Karol Belaník: "Ciele sa darí plniť predčasne, čo nás teší."

Karol Belaník: "Ciele sa darí plniť predčasne, čo nás teší."

  • 21. 12. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Futbalisti MŠK Žilina obsadili po jesennej časti pod premiérovým vedením trénera Jaroslava Kentoša na lavičke šošonov 3. miesto, čo väčšina považuje za príjemné prekvapenie. Ešte výraznejšie omladený tím tak dokázal napodobniť 34 bodov z jesene minulého ročníka.

Ako videl hru žltozelených športový manažér šošonov Karol Belaník? Čo podľa neho stmelilo kolektív a prinieslo víťaznú šnúru? Ktorý zápas bol vrcholom jesene? Ako sa pozerá na predsezónny cieľ a aké šance máme v Slovnaft Cupe? V rozsiahlom rozhovore so športovým manažérom sa dotkneme aj citlivej témy možných odchodov a príchodov do kádra MŠK.

všetko dobre sadlo

Bronzová priečka po jeseni, 13-zápasová šnúra bez prehry, hoci vekový priemer tímu sa pohyboval v rozmedzí 21-22 rokov. Naposledy boli šošoni svedkami takejto série v majstrovskej sezóne 2016/2017. Desať výhier, štyri remízy a štyri prehry. Pritom zhodne podelené - päť výhier, dve remízy a rovnaký počet prehier na domácom trávniku i na súperových ihriskách. Čakal športový manažér takéto postavenie v tabuľke?

"Jednoznačne treba povedať, že umiestnenie je príjemným prekvapením vzhľadom na to, čo sa udialo v lete. Nielen v hráčskom kádri, ale aj na lavičke došlo k zmene. Niektorí hráči mali ambíciu posunúť sa ďalej, prestúpiť, čo prispelo k hektickej príprave i štartu sezóny. Prišiel zároveň nový realizačný tím, príprava nevyšla z hľadiska výsledkov optimálne a úvod ligy bol teda rovnako kostrbatejší. Nastalo veľa vstupov do kolektívu a bolo logické, že chvíľu bude trvať, kým si všetko sadne. Veľa zavážil aj vplyv realizačného tímu a trénerov na hráčov, kedy si vykomunikovali isté veci a spoločne verili nastolenej ceste."

"Zrejme zápasom v Michalovciach, ktorý nám vyšiel výsledkovo, hoci od ideálu mal ďaleko, sa niečo zlomilo a prišla séria lepších výsledkov so zlepšenými výkonmi. Vtedy tomu začali hráči veriť," myslí si Karol Belaník. "Mužstvo začalo kontinuálne získavať body a bolo cítiť, že v závere jesene sme mali naozaj dobré pasáže hry. Vrcholom bol zápas s Dunajskou Stredou, ktorý sme síce nevyhrali, ale ohlasy verejnosti i odborníkov na kvalitu stretnutia boli naozaj pozitívne."

"Škoda iba posledného zápasu, kedy sme si slušnú sériu pokazili na Slovane, kde sme zaostali za očakávaniami, za hrou, ktorú sme predvádzali väčšinu jesene. Mohlo to byť vrcholom jesennej časti, Slovan však dominoval a zaslúžene vyhral. To bolo drobným negatívom, no celkovo treba hodnotiť polsezónu veľmi pozitívne. Relatívne sa dá aj pri takej obmene a s tak mladým kádrom odohrať polsezónu veľmi dôstojne. Veľmi tomu pomohli aj skúsenejší chalani ako Michal Škvarka, Miro Káčer, Viktor Pečovský, Jaro Mihalík či Filip Kaša a ďalší, ktorí stmelili kolektív a svojou skúsenosťou usmernili mladších. Oni tomu dali líniu, ktorej sa následne chytili nováčikovia," zhrnul doterajších osemnásť kôl Karol Belaník, ktorý nadväzuje na predsezónne ambície.

"Cieľom bolo dostať sa do prvej šestky a zapracovať ďalších mladých hráčov nielen z Akadémie MŠK Žilina. Výsledkový cieľ, verím, že je viac-menej splnený a zapracovanie mladých hráčov ako Boženík, Sluka, Fazlagić, Anang a ďalší je prísľubom do budúcnosti. Ciele, ktoré sme si teda dali, sa darí plniť i predčasne."

nevyprázdniť pozície, ktoré sme nadobudli tvrdou prácou

Nástup nového trénera Jaroslava Kentoša, ktorý síce v klube pôsobil tri roky ako tréner "B"-tímu, nebol vôbec jednoduchý. Po päťročnej práci Adriána Guľu by to nemal ľahké asi žiaden lodivod.

