Pred zápasom ŠKF iClinic Sereď - MŠK Žilina

Pred zápasom ŠKF iClinic Sereď - MŠK Žilina

  • 22. 11. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok
  • video

Po poslednej reprezentačnej prestávke v tomto kalendárnom roku pokračuje záverečnými tromi kolami jesene Fortuna liga. V jej 16. kole sa po druhýkrát v novembri stretávajú futbalisti MŠK Žilina s nováčikom zo Serede. Tentoraz však cestujeme na jeho prechodný domovský stánok pod Zobor.

Do Nitry na nový štadión sa tak vraciame po mesiaci, keď sme si tam merali sily proti domácemu FC. Podobný výsledok by sme brali aj teraz proti nováčikovi a jednému z najväčších prekvapení aktuálneho ročníka. Sereď sme síce dvakrát zdolali na našom umelom trávniku - spomínaný novembrový súboj 5. kola Slovnaft Cupu sme zvládli po výsledku 3:1, v lige sme zvíťazili ešte v auguste 2:1. Oba duely však boli náročné a museli sme v nich otáčať nepriaznivé skóre, čo len prizvukuje, prečo je Sereď na 5. mieste tabuľky a siaha po základnej časti na skupinu o titul.

Už v našom vzájomnom pohárovom stretnutí viedol ŠKF český tréner Karel Stromšík, ktorý je na lavičke nováčika od septembra. Aj vďaka nemu ťahajú Seredčania v lige sériu štyroch stretnutí bez prehry, ktorú prerušilo iba pohárové zaváhanie práve so šošonmi. Stromšíkovci naposledy zvládli dôležité stretnutie na pôde posledných Zlatých Moraviec a pred reprezentačnou prestávkou odskočili konkurentom v tabuľke.

namotivovaní, so správnou energiou

Na pozitívnej vlne sa nesú aj zverenci trénera Jaroslava Kentoša, ktorí využili reprezentačnú prestávku na dobitie bateriek.

"Padla vhod. V prvom týždni sme ešte potrebovali zvládnuť posledný zápas "B"-tímu proti Petržalke, takže všetci hráči boli vyťažení. Oddýchli sme si trochu a následne sme využili koncom týždňa tréningy aj na modelovaný zápas, v ktorom sme sledovali isté veci. Od pondelka sa pripravujeme na Sereď, postupne sa pripojili reprezentanti, tešíme sa, že sa všetci vrátili zdravotne v poriadku a na sobotu sme v plnej sile. Okrem Vahana Bichakhchyana, samozrejme."

Žltozeleným tak pred poslednými tromi zápasmi nechýba potrebná šťava. "Všetky tri zvyšné budú pre nás náročné a v sobotu tomu nebude inak. Sereď má svoju kvalitu, ukazuje to v posledných ligových zápasoch. Myslím si však, že naši chalani majú energiu, sú správne motivovaní. Stále máme svoje ciele a pôjdeme za nimi," hovorí 44-ročný kormidelník MŠK, ktorý už dvakrát v tejto sezóne uspel proti nováčikovi. "Tímy sa už navzájom v odvetnej časti poznajú naozaj dostatočne. Preto to bude o detailoch, správnom nastavení, emóciách." Oba duely sme pritom proti Seredi prehrávali, no dokázali sme ich zvrátiť do úspešného konca. "Ukázali sme svoju mentálnu silu, chalani si potvrdili, že vedia patrične zareagovať na inkasovaný gól. Reakcia je preto oveľa dôležitejšia ako inkasovaný gól alebo chyba. Ide nám o to, aby bola práve reakcia na chybu, nevydarený zápas či kritický moment pozitívna."

Sereď je na tom doma výborne, porazila naposledy Trenčín i Ružomberok. My sme na tom ešte lepšie, keď sme si odniesli z posledných štyroch ligových vystúpení u súperov plný počet bodov. "Bude to úplne iný zápas ako u nás ten osemfinálový v Slovnaft Cupe. Oba tímy tam spravili zmeny v zostavách, obaja máme rozdielny štýly. Verím, že sa na sobotu dobre pripravíme," Nemáme tak čo meniť v našej hre z posledných stretnutí? "Stále niečo meníme a variujeme, stále sa máme kam posúvať. Dôležité je si furt dávať nové ciele, konkrétne výzvy. Aj sobota je pre nás konkrétnym cieľom, v ktorom sa chceme zlepšiť a získať tri body," dodáva tréner, ktorý si s tímom odviezol tri body z Nitry pred necelým mesiacom. "Čaká nás znova pekný, nový štadión s dobrým trávnikom, verím, že to zvládneme. Naposledy nám tam pomohli aj fanúšikovia, všetci sme cítili ich podporu. Boli by sme radi, ak by prišli opäť."

nepozerám na osobné štatistiky

V posledných zápasoch cítiť v hre žltozelených prínos krídelníka Jaroslava Mihalíka. Práve naša "27" bola pri obrate v pohárovom dueli proti Seredi.

PRVÝ GÓL NIE JE KĽÚČOVÝ, NO TERAZ HO CHCEME STRELIŤ MY

V dobrej nálade sa vrátil z reprezentačných povinností macedónsky stredopoliar Enis Fazlagić, ktorý síce nepostúpil so spoluhráčmi v kategórii U19 do Elite Round, no kvalifikačné zápasy v Česku mu dali veľa.

"Zišli sme sa tam naozaj výborná partia, aj keď nám postup ušiel doslova o pár minút, vrátil som sa s pozitívnymi pocitmi. Verím, že budeme v dobrých výkonoch pokračovať aj naďalej," vrátil sa k reprezentačným povinnostiam Enis, pričom jeho Macedónsko obsadilo nepostupovú tretiu priečku za favoritmi z Česka a Chorvátska. V dueli s Luxemburčanmi sa "Fazla" presadil aj strelecky. "Vyšla mi strela z približne sedemnástich metrov, samozrejme ľavačkou," usmieva sa Macedónčan a pokračuje: "Som pripravený skórovať aj za Žilinu, už som mal niekoľko šancí, verím, že to príde v nasledujúcich zápasoch. Sústredím sa však na tímové štatistiky."

Čakajú nás posledné tri zápasy jesene, Fazla vie, čo je potrebné spraviť pre úspešné výsledky. "Máme za sebou dobré zápasy, chceme pokračovať v nastolených výkonoch i výsledkoch. Čo musíme spraviť, je hľadieť dopredu a byť hladní za ďalšími výhrami. Potrebujeme postaviť hru znova na našich silných stránkach," myslí si Enis, ktorý proti Seredi nastúpil v oboch doterajších dueloch. "A oba sme museli otáčať, keďže sme dostali prvý gól. Je to pre nás dobrá skúsenosť, ukazuje to našu dobrú mentalitu proti Seredi. Prvý gól tak síce nie je kľúčový, no v sobotu ho chceme streliť prví a dokráčať za výhrou "jednoduchšie"."

Sereď zo siedmich domácich stretnutí uspela v šiestich. "My sme rovnako silní vonku, navyše máme dobré skúsenosti aj s nitrianskym trávnikom. Dá sa tam hrať náš kombinačný futbal, tým pádom verím, že môžeme pokračovať aj v našej víťaznej sérii," prognózuje Enis, ktorý za šošonov nastúpil v tejto sezóne doteraz v pätnástich stretnutiach.


Úvodný, televízny zápas 16. kola, ktorý má výkop už o 13:45 hod., bude rozhodovať trojica arbitrov, ako hlavný Michal Smolák, na čiarach Tomáš Somoláni a Daniel Poláček.