Rezervu čaká dvojmesačná zimná príprava + súperi

Rezervu čaká dvojmesačná zimná príprava + súperi

 • 09. 01. 2019
 • MŠK Žilina
 • článok

Svoju zimnú prípravu rozbehol v pondelok aj náš projekt MŠK Žilina "B"+U19 pod vedením šéftrénera Slavomíra Konečného. Béčko čaká dvojmesačná príprava na jarnú časť II. ligy, ktorá má naplánovaný začiatok v druhý marcový víkend súbojom proti Dubnici nad Váhom.

V osemtýždňovej zimnej príprave čaká na rezervu osem prípravných zápasov proti slovenským a českým tímom. U19 si zmeria sily v prípravnom období so šesticou súperov, nakoľko I. liga staršieho dorastu štartuje o týždeň skôr, a to hneď úvodný marcový víkend. Tento rok rezerva necestuje na spoločné sústredenie s "A"-tímom, hoci niektoré mladé talenty sa môžu dostať do SAE s mužstvom Jaroslava Kentoša.

s chuťou do náročnej jari

Šéftréner projektu Slavomír Konečný spolu so svojimi kolegami načerpali počas voľna novú energiu, ktorú chcú preniesť na hráčov počas dvojmesačnej prípravy, ktorá odštartovala v pondelok.

"Každým rokom je vianočný relax v kruhu rodiny fajn, najmä po náročnej jeseni. Načerpali sme energiu a v pokoji si premysleli, ako pracovať v novom roku, čo zlepšiť. Takže sme sa všetci vrátili správne mentálne nachystaní, aby sme v jarnej časti, ktorá bude náročná, vliali do hráčov nové podnety a celkovo sa posunuli," zhodnotil už skončené dovolenky hlavný tréner, ktorý vzápätí predostrel pocity prvých dní zimnej prípravy. "Odštartovali sme s veľkou chuťou, energiou, odhodlaním. Na tom to chceme postaviť. A, samozrejme, na kvalite tréningového procesu, ktorý bol nastavený dobre aj predtým a chceme v ňom pokračovať. Určite nebudeme robiť zimnú prípravu bez lopty, ako kedysi, stále to bude u nás o tom istom. I keď určite párkrát do toho šprtneme nešpecifickými podnetmi ako beh či sila. Stále ideme v rámci žilinskej filozofie rovnakým smerom."

Príprava projektu je o poznanie dlhšia, než má "A"-tím. Čo všetko absolvujú mladí šošoni? "V rámci dvoch mesiacov nás čaká osem prípravných zápasov ako "B"-tím, rovnako tak "19"-tka odohrá niekoľko "prípravákov". Je to nachystané kvalitne, porovnáme sa s dobrými súpermi, ktorí, verím, že nás dostatočne preveria pred štartom II. ligy. Termínovo sme vychádzali po spoločnej debate s trénerom Kentošom zo zápasov hlavného mužstva, aby sme hrali duely po nich, kedy môžeme vyťažiť hráčov, ktorí sa nedostali na trávnik v stretnutí "A"-tímu. Je to teda v kooperácii v prvou kabínou, tomu sme prispôsobovali súperov, určite dostanú príležitosť aj hráči v dorasteneckom veku."

Šošoni tak ostávajú pokope na Slovensku, zahraničné sústredenie trénerský zbor neplánuje. "Zvolili sme variant, aby sme sa zostali pripravovať všetci spoločne (B+U19) doma, v domácich podmienkach. Aby to podporilo tímovosť a správnu rivalitu v kolektíve. Je v riešení krátke sústredenie v okolí, definitívne sa rozhodneme neskôr."

Kormidelník, ktorý na lavičke rezervy sedel iba v poslednom jesennom kole doma proti Petržalke, načrtol už v hodnotení po jeseni, že jar bude náročná. Na čom je teda potrebné zapracovať v prípravnom období? "Zareagovali sme na jesenný obraz hry tímu, a preto kladieme dôraz na komplexnosť, vyváženosť oboch zložiek - útoku i obrany. Aby nebola defenzíva našou slabinou. Takže sa chceme zamerať ako na individuálne bránenie jednotlivca, tak na celkovú kompaktnosť defenzívy. Stále zostávame verní našej žilinskej filozofii s útočným, konštruktívnym futbalom. Chceme strieľať veľa gólov, hrať na víťazstvo v každom stretnutí, no reagujeme aj na vývojové tendencie."

V kádri dôjde určite k zmenám, odchodom, resp. posunom niektorých hráčov. "Útočník Martin Kovaľ odišiel do Skalice, brankár Martin Leško je na skúške v druholigovom klube. Takisto sa prichádzajú k nám ukázať mladí, talentovaní hráči, no všetko je v štádiu riešenia, skúšania. Všetko sú to hráči v dorasteneckom veku, ktorých vieme dotvoriť do nášho spôsobu hry. Mladým hráčom sa stále otvára možnosť minimálne trénovať s "A"-tímom, neskôr aj hrať, čo je obrovská skúsenosť. V Žiline sa o tom nielen rozpráva, no aj sa to reálne deje, že naši odchovanci majú otvorené dvere, ich možnosti sú obrovské."

Počas zimnej pauzy zarezonovalo odhlásenie Lokomotívy Košice, ktoré by už teraz nabitú tabuľku ešte viac vyrovnalo. Napokon dopadlo všetko nadmieru dobre. "Nakoniec na základe entuziazmu niektorých ľudí sa chce Lokomotíva udržať v II. lige, čo je pre celú súťaž dobré. Bude to náročná jar, je to už mužský, výsledkový futbal v ťažkých pomienkach, no aj toto je obrovská škola pre našich mladíkov. Komunikoval som aj s kolegami z Čiech, kde majú juniorskú súťaž až do 21 rokov, ktorá im len predĺži mládežnícky vek a hrajú tam stále proti sebe iba mladí. Naproti tomu, ako sa to hrá u nás, hrajú naši mladíci proti dospelým chlapom, čo je pre nich futbalová škola života," dodáva pred zimnou prípravou Slavomír Konečný, ktorý ako tréner pôsobí pod Dubňom už pätnásť rokov.

PLÁN PRÍPRAVNÝCH ZÁPASOV

 • 12.1. MŠK Žilina U19 - Trenčín U19 (Hlavná plocha Štadióna MŠK, 14:00)
 • 19.1. MŠK Žilina U19 - Zlín U19 (Hlavná plocha Štadióna MŠK, 11:00)
 • 26.1. MŠK Žilina "B" - Liptovský Hrádok (Hlavná plocha Štadióna MŠK, 11:00)
 • 2.2. MŠK Žilina "B" - Olomouc "B" (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 2.2. MŠK Žilina U19 - Olomouc U19 (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 9.2. MŠK Žilina U19 - Karviná U19 (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 9.2. MŠK Žilina "B" - Ružomberok "B" (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 13.2. MŠK Žilina "B" - Púchov (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 16.2. MŠK Žilina "B" - Třinec (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 16.2. MŠK Žilina U19 - Opava U19 (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 20.2. MŠK Žilina U19 - Admira Viedeň U19 (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)
 • 24.2. MŠK Žilina "B" - Fomat Martin (čas upresníme v aktuálnom článku Mládež v akcii)


 • 2.3. MŠK Žilina U19 - Michalovce (11:00) / MAJSTROVSKÝ ZÁPAS - 18. kolo I. LSD
 • 3.3. Artmedia Petržalka - MŠK Žilina "B" / GENERÁLKA PRED LIGOU