Šošoni odštartovali zimnú prípravu a rok 2019

Šošoni odštartovali zimnú prípravu a rok 2019

  • 07. 01. 2019
  • MŠK Žilina
  • článok
  • video

Futbalisti MŠK Žilina sa v pondelok 7. januára spoločne zišli premiérovo v kabíne v novom kalendárnom roku 2019, aby prvým tréningom odštartovali zimnú prípravu na blížiacu sa jarnú časť Fortuna ligy.

Ešte pred samotným tréningom privítal hlavný tréner Jaroslav Kentoš neúplný, 26-členný káder spolu s realizačným tímom a vedením klubu, ktoré poprialo do nového roku len to najlepšie. Po absolvovaní nepopulárneho váženia a merania si hráči splnili mediálne povinnosti a následne o 14:30 hod. premiérovo vybehli šošoni na hlavnú plochu Štadióna MŠK na úvodný tréning roku 2019.

dobre pripravení pokračovať v jesenných výkonoch

Tréner Jaroslav Kentoš po úspešnom prvom polroku na lavičke žltozelených začína teda ako kormidelník MŠK svoj druhý kalendárny rok. Ako oddychoval 68. lodivod žilinskej futbalovej histórie, ktorá vstupuje do 111. roku svojej existencie?

"Ešte v decembri som mal povinnosti, kedy som bol skontrolovať podmienky v SAE, kde nás čaká sústredenie. Potom som už oddychoval doma, obľubujem zimné športy ako lyžovanie a bežky, takže som oddychoval aj aktívne," priznal kormidelník MŠK, ktorý sa však už tešil na Štadión MŠK, kabínu, hráčov i realizačný tím. "Všetci sme sa na seba navzájom tešili. Zimná prestávka je dlhšia ako tá letná, čiže verím, že všetci si dostatočne oddýchli a prišli dobre pripravení," hovorí 44-ročný tréner aj o absolvovaných individuálnych tréningov pre hráčov v dovolenkovom období.

Aké sú predsavzatia, osobné ciele trénera do nového roka? "Dôležité bude, aby sme nadviazali na prácu z jesene. Vytvorili sme veľmi dobrý kolektív a vzájomné vzťahy medzi hráčmi a trénermi sú naozaj vzácne. Chceme v tom pokračovať, zároveň budú hráči ako vždy potrebovať pevné zdravie i potrebné šťastie, aby sme v prvej šestke odohrali dobré zápasy a bude sa nám dariť."

zimná previerka s medzinárodnými súpermi

Žltozelení majú v prípravnom období pred sebou šesť stretnutí so zahraničnými súpermi. Počasie je aktuálne naozaj mrazivé s haldami snehu, šošoni si ho užijú počas prvého týždňa.

"Množstvo snehu nie je nikdy pre futbalistov priaznivé. Verím však, že naša plocha je stopercentne nachystaná a môžeme sa venovať našim veciam. Zimnú prípravu by som rozdelil do troch častí. V prvom týždni budeme doma - zameriame sa najmä na kondičnú a silovú stránku v spojení s loptou. Druhá časť prebehne v Spojených arabských emirátoch, kde sme boli aj v minulom roku a kde to bude o niečo príjemnejšie. Vieme, kde ideme, čo potrebujeme. Znova budeme sami v komplexe, máme k dispozícii dobre podmienky na tréningový proces, takže to chceme využiť v náš prospech a znova aj utužiť kolektív. V posledných dvoch týždňoch budeme doma, kde budeme už dolaďovať potrebné veci. Príprava nie je celkovo dlhá, no budeme tvrdo pracovať, aby sme sa posunuli dopredu a boli lepší."

Čo hovorí kormidelník Žiliny na samotných protivníkov v príprave? "Každé prípravné obdobie chceme využiť na porovnanie sa s medzinárodnými súpermi. Súperov sme zvolili tak, aby nás preverili a zároveň, aby sme si mohli vyskúšať rôzne štýly. Opavu poznáme už z leta, teraz to bude dvojzápas, čo využijeme aj na zapojenie chalanov z projektu. V SAE to budú zaujímaví súperi a veľmi dobré previerky. Wisla je ďalším tradičným súperom v príprave a generálka s Jihlavou bude spĺňať vysoké kritéria, nakoľko český tím hrá o postup do najvyššej súťaže. Verím, že po týchto stretnutiach budeme dobre pripravení na jar Fortuna ligy."

stabilizovať káder po rušnom lete

Pred začiatkom sezóny 2018/2019 nastalo v "A"-tíme viacero zmien, s ktorými sa museli šošoni počas letnej prípravy popasovať. Aj teraz dôjde s určitosťou k istým zmenám, no podľa slov trénera je prioritou stabilizácia kádra.