"Tréner Kentoš pracoval v našom prostredí, získaval skúsenosti, vnímal, ako chceme hrať futbal a rozvíjať hráčov. Jedna vec je byť vzdialenejšou súčasťou tohto procesu, kedy Jaro trénoval projekt a iná vec je, keď človek zoberie zodpovednosť. Tam už je iný tlak, očakávania verejnosti na výsledky. Samozrejme s tým súvisí porovnávanie, aj v Jarovi sa to odohrávalo, no naozaj sa toho zhostil so svojím realizačným tímom dobre," hovorí o 68. hlavnom trénerovi našej 110-ročnej histórie športový manažér MŠK.

"Mužstvo získalo určitú tvár, návyky, ktoré sme preferovali. Začalo produkovať kvalitný, kombinačný futbal. Zároveň, okrem úplného úvodu a posledného zápasu, začalo hrať organizovanejšie v defenzíve. Neinkasovali sme veľa gólov, hrali sme kompaktne a dokázali sme ustáť vzadu duely, kedy sme neboli dominantní a dokázali sme strieľať góly. Hlavný kormidelník sa toho naozaj so svojím tímom zhostil až nad očakávania. Jar môže byť iná, zaujímavá, ak budeme v hornej šestke, kde sú ďaleko ťažšie, kvalitnejšie zápasy. Uvidíme, ako bude mužstvo dozrievať počas náročnejšej jarnej časti."

Cieľ prvej šestky je na 99% percent splnený, no tým sa to nekončí. "Treba kontinuálne dokazovať postavenie v tabuľke a výkonnosť jednotlivých hráčov. Je logické, že očakávania verejnosti už budú o trochu vyššie. Ak sa naplní postup do hornej šestky, tak priama konfrontácia s najsilnejšími môže byť ďalším impulzom do kariéry všetkých hráčov. Tam sa môže ukázať ich napredovanie i napredovanie tímu ako takého. Sezóna sa pre nás rozbehla naozaj dobre, chceme to potvrdiť aj na jar. Neradi by sme vyprázdnili pozície, ktoré si tím tvrdou prácou získal počas jesene."

ísť v slovNaft cupe najvyššie

V lige zatiaľ jasne dominuje Slovan, ktorý bez prehry kráča za najvyššou priečkou. Druhou súťažou, v ktorej pôsobíme aj na jar, je jubilejný 50. ročník Slovenského pohára, kde sme znova medzi najlepšou osmičkou. Vzhľadom aj na zakopnutia niektorých favoritov, cítime šancu na najvyššie méty.

"Bude to jeden z dôležitých cieľov jarnej časti. V pohári sa vyskytla taká konštelácia okolností, aká sa vyskytla. Niektorí favoriti vypadli na trávniku, iní administratívne. Budeme sa preto snažiť využiť situáciu a pokračovať v pohári čo najďalej. Je to dobre rozbehnuté a radi by sme sa pobili o zisk pohára. Bolo by od nás alibistické tvrdiť niečo iné, pretože všetci to tak vnútorne cítime - realizačný tím, hráči, vedenie i fanúšikovia, že celková situácia nám praje. Pokúsime sa spraviť maximum pre to, aby sme to zvládli. Určitý predpoklad tam je. Trofej v Slovnaft Cupe je naozaj cenná a zaujímavá," hovorí Karol Belaník, ktorý bol aj pri jedinom triumfe šošonov v Slovenskom pohári v roku 2012. "Nebudem preto chodiť okolo horúcej kaše, všetci to tak spoločne cítime. Nechceme tým vytvárať tlak na hráčov, no aj oni sa s tým stotožnili. Najbližším súperom je Skalica, ktorej máme čo vracať. Dva roky dozadu sme sa s ňou stretli práve vo štvrťfinále, verím, že to bude pre hráčov tá správna motivácia."

Božo i sluki ešte potrebujú čas

Najospevovanejšími hráčmi na jeseň bol popri stáliciach ako Michal Škvarka či Miroslav Káčer aj mladé objavy Akadémie MŠK - Róbert Boženík a Branislav Sluka. "Robo je stále mladým hráčom. Ako vyšla nad očakávanie polsezóna celému tímu, tak aj "Božovi". Robo už v príprave presvedčil trénerov, že patrí do základu. Verím, že jeho forma bude trvať aj na jar, no je logické po skúsenostiach s mladými hráčmi, že na ňom bude viac pozornosti a obrany súperov si na neho budú dávať väčší pozor."

Rodák z Terchovej si prešiel všetkými družstvami Akadémie MŠK a aktuálne zúročuje svoje dlhoročné futbalové skúsenosti spod Dubňa. "Aj na neho môže prísť kríza, no mladíci si musia prejsť aj týmto, pretože to ich posilní a zocelí. Robo si charakterovo, ľudsky, prístupom a celou svojou profesionálnou prácou okolo futbalu svoju pozíciu zaslúži. Je logické, že tlak na neho bude prichádzať. Fandím mu a má predpoklady, aby napredoval. Verím, že tak ako on pomáha celému tímu, tak aj spoluhráči pomôžu jemu, ak by sa dostavila nejaká mini-kríza. Rovnako Braňo Sluka ukázal veľký potenciál a dostal sa do základu, hoci na jeho mieste hral predtým skúsenejší Kubo Holúbek. Braňo naznačil svoju kvalitu, je na ňom, aby si to v sebe správne vyhodnotil počas pauzy, dokázal to zúročiť a neuspokojil sa. Nielen títo dvaja sa chytili príležitosti naozaj dobre. Teraz to majú vo svojich rukách, zažili si prvé ligové zápasy, atmosféru, tlak verejnosti a médií."

Je vôbec témou ich možný posun smerom do zahraničia? "Oni by mali podľa mojich skúseností a z môjho pohľadu odohrať ešte minimálne jeden celý ročník, aby mali viac odohrané. Keď už niekde prestupujem, potrebujem mať niečo za sebou, potrebujem byť etablovaný v mužstvom futbale. Z môjho pohľadu teda minimálne rok - ak by sa nám podarila európska súťaž, odohrali by aj ďalšie medzinárodné zápasy za reprezentáciu a boli by lepšie pripravení. Situácia sa však môže zmeniť, môže prísť top neočakávaná ponuka, že sa nad tým bude musieť klub i hráč zamyslieť. Teraz sa bavíme iba hypoteticky, no nevieme, ako budeme reagovať na konkrétnu ponuku. Aktuálne však neevidujeme žiadne ponuky na našich hráčov, väčšinou sa začne prestupový kolotoč od januára, pretože niekde len teraz končia ligy."

hráči na hosťovaní + nové zmluvy

Už teraz vie športový manažér s istotou povedať meno jedného hráča, ktorý u nás nebude na jar pokračovať. "Aleksandera Šušnjara sme získavali z Mladej Boleslavi, nakoľko sme predali Dávida Hancka a hľadali sme ľavonohého stopéra. Zobrali sme ho na polročné hosťovanie s opciou. Snažili sme sa mu dať dostatočný priestor, jeho výkonnosť bola taká, že odohral dobré zápasy i slabšie. Momentálne to vyzerá tak, že opciu, ktorú sme mali na transfer, si neuplatníme."

Ďalším hráčom, ktorý je na hosťovaní, je odchovanec Jaroslav Mihalík, kmeňový hráč poľskej Cracovie Krakov. "Jaro má hosťovanie do konca sezóny a v priebehu jarnej časti sa budeme rozhodovať, čo ďalej. Máme opciu na kúpu Jara, tá je na naše pomery naozaj nadštandardná. Budeme zvažovať, ako sa zariadime. Jaro bol najmä v závere jesene v krídelných priestoroch nebezpečný a podával výborné výkony. Patril k nosným hráčom a takéto výkony od neho očakávame pravidelne, pretože je skúsenejším hráčom s pečiatkou reprezentanta."

Vedenie šošonov hľadí aj na ostatných kmeňových hráčov, ktorým sa blíži koniec zmluvy. "Sme v rokovaní aj s ďalšími hráčmi, ktorým končia zmluvy. Veríme, že v priebehu januára dotiahneme veci do zdarného konca k obojstrannej spokojnosti."

Kde sa bude zameriavať pozornosť vedenia v zimnom prestupovom období? "Musíme si to všetko vyhodnotiť. Nechceme príliš vstupovať do mužstva, zároveň však budeme musieť riešiť otázku stopéra. V projekte, v II. lige máme mladých hráčov, ktorí trénujú s "A"-tímom, no musíme si povedať, či sú pripravení byť alternatívou v základnej zostave."

#2liga

Spomínaná II. liga zimuje už od novembra, no napriek voľnu nastali zaujímavé skutočnosti. "Prvotná reakcia ohľadom Lokomotívy bola negatívna, boli sme sklamaní, pretože to bol zásah do integrity a regulárnosti súťaže. Je dobré, že sa našlo riešenie príchodom nového investora a situácia sa stabilizovala. Zároveň bolo cítiť od hráčov z Košíc odhodlanie dohrať súťaž bez nároku na mzdu, čo sa mi osobne veľmi páčilo. Jar bude každopádne náročná, aj "odpísané" mužstvá začali v minulej sezóne na jar vyhrávať a postavenie v tabuľke sa tak môže rýchlo zmeniť," hovorí dlhoročný člen vedenia MŠK.

"Bude to pre našich mladých hráčov ťažké, no zároveň zaujímavé. Ja verím, že kvalitu tam máme a prípadne po doplnení niektorými hráčmi "A"-tímu to chalani spoločne zvládnu. Aj takéto skúsenosti im môžu pomôcť pri napredovaní a zocelia ich do ďalšej kariéry," dodáva na záver predvianočného dialógu športový Karol Belaník.