Po prvom týždni prípravy nás čaká prípravák s Opavou

Po prvom týždni prípravy nás čaká prípravák s Opavou

  • 11. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalisti MŠK Žilina po prvom týždni zimnej prípravy, ktorá prebiehala v domácich podmienkach, odohrajú premiérový prípravný zápas kalendárneho roka 2019. Podobne ako v letnej prípravy, tak aj teraz odštartujeme porciu prípravných zápasov duelom proti českému prvoligistovi z Opavy.

Tohto-sezónny nováčik najvyššej českej ligy sa medzi elitou našich západných susedov etabloval nad očakávania a po jesenných devätnástich kolách je v strede tabuľky na 9. mieste. Ešte v júni minulého roka sme proti nemu odštartovali novú etapu pod trénerom Jaroslavom Kentošom, keď sme na severovýchode Čiech prehrali 0:1 po góle Puškáča. Tentoraz sa v "odvete" predstavíme na domácej ploche, pričom pre oba tímy to bude prvé prípravné stretnutie zimnej prípravy.

Česi začali svoju prípravu už 3. januára, pričom zverencov Ivana Kopeckého opustil stredopoliar Joel Kayamba, ktorý prestúpil do Plzne a k rivalovi z Ostravy odišiel najlepší jesenný strelec s piatimi gólmi Nemanja Kuzmanović. Opačným smerom putuje Bronislav Stáňa a novou tvárou SFC je aj konžský krídelník Bidje Manzia zo Sigmy Olomouc.

Konečne po mesiaci zápas

Šošoni sa s istotou budú musieť zaobísť bez pätice reprezentantov, ktorí sú aktuálne s "21"-tkou v Turecku na tréningovom kempe. Dostanú preto príležitosť ďalší mladíci? Aj na túto otázku odpovedal asistent trénera Tibor Goljan.

zaberák, ktorý chcú zažívať pravidelne

Najmladšími členmi aktuálnej kabíny šošonov sú 18-ročný obranca Samuel Suľa a 17-ročný stredopoliar Patrik Myslovič. Obaja už dostali príležitosť v "A"-tíme ešte za trénera Adriána Guľu, teraz si svojimi výkonmi vypýtali miesto aj u Jaroslava Kentoša.

"Nečakal som, že dostanem šancu, bol som prekvapený. Som veľmi vďačný, že prišla šanca," začal rozhovor Samo Suľa, ktorého doplnil Paťo Myslovič: "Som rovnako vďačný a chcem trénerom dokázať, že tu patrím a zaslúžim si tu byť," pokorne hovoria o svojom pobyte v "A"- mužstve mladí šošoni. "Určite prišli od ostatných chalanov z projektu aj podpichovačky, no priali nám," zasmial sa Samo. Naozaj mladá kabína pomáha každému odchovancovi Akadémie MŠK s rýchlou adaptáciou. Samo hovorí o pomoci mladších i starších. "V kabíne sa cítim naozaj príjemne, je tu sranda, ale zároveň sa tvrdo maká. Mám tu veľa rovesníkov, ale aj tí starší nám napomáhajú k tomu, aby sme sa tu cítili dobre. Dávajú nám skúsenosti, ktoré v budúcnosti môžeme využiť." Paťo pozná trénera i spoluhráčov z "Béčka". "S veľa chalanmi sa poznáme z projektu, rovnako tréner ma tam predtým trénoval. Je tu celkovo super atmosféra, čo mi len uľahčuje dianie na ihrisku."

Prejdime k samotným tréningom, ktoré sú aj pre skúsenejších futbalistov v prvý týždeň zimnej prípravy náročné. Potvrdzujú to aj slová "Mysla". "Sú naozaj namáhavé, no snažím sa s tým vysporiadať a dať do toho všetko." Samo približuje dianie v predošlých dňoch. "Samozrejme, zo začiatku to bolo ťažšie, kým som sa rozbehol. Pomohli aj tí skúsenejší hráči. Už individuálne plány som plnil poctivo, cítim sa preto dobre pripravený. I keď posilňovňa - kruhový tréning mi dal poriadne zabrať, prvé týždne sú aj o nepopulárnom behaní. Mali sme tam behy so saňami alebo aj vytrvalostnejšie, čo som pocítil." Myslo má rovnaký názor. "Vo štvrtok bola naozaj brutálna posilka, predtým v stredu dlhý beh, takže trochu cítiť únavu. Treba dobre zregenerovať." Mladíkov neobišli ani nepopulárne úlohy. "Pripravujeme lopty, pomôcky pred každým tréningom, snažíme sa udržovať poriadok v šatni," obaja sa zhodli jednohlasne.

Napriek spoločnej filozofii žltozelených je skok medzi rezervou a prvým tímom citeľný. "Rýchlosť prihrávok, myslenia i väčšia agresivita v súbojoch," pociťuje rozdiely Samo. Paťo ho dopĺňa. "Samozrejme kvalitnejší hráči, tempo je vyššie, nešetrí sa na fyzickom kontakte, snažíme sa tomu prispôsobiť."

Od koho sa snažili chalani čo-to odkukať? "Všímam si hráčov najmä na mojom poste. Najviac by som vyzdvihol Mira Káčera, ktorý je nielen výborný hráč na ihrisku, ale aj mimo v kabíne pomáha mladým," myslí si Paťo. Samo si rovnako všímal našich kapitánov. "Snažil som sa brať príklad od Mira Káčera, ktorý mi veľmi pomáha. Mišo Škvarka je rovnako lídrom v šatni."

Sobotný zápas by mohol byť pre oboch premiérový. "Bolo by to super, bol by som vďačný, ak by som do neho zasiahol," hovorí Myslo. "Verím, že aspoň na pár minút by sa mi mohlo podariť vybehnúť na trávnik a ukázať sa trénerovi v dobrom svetle," dúfa v prvý štart Samo.

S tým súvisí aj prípadný odchod s prvým tímom na sústredenie do Emirátov. "Rád by som tam išiel, je to iba na tréneroch. Ja sa budem snažiť na tréningoch odmakať všetko na maximum." Myslo to vidí podobne: "Kým sme na Slovensku, tak sa snažím trénerovi ukázať, že si tam zaslúžim ísť. Ako povedal Samo, už je to na tréneroch. Krátkodobým cieľom je zostať natrvalo v šatni "A"-tímu. Vždy je na čom pracovať, je to zaberák, no dá sa to zvládať."


Prípravný duel, ktorý má výkop o 11:00 hod. na hlavnej ploche Štadióna MŠK, môžete sledovať aj na našom YouTube kanáli MŠKŽilinaTV.