"S istotou nebudeme môcť rátať na začiatku prípravy s päticou reprezentantov. Je to špecifické, no chceli sme vyjsť v ústrety trénerom reprezentácie a zároveň sme chceli, aby mali hráči šancu zabojovať o svoje miesto v najcennejšom drese. Doplníme to na začiatku prípravy hráčmi z "B"-tímu. Uvidíme, aké budú ďalšie príchody a odchody. S istotou končí Saša Šušnjar, na ktorého sme si neuplatnili opciu," hovorí tréner, ktorý sa bude zameriavať aj na hráčov zvonku. "Máme nejaké tipy na stopérsku pozíciu, nie je to však horúce, záležitosť hneď teraz najbližších dní. Prvoradou úlohou je stabilizácia kádra, pretože veľa zmien nastalo v lete. Samozrejme, nevyhneme sa istým zmenám v kádri, no dôležité je, aby gro mužstva ostalo pokope. Hlavným cieľom je teda udržanie tímu pre jarnú časť. Máme prechodný rok a chceme mužstvo nachystať, aby bolo v ďalšej sezóne ešte lepšie," priznáva rodák z Vranova nad Topľou.

"Dobre rozbehnutú sezónu by sme aj my radi dotiahli do úspešného konca. Cieľ - postup do prvej šestky - sme možno predčasne splnili, no určite by sme aj pre našich fanúšikov radi doniesli do Žiliny európsku súťaž, či už cez ligu alebo pohár. Konkrétnejšie výsledkové ciele si s vedením upresníme po prípravnom období," dodáva pred piatimi týždňami tvrdej zimnej prípravy šéf žltozelenej lavičky, ktorý chce pokračovať v úspešnej jesennej ceste, ktorá vyniesla šošonov na priebežné 3. miesto.

hráči rozhovory

Po premiérovom príchode do šatne v kalendárnom roku sme vyspovedali dvojicu Jakub Holúbek a Filip Balaj. Ako si oddýchli, čo všetko absolvovali v individuálnych plánoch a čo si želajú chalani do roku 2019?


Už v sobotu nás čaká prvý domáci prípravný duel proti českému prvoligistovi z Opavy, proti ktorému sme štartovali aj v letnej príprave. Duel má výkop o 11:00 hod. na hlavnej ploche Štadióna MŠK. Všetky termíny prípravných zápasov nájdete v sekcii zápasy. Duely plánujeme vysielať aj na našom YouTube kanáli MŠKŽilinaTV.

PLÁN PRÍPRAVNÝCH ZÁPASOV

  • 12.1. MŠK Žilina - SFC Opava (Štadión MŠK Žilina, 11:00)

SÚSTREDENIE SAE

  • 18.1. Lokomotiv Taškent (Uzb.) - MŠK Žilina
  • 22.1. PFC Kridla Sovietov Samara (Rus.) - MŠK Žilina
  • 25.1. Guangzhou Evergrande (Čín.) - MŠK Žilina


  • 2.2. Wisla Krakov - MŠK Žilina
  • 9.2. MŠK Žilina - Jihlava (Štadión MŠK Žilina, 14:00)


Menný zoznam hráčov na prvom tréningu:

1 Miloš Volešák

30 Dominik Holec


25 Filip Kaša

3 Martin Králik

6 Branislav Sluka

5 Adam Kopas

28 Benson Anang

13 Vladimír Majdan

Ján Minárik (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)

Matej Moško (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)


12 Viktor Pečovský

20 Michal Škvarka

14 Jakub Holúbek

66 Miroslav Káčer

11 Vahan Bichakhchyan

9 Ivan Diaz

18 Enis Fazlagić

Patrik Myslovič (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)


27 Jaroslav Mihalík

8 Lukáš Jánošík

10 Filip Balaj

19 Roland Gerebenits

Dávid Ďuriš (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)

Samuel Suľa (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)

Bernard Petrák (odchovanec Akadémie MŠK Žilina)

Matúš Rusnák (Akadémia MŠK Žilina)


Chýbali:

22 Samuel Petráš (reprezentácia U20)

15 Kristián Vallo (reprezentácia U20)

17 Martin Gamboš (reprezentácia U20)

24 Michal Tomič (reprezentácia U20)

32 Róbert Boženík (reprezentácia U20)