Pred zápasom ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina

Pred zápasom ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina

  • 06. 12. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok
  • video

Jesenná rozlúčka s Fortuna ligou je na programe už tento víkend, kedy sa v jej 18. kole predstavíme v hlavnom meste, napokon na štadióne na Pasienkoch. Futbalisti MŠK Žilina, ktorým aktuálne patrí tretia priečka, vyzvú po druhej Dunajskej Strede ďalšieho súpera, ktorý je v tabuľke pred nimi, vedúci Slovan Bratislava.

Bratislavčania doteraz nespoznali v lige premožiteľa a s osembodovým náskokom jasne vedú ligu, pričom s istotou prezimujú na vedúcej priečke a zahrajú si aj v jarnej skupine o titul. Káder prešpikovaný zahraničnými hráčmi doteraz stratil body iba v štyroch remízovým dueloch, všetky však doma na Pasienkoch - proti Nitre, Trenčínu, Senici a Ružomberku. Tieto mužstvá nám tak dali prípadný návod, ako si pripísať zo sobotného duelu úspešný výsledok. Aj septembrový vzájomný duel pod Dubňom sa dal charakterizovať ako remízový, ktorý napokon rozhodla jedna úspešná štandardka hostí.

Po troch rokoch, kedy sme v decembri 2015 odohrali mikulášske kolo proti Slovanu, tak znova uzavrieme jesennú časť v hlavnom meste.

držať nastavenú latku

Zverenci trénera Jaroslava Kentoša naposledy síce iba remizovali doma s Dunajskou Stredou, no vyrovnanie v posledných sekundách nás udržalo v hre o druhé miesto po jesennej časti. Žltozelení veria, že za vcelku úspešnou jesennou časťou by mohol byť tou správnou bodkou bodový zisk z Bratislavy.

"V prvom rade musím povedať, že s Dunajskou Stredou sme si nastavili latku naozaj vysoko. Ťažko sa ju bude preskakovať, no verím, že nadviažeme na výkon z minulého víkendu a zopakujeme ho. Bude to rozdielny zápas, nechcem hovoriť o bodoch, pretože výkon samotný je dôležitejší. Chalani ukázali, že keď sa koncentrujú na výkon, príde aj výsledok."

Slovan podáva počas celej jesene stabilné výkony, čo potvrdzujú aj slová šéfa žltozelených. "Samozrejme, majú najskúsenejšie mužstvo ligy. Kvalita tam je rovnako. Skúsenosťou sú pred nami, my sme v prechodnom roku. Na druhej strane je pre nás Slovan výzvou." Udržať si myšlienky 90 minút na posledný zápas jesene, to bude prvoradé. "Nepoľavujeme, stále ideme v klasickom mikro-cykle. Verím, že hráči budú optimálne pripravení napriek tomu, že ide o záverečný zápas a určite to iba "nedohráme". Slovan je a vždy bude lákadlom pre každého hráča."

Proti Dunajskej Strede sme dvakrát vyrovnávali, a tak sme stále v hre o jesennú striebornú priečku. "Streliť či inkasovať gól v poslednej minúte je vždy o emóciách. My sme inkasovali tak proti Michalovciam, teraz sme mali pozitívnu emóciu. Myslíme už na Slovan a chceme byť úspešní," priznáva rodák z Vranova nad Topľou pred druhým vzájomným duelom proti belasým. Pred prvým spomínal, že len ťažko budeme držať krok so Slovanom počas celého stretnutia. Platí to aj teraz? "Urobili sme oproti prvému zápasu dosť veľký progres. Veríme, že budeme minimálne vyrovnaným súperom vedúcemu tímu súťaže."

Práve doterajšie štyri bodové straty Bratislavčanov prišli vždy na Pasienkoch. "Recept na úspech bude vo zvládnutí vonkajších faktorov - determinantov, ktoré ovplyvňujú herný výkon celého mužstva i jednotlivcov. V decembri to na prírodnom trávniku budú vždy špecifické zápasy. Kto lepšie zvládne tieto faktory, môže byť úspešnejší."

Pred Dunajskou Stredou mali hráči viacero motivačných faktorov, ktoré napokon prispeli k výbornému výkonu. "V zápasoch ako je Ružomberok, Dunajská Streda či Slovan nepotrebujú chalani špeciálnu motiváciu. Motivácie majú sami v sebe dostatok, aby zo seba vydali maximum. Znova musí byť v našom výkone tá správna emócia a nastavenie."

S istotou nemôžu tréneri pred sobotou počítať s Enisom Fazlagićom, ktorý musí nútene pauzovať kvôli piatim žltým kartám. "Máme viacero alternatív, aby sme Enisa nahradili. Každý je nahraditeľný a ja verím, že hráč, ktorý dostane šancu, ju uchytí správne." Zdravotný stav nie je stopercentný, no šošoni sú odhodlaní zabojovať. "Máme nejaké šrámy z posledného zápasu, niektorí chalani sú prechorení, ale verím, že sa dáme dokopy a zavŕšime jeseň pozitívnym výkonom i výsledkom," dodáva k otázke ohľadom zdravotného stavu kormidelník MŠK.

obe mužstvá ťahajú sériu, našu chceme predĺžiť

Jednou z alternatív do stredu poľa je najskúsenejší šošon Viktor Pečovský, ktorý by proti ostrieľaným menám určite dokázal žltozeleným pomôcť. Čo bude pred posledným súbojom kalendárneho roka 2018 dôležité?

hladní po úspechu

V prvom vzájomnom stretnutí proti Slovanu odohral krídelník Michal Tomič osemdesiat minút. Ako vníma sobotného súpera, ktorý nás pod Dubňom porazil najtesnejšie 0:1?

"Majú v tíme kvalitu, veľa zahraničných hráčov a myslím si, že doterajšími výsledkami to len potvrdzujú," hovorí mladý reprezentant, ktorý je u nás na hosťovaní z talianskej Sampdorie. V prvom vzájomnom stretnutí proti Slovanu patril k aktívnejším. "Bol to náročný zápas, no mali sme v ňom fázy, kedy sme dokázali belasých zatlačiť a boli sme vyrovnaným súperom. Teraz to znova nebude ľahký duel, na prírodnej tráve treba hrať jednoducho, našu hru a plniť pokyny trénera."

Šošoni majú pred súperom z hlavného mesta rešpekt, ale aj zdravé sebavedomie. "Myslím si, že doterajšími výsledkami, kedy máme krásnu sériu bez prehry, budí aj náš tím rešpekt. Môže to byť preto vyrovnaný zápas. Cítiť aj naše sebavedomie, sme dobre naladení a v posledných zápasoch sme ukázali, že vieme hrať a podávať slušné výkony. Určite bude dôležité mentálne sa správne nastaviť a nevypustiť žiaden detail práve preto, že ide o posledné kolo na jeseň. Je to fakt výzva, pretože Slovan má dobrý tím. Chceme ich poraziť." Aj napriek "iba" jednému bodu z posledného zápasu sú šošoni víťazne nastavení. "Dvakrát sme doťahovali stratu na Dunajskú, bol to super zápas, lebo sa behalo hore-dole. Bolo by super, keby sme ukončili túto časť víťazstvom u neporazeného lídra. Máme mladý, perspektívny tím. Sme hladní po úspechu," dodáva Michal Tomič, ktorý v doterajšom priebehu nastúpil za žltozelených na 14 stretnutí.


Posledný jesenný zápas, ktorý má v sobotu výkop na Pasienkoch už o 13:45 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Filip Glova, na čiarach asistujú Miroslav Benko a Radoslav Bobko.