• článok
  • video

Góly: 20. Mihalík (pok. kop), 71. Boženík

Zostava MŠK: Holec - Majdan, Kaša (78. Králik), Minárik, Sluka - Káčer (C) (78. Pečovský), Fazlagić (85. Kopas), Gamboš (42. Holúbek) - Diaz (78. Vallo), Boženík (78. Gerebenits), Mihalík (68. Tomič)

Zostava Evergrande: Dianzuo (46. Shibo) - Rong Hao, Bowen (46. Shangyuan) , Chenglin, Talisca, Lomg, Jisu, Zepeng, Yihao, Paulinho (C), Alan (Deväťnásobné striedanie v 66. minúte - mená doplníme neskôr)

V poslednom prípravnom stretnutí na sústredení v Emirátoch dal príležitosť tréner Jaroslav Kentoš takmer identickej zostave ako proti Taškentu, v bráne však stál Dominik Holec, v strede poľa zas Martin Gamboš.

Zápas začal svižne, oba tímy chceli útočiť, prvé minúty vďaka našim menším nepresnostiam patrili súperovi. Šošoni prvýkrát zakončovali v 11. minúte po priamom kope, keď tiesnený Gamboš mieril iba do brankára Dianzuoa. Ďalšiu akciu znova režíroval Sluka na ľavo, kapitán Miro Káčer bol však včas vytlačený a nestihol vystreliť. Kapitán však urobil výbornú prácu v 20. minúte, kedy dobre sledoval loptu po tom, čo unikal Robo Boženík. Loptu si šikovne hodil pred seba, súper ho nedovolene skĺzol a nasledovala naša penalta. K bielemu bodu sa postavil Jaro Mihalík a poslal nás do vedenia a zároveň strelil prvý gól zimnej prípravy - 0:1. Číňania chceli odpovedať po technickej strele Taliscu v 28. minúte, no z hranice šestnástky mierila strela Brazílčana mimo. Po polhodine hry zahrali žltozelení vydarenú akciu na jeden dotyk po osi Diaz - Káčer - Boženík, no strela posledného menovaného skončila tesne nad brvnou i zásluhou teču. Evergrande pohrozilo po priamom kope, v 34. minúte však pretiahnutý center skončil iba na hornej sieti Holecovej brány. Lomg o päť minút neskôr pálil z nebezpečnej pozície vedľa. V 42. minúte vyšiel šošonom rýchly brejk, Mihalík vysunul Káčera, no náš kapitán v prečíslení nenamieril presne.

Do druhého polčasu šošoni nestriedali, nepresnou strelou ho načal Káčer. Náš kapitán bol aj pri ďalšom rýchlom brejku z pravej strany v 50. minúte, unikajúci Mihalík mieril iba do hrude čínskeho gólmana. Po hodine hry sa musel vyznamenať Holec po dlhom nákope na Haoa, ktorý to zakončoval z prvej. Dominove nohy však boli proti. V 66. minúte urobil tréner Fabio Cannavaro deväťnásobné striedanie, ktoré oživilo hru Číňanov. Na opačnej strane po centri sa dostala lopta k Jánovi Minárikovi, ktorý ostal trochu zaskočený a namieril vedľa brány. V 71. minúte vyšlo kentošovcom vysoké napádanie súpera, Boženík vyhral súboj, využil chybné postavenie brankára a po zemi nás poslal do vedenia - 0:2. Následne pritlačili i hráči Evergrande, no vyťažili iba rohový kop. V 78. minúte nastúpili štyria čerství hráči MŠK, čo prinieslo niekoľko akcií. V závere sme mali stretnutie pod kontrolou, keď sme držali čínskych hráčov na dištanc od Holeca. Skóre nezmenilo ani niekoľko ďalekonosných pokusov.

Na záver sústredenia sme si tak pripísali prvé góly v príprave, ktoré znamenali prvé víťazstvo v predsezónnom období a zároveň prvé čisté konto vzadu.

HLASY PO ZÁPASE:

Jaroslav Kentoš, hlavný tréner MŠK Žilina: "Dnes rozhodlo o výhre to, že sme si vytvorili viac gólových príležitostí než súper. Už v prvom polčase sme išli za gólom. Bolo na hráčoch cítiť, že sa tlačia do koncovky, chcú si vytvárať šance a skórovať. Gólovky aj prišli a som rád, že sme ich premenili. Pozitívny výsledok je plusom. Celkovo dnes naše parametre hry spĺňali lepšie kritériá - dobrá kompaktnosť, aktivita, vysoký pressing. Verím, že sa budú v každom ďalšom zápase zvyšovať. V obrane sme hrali dobre, no to aj v predošlej dvojici zápasov, kedy to nebolo v defenzíve zlé. V tomto prípravnom období bolo sústredenie na pláne skôr než v predošlých rokoch, preto sme očakávali, že výsledky sa nedostavia v každom zápase. Ešte máme pred sebou tri týždne prípravy, preto sme radi, že hráči zvládli vysoké tréningové zaťaženie a zároveň vysokú kvalitu trojice súperov, ktorí nás preverili. Splnilo to preto účel, Taškent, Samara i Evergrande boli dobrou previerkou a aj zrkadlom."