovanie k prvým štyrom jarným kolám

Doteraz prebiehali prípravné zápasy v spojení s tvrdou tréningovou záťažou. Aj preto neboli výsledky pre kentošovcov prvoradé. Tréneri však pomaly smerujú formu na polovicu februára, kedy sa začne hrať o dôležité fortunaligové body. "Aktuálny týždeň bude ešte náročnejší, ale budeme to postupne smerovať k lige, ktorá začína 16. februára. Objem bude postupne nižší, no intenzitu zachováme. Máme pred sebou súboj s Wislou Krakov na vyhrievanej, prírodnej tráve. Generálka nás čaká doma proti Jihlave, všetko teda smeruje k štartu jarnej časti, k prvým štyrom kolám."

zranení + možné posily

Žltozelení sa oproti jeseni spoliehajú v príprave na stopérskom poste na mladé mená odchovancov ako Ján Minárik či Matej Moško. Ako si mladíci zastávajú svoje pozície? "Obaja sú to talentovaní hráči, ktorí to doposiaľ zvládli dobre. Zase sme posunuli ich sebavedomie, odohrali slušné zápasy a sú pre nás dobrou alternatívou. Sú o niečo lepšie pripravení na ligu, než boli na jeseň." Na sústredenie cestoval s "A"-tímom väčší počet hráčov, ktorí otvoril cestu niektorým mladíkom. Ako bude vyzerať zloženie kabíny v tretej časti prípravy? "V závere sústredenia nám skomplikovali stav drobné zranenia - či už to bol Enis Fazlagić alebo Maťo Gamboš. Aktuálne si chceme nechať do poľa v tréningoch dvadsať hráčov, preto je logické, že niektorí sa posunú do projektu. Je to však otvorený proces a chcem, aby to tak brali aj chalani. Chceme vidieť v našom tréningovom procese čo najširší počet hráčov, preto ešte môže dôjsť k posunom. Zranenia nás však trochu pribrzdili, preto sme aktuálne v rovnakom zložení ako na sústredení."

Dlhodobo zranenými hráčmi sú okrem kapitána Michala Škvarku aj Lukáš Jánošík a Vahan Bichakhchyan, ktorí sa pripravovali doma individuálne. "Škvaro pracoval s fyzioterapeutom na sústredení naozaj tvrdo, urobil pokrok. Neodhadnem si tvrdiť, kedy bude k dispozícii. Predpoklad návratu od zranenia bol okolo osem týždňov, každopádne nechceme nič urýchľovať. Lukášovi Jánošíkovi sa objavil starý problém z jesene, pomaly by už mal začať behať. Vahanov problém je dlhodobejší, tam musíme byť trpezliví."

Čo možné posilnenie kádra? "Uvidíme. Máme rôzne alternatívy, prestupové okno je otvorené a stále hľadáme vhodné doplnenie do kabíny. Chceme zvýšiť konkurenciu v "A"-tíme, ale zároveň myslíme aj na "B"-tím, pretože potrebujeme mať oba kádre dostatočne široké."

nadviazať na Evergrande a stále sa zlepšovať

V čom vidí tréner možný posun v poslednej časti zimnej prípravy? "Priestor je stále veľký, no chcem, aby sme nadviazali na pozitíva zo sústredenia. Bolo na ňom vidno postupné zlepšovanie a zápas s čínskym Evergrande bol správnym vyvrcholením dubajského pobytu. Súper bol naozaj kvalitný a náš výkon spĺňal v určitých fázach prísnejšie kritériá. Preto verím, že s Wislou sa znova o kúsok zlepšíme, posunieme, i keď to bude za úplne iných podmienok ako proti Evergrande. Cieľom je kontinuálne sa zlepšovať, aby sme boli čo najlepšie pripravení na ligu po hernej i fyzickej stránke," dodáva v štvrtom týždni zimnej prípravy 44-ročný kormidelník.