Posledným súperom na sústredení čínsky GZ Evergrande

Posledným súperom na sústredení čínsky GZ Evergrande

  • 24. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Po ďalších troch dňoch na sústredení v Spojených arabských emirátoch čaká na futbalistov MŠK Žilina záverečný súper v rámci pobytu v Dubaji. Tentoraz sa po uzbeckom majstrovi a ruskom prvoligistovi postavia kentošovci proti sedemnásobnému šampiónovi Číny, mužstvu GZ Evergrande.

S čínskymi mužstvami už majú šošoni skúsenosti, pred rokom sme v Dubaji hrali proti FC Liaoning, ktorý sme porazili 4:0. V zime sme sa stretli aj so Shandongom Luneng, aktuálnym majstrom Číny, ktorý zvíťazil v lige práve pred naším piatkovým súperom. Pred rokom sme mu podľahli vtedy pod vedením Jaroslava Kentoša 1:2. Naposledy sme si zmerali sily proti Číňanom na letnom sústredení v Slovinsku, kde sme dokázali Tianjin Quanjian zdolať 3:1.

S touto ázijskou krajinou tak máme v prípravných meraniach pozitívnu bilanciu, tentoraz však nastúpime proti každoročnému favoritovi na zisk ligy, ktorého vedie na lavičke svetoznáma futbalová osobnosť Fabio Cannavaro, v kádri zas dominujú Brazílčania - Alan, Talisca či bývalý hráč Barcelony Paulinho.

Evergrande, ktorý s výnimkou posledného roka vyhral ligu v Číne sedemkrát v rade, sa podobne ako Uzbeci pripravujú na novú sezónu 2019, v ktorej štartujú okrem domácej ligy a pohára aj v ázijskej Lige majstrov.

hráči môžu ukázať, kto chce byť v zostave

Šošoni pomaly finišujú na sústredení v SAE, ktoré zatiaľ naplno spĺňa predurčené ciele. Asistent trénera Mário Auxt hodnotí napriek výsledkovým nezdarom doterajšie dni v teple pozitívne.

"Odohrali sme dva kvalitné zápasy a chalani ukázali, že aj v náročnej, objemovej príprave ich vedia zvládnuť naplno. Dôležité je, že sa nám do širšia otvárajú dvere v rámci nominácie hráčov na zápasy. Chalani ukazujú progres, sústredenie nás pripravuje podľa plánov. Aj keď sme sem brali väčší počet hráčov, aj tí zo širšieho kádra ukazujú, že sa chcú pobiť o miesto."

Žltozelení cítia i únavu, však sme v polovici zimnej prípravy. V nasledujúcich dňoch by chceli tréneri postupne smerovať do štartu súťaže "Doterajšie zápasy nehodnotíme ako neúspešné, možno výsledkovo, keďže sme nestrelili góly a prehrali. Chalani však ukazujú herný progres, chceme to smerovať najmä do ligy, kde to bude dôležitejšie pretaviť do gólov a výhier."

V predošlých dvoch zápasoch v SAE hrali dve rozdielne partie, ako bude zostava vyzerať tentokrát? "Postupne myslíme na finalizáciu zostavy, ako by sme chceli hrať aj v lige, no stále máme pred sebou tri prípraváky, takže dvere sú otvorené pre každého. Chceme dať šancu všetkým."

Proti Číňanom má skúsenosti aj nový realizačný tím, ktorý sa pričinil pod výhru 3:1 nad Tianjin Quanjian po góloch Boženíka, Polievku a Kašu. "Čínske tímy majú vo svojom kádri vždy pár individualít, ktoré tvoria hru. Konkrétne u Evergrande sú to dvaja či traja Brazílčania i ďalší domáci futbalisti, pretože Evergrande je kvalitou vyššie ako Tianjin Quanjian, s ktorými sme hrali v lete. Celý spôsob hry je v Číne rozdielny než v Európe, sú živelní a najmä s vysokou individuálnou kvalitou."

Trénerský tím šošonov sa tak porovná s talianskym trénerom Fabiom Cannavarom. "Je to persóna vo futbale. Dôležité však bude to, čo sa udeje na ihrisku. Chalani to teda musia rozbaliť a zároveň nám ukázať, že chcú byť v zostave."

Sústredenie je aj o partii, ako sa pobyt v Al Hamriyah vyvíja z tohto pohľadu? "Prinieslo to to, čo sme chceli. Na ihrisku aj mimo neho sú naši zverenci partia, držia spolu. Verím, že aj naďalej vydržíme v takomto pozitívnom nastavení. Všetci chceme aj góly, výhry v príprave, ktoré nás nakopnú do ďalšej práce."

motivácia sa porovnať s hráčmi ako paulinho

V druhom zápase na sústredení dostal krídelník Jaroslav Mihalík voľno. Proti Číňanom by nemal chýbať na krídle žltozelených. Bude to pre neho motivácia proti Cannavarovi, Paulinhovi a spol.?

Aj piatkový zápas, ktorý má výkop v Dubaji až o 16:00 SEČ, sme plánovali vysielať LIVE na našom kanáli MŠKŽilinaTV, ale na žiadosť čínskeho tímu nebude možnosť sledovať ho naživo, LIVE PRENOS JE ZRUŠENÝ. Rovnako štadión bude pre verejnosť uzatvorený. Prinesieme vám preto aspoň textový prenos stretnutia.