Prvým súperom na sústredení uzbecký Lokomotiv Taškent

Prvým súperom na sústredení uzbecký Lokomotiv Taškent

  • 17. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Hneď druhý deň #sustredenieSAE19 čaká na futbalistov MŠK Žilina prvé prípravné meranie síl v Spojených arabských emirátoch.

Po Opave privítame oveľa exotickejšieho súpera, uzbeckého majstra Lokomotiv Taškent, ktorý je aktuálnym majstrom tohto ázijského štátu. V Uzbekistane sa hrá systémom jar - jeseň, a tak sa Lokomotiv pripravuje na novú sezónu 2019. V nej bude mať opäť iba tie najvyššie cieľe, však aktuálne kraľuje uzbeckému futbalu posledné tri roky.

Hráči z Ázie sú na sústredení v Dubaji už o niečo skôr ako šošoni, v stredu stihli odohrať prvé prípravné meranie síl s ruským Spartakom Moskva, ktoré prehrali 2:5. Po našom vzájomnom zápase ich ešte čaká na sústredení v Dubaji dánske Brondby Kodaň.

po prvom dni spokojnosť

Po úvodnom dni, kedy sme trénovali dvojfázovo, čaká na žltozelených druhý prípravný zápas zimnej prípravy. Asistent trénera Mário Auxt si po úvodných hodinách pobytu v príjemnom podnebí pochvaľuje aktuálne podmienky.

"Išli sme sem najmä za kvalitnými podmienkami, čo prvý deň len potvrdil. Čakala nás prírodná tráva, ideálne počasie, takže sme spokojní. Budeme sa snažiť vyťažiť maximum z týchto možností," hovorí asistent trénera, ktorý tu je tento rok so žltozelenými premiérovo. Prvý deň sa trénovalo pred i po obede. „Doobedňajší tréning bol nábehový, aby sa chalani po ceste postupne rozbehli a naštartovali. Dbali sme na neskorší príchod i časový posun. Doobeda to bolo teda iba rozdýchanie sa, v poobedňajšej tréningovej jednotke sme sa už pripravovali na piatkový prvý prípravný zápas na sústredení." Hneď v druhý deň nás tak čaká aktuálny majster ázijskej republiky. „Čo sme mali možnosť sledovať súpera, majú naozaj slušnú úroveň. Chcú hrať futbal, rýchlo, dynamicky, priamočiaro dopredu. Takže to bude pre našich mladých chalanov dobrá konfrontácia, ktorá nám môže ukázať veľa a posunúť nás tým správnym smerom."

Hlavný tréner Kentoš prizvukoval, že záťaž rozloží rovnomerne na všetkých hráčov, ako to bude v prvom dueli? „Chceme všetkých hráčov využiť naplno, rozdelíme to. Teraz bude dôležité, aby sme chalanom pomaly stupňovali záťaž na sústredení. O presných menách sa rozhodneme s trénerom v deň zápasu."

V akom stave prišli reprezentanti? „Iste, sú unavení zo samotného cestovania a aj náročných tréningov v Turecku. Dôležité bude, aby sa znova preorientovali na náš mikrocyklus. Sme však radi, že už sú s nami a môžeme trénovať kompletní. S niektorými počítame aj na zajtra. Chceme však sily rozložiť, nechceme hráčov celkovo zodrať, práve naopak, sme tu, aby sme ich posunuli." Šošoni predsa len nie sú kompletní, keď niektorí z nich trénovali individuálne. „Michal Škvarka stále laboruje a trénuje individuálne, Martin Králik sa postupne dostáva do tréningu, veríme, že sa k nám pridá čím skôr. Ostatní sú zdravotne v poriadku, aj Robo Boženík, ktorý mal problémy na repre, je úplne v poriadku."

Proti Uzbekom chcú tréneri znova pracovať aj na napredovaní herných vecí. „Chceli by sme riešiť viac variant a zároveň s nimi vedieť reagovať na vývoj v zápase. Preto sa na ne pripravujeme a určite bude priestor na vyskúšanie. Uvidíme, či hneď v prvom zápase, no postupne to tam budeme pridávať, aby si hráči zvykli."

Má tréner futbalové skúsenosti s touto futbalovou krajinou? "Jedine z videí, ktoré sme sledovali. Inak kontakt s uzbeckým futbalom nemám. Majú tam veľa domácich hráčov, skúsenejších vo veku okolo 26 – 30 rokov, ktorí už niečo odohrali. Tešíme sa na medzinárodnú zápasovú prax," uzavrel predzápasový rozhovor Mário Auxt.

v teplu sa trénuje fajn

Vo štvrtok nadránom dorazila do tréningového komplexu aj pätica reprezentantov. Medzi nimi nechýbal ani Róbert Boženík, ktorý sa tešil z návratu medzi svojich. Chýbali mu chalani?