Zhrnutie po jeseni "B"-tímu: "Predovšetkým rozvoj, k nemu pridať aj výsledok."

Zhrnutie po jeseni "B"-tímu: "Predovšetkým rozvoj, k nemu pridať aj výsledok."

  • 20. 11. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Už v polovici novembra skončila po osemnástich kolách jesenná časť II. ligy, v ktorej sa popri Trebišove v celoslovenskej konkurencii predstavil aj jediný rezervný tím – futbalisti MŠK Žilina B. Mladí šošoni sa aj napriek dorasteneckému veku niektorých hráčov v zostave medzi mužmi nestratili a nabrali prvé skúsenosti medzi seniormi. I keď niektoré zápasy, najmä na ihriskách súperov, dopadli rozpačito, svoju hlavnú funkciu plnila rezerva aj túto jeseň do bodky.

Pred zimnou prestávkou sme zhodnotili prvú časť sezóny s trénermi Norbertom Guľom, ktorý viedol rezervu poväčšine jesennej časti a už aj aktuálnym kormidelníkom Slavomírom Konečným o nadchádzajúcom období.

Polsezóna našich mladíkov sa zmieta vo viacerých protikladoch, na jednej strane progres, na druhej chyby, ktoré skúsenejší protivníci kruto trestali. Výborné výkony doma, podporené i gólmi, na strane druhej neefektívne duely u súperov. Ako to videl Norbert Guľa?

„Hodnotenie jesene môžeme robiť z viacerých uhlov. Prvým je bodový zisk – 23 bodov, s čím môžeme byť spokojní čiastočne. Keby sme mali o tri-štyri body viac panovala by úplná spokojnosť," začal analýzu jesene aktuálny tréner U19, ktorý však stále pôsobí pri projekte. „Hlavným cieľom rezervy je vyťažovanie hráčov „A"-tímu a dávanie príležitosti tým najtalentovanejším z Akadémie MŠK, ktorý sme splnili. Znova sme sa posunuli, keď dostali príležitosť v seniorskej lige hráči s ročníkom narodenia 2001 – Ján Bernát, Patrik Myslovič, Tomáš Nemčík, Patrik Iľko, Miro Gono. Je fajn, že sa mladíci postupne etablujú medzi seniormi, ale potom to môže priniesť i nezdary. Vtedy musíte byť nad vecou a nemať na hráčov prehnané očakávania. Súťaž je pre nich veľmi dobrá, chalani ukázali potenciál i nedostatky, no treba byť len trpezlivý. Je to rozvoj a verím, že dobrým tréningovým procesom budú napredovať. Potrebujeme však aj istú os skúsenejších hráčov, popri ktorých nasadíme aj spomínaných mladíkov. Pokiaľ to bol vyslovene mladý tím, vtedy to úplne nezaklaplo, mladí sa museli opierať iba o seba a výsledok sa nedostavil," hovorí rozsiahlejšie o jeseni Noro Guľa. „Viaceré mužstvá to vnímajú iba cez výsledok a dávajú termíny zápasov na piatok, kedy máme iba minimum hráčov z osi tímu. „A"-tím mal nahustený program, cez víkendy hrala v sobotu aj „19"-tka. Výsledkovo sme tak aj vybuchli, no treba si to zanalyzovať hlbšie. Nesmieme mladých hráčov hneď „zabiť" a iba kritizovať, musia si prežiť aj takéto výbuchy. Brazília prehrala na MS doma s Nemeckom 1:7. Je to šport, niekedy prídu aj takéto momenty. Určite sa z toho treba poučiť, no nedramatizujeme to."

krutá LIGA MAJSTROV

Mrzieť môže mladých šošonov aj mládežnícka Liga majstrov, v ktorej stroskotali na ťažkom súperovi z Francúzska už v prvom kole. „Francúzi sú aktuálni majstri sveta, rovnako ich mládež je na vyspelej úrovni. Montpellier to iba potvrdil. Doma sme mali veľmi dobrý vstup, hrali sme výborne, no od inkasovaného gólu sme totálne odišli v hlavách. Ak chcú hrať hráči vrcholový futbal, budú hrať pod tlakom, na výsledok, takže to bolo pre nich poučné. Zároveň bolo vidno, že na každom poste potrebujete mať naozaj kvalitného futbalistu na náš náročný spôsob hry. Hráči sa to nenaučia iba v zápasoch, vštepujeme to do nich hlavne na tréningu."

MAJSTRI Z U19 priamo do „A"-tímu

Viacerí hráči majstrovského kádra U19, ktorý bol aj víťazom Česko-slovenského pohára, sa rovno po úspešnom zavŕšení mládežníckeho veku presunuli do tréningového procesu „A"-tímu – Róbert Boženík, Adam Kopas, Roland Gerebenits, Branislav Sluka a ďalší.

„Nikdy nedáte celý tím do „A"-tímu. Žiadnemu mládežníckemu tímu sa nepodarilo celému prejsť do prvého mužstva. Rovnako tak dorastenec, ktorý dominoval v U19, v druhej lige robí jednoduché chyby. Je to aj skvalitnením a vyrovnaním súťaže. Niektoré zápasy sme boli hernejší, dominantnejší. Vždy však zlyhal nejaký článok, individuálne chyby nás stáli lepšie výsledky. U súpera hrajú fyzicky silnejší, vyspelejší futbalisti s prvoligovými skúsenosťami, legionári. Ako som spomínal, nešlo nám krátkozrako iba o výsledky, ale o celkový vývoj hráčov, ktorý je dlhodobý. Vždy chceme uhrať dobrý výsledok, no nie za každú cenu. Ideme do stretnutia predovšetkým s náročnou hrou, rozvojom hráčov a potom výsledkom. Kto ide do zápasu iba s tým, že chce za každú cenu iba uhrať výsledok, je krátkozraký, pretože o nejaký čas nemusí mať ani výsledky a ani rozvoj."

Ktorí jednotlivci urobili najväčší progres? „Tí najlepší sú už v „A"-tíme, my pracujeme s ďalšími talentmi s potenciálom, ktorých si tréneri „A"-tímu vyťahujú aj do prvého mužstva. U každého sa to môže rýchlo preklopiť a zrazu vystreliť. Príkladov je mnoho – naposledy Dávid Hancko, ktorý ešte minulú sezónu štartoval v II. lige. Nechajme preto chalanom čas. Mňa osobne teší fakt, že keď nasadím aj 17-ročného hráča, nestratí sa. To značí o kvalite procesu. Znova sme posunuli vekovú hranicu, kedy mladíci naskočia do II. ligy, pretože väčšinou dostávali šancu až v jarnej časti. „B"-tím má význam, niektorí hráči potrebujú ale dlhší čas na to, aby sa vyšvihli a prebojovali do „A"-tímu."

Ktorý duel bol podľa Norberta Guľu najvydarenejší? „V tomto kontexte by som povedal, že domáci duel s Interom, kde v strede zálohy nastúpili „2001-tky" Bernát aj Myslovič. Dokázali sme zdolať naozaj slušne kombinačne aj skúsenosťami vybavený Inter 4:3. Výsledok vás teší, preto to robíte, no keď to rozmeníme na drobné, tak vás ešte viac teší, že predtým dokázali títo mladí hráči odohrať v stredu náročný duel proti Montpellieru a navyše mali výborné fitness dáta."

JEDNOLIATA PARTIA

Aj podľa nového trénera Slavomíra Konečného, ktorý väčšinu duelov sledoval z tribúny, sa veľakrát súboje lámali na detailoch a lepšej muške.

„Často rozhodovala v zápasoch rezervy skúsenosť, čo som mal možnosť sledovať. Súvisí to s efektivitou, kde sme nevyhrávali viaceré zápasy, v ktorých sme boli lepší. Mnohokrát sa to lámalo aj u súperov, kde to mali mladí chalani extrémne ťažké. Skúsenejší hráči, búrlivé prostredie, domáci diváci, terén – celkovo deformačné vplyvy. Aj toto je však rozvoj hráča, na ktorom môže stavať pri vrcholovom futbale."

Najvydarenejší bol pre nového kormidelníka stopercentne posledný súboj jesene s Petržalkou, ktorý bol zároveň jeho jediným duelom. Ako sám povedal, víťazná premiéra dodá ešte viac síl do zimnej prípravy.

„Nebolo to jednoduché, no práve skúsení hráči priniesli do zápasu s Petržalkou pokoj a aj efektivitu. Mne sa veľmi páčilo, že v tomto jedinom zápase, ktorý som zatiaľ viedol, vytvorili chalani jednoliatu partiu a išli za tým cieľom. Je dôležité pre hráčov prvého tímu, aby aj v II. lige, ktorá nie je jednoduchá, získavali hernú prax a sebavedomie. Keď strelíte za „B"-tím dva góly, určite idete inak nastavený do tréningu a zápasu „A"-tímu. Bolo na nich vidieť proti Petržalke, že si to uvedomujú, a tak k tomu aj pristúpili."

Ako sa nový tréner zžil s tímom a ako prebieha momentálne tréningový proces? „Je to aktuálne špecifické, pretože „19"-tka ešte hrá zápasy, hoci B-tím už skončil jesennú časť. Napriek tomu hráči „B"-tímu trénujú do 15. decembra a absolvujú zvýšenú záťaž oproti hráčom U19, keďže už nemajú zápasy. Verím, že budú napriek tomu dobre pripravení."

Zápasy na ihriskách súperov a celková defenzíva, tieto dve veci robili azda najväčší problém na jeseň, čoho si je vedomý aj lodivod „Béčka". „Zareagovali sme na to už angažovaním špecializovaného trénera na defenzívu, ktorý sa venuje od U14 našim hráčom. Ide najmä o individualizáciu pri bránení a postupne to prechádza do skupinových tréningov. Je to dobrá reakcia na vývoj futbalu, kedy chceme hrať ofenzívne, no potrebujeme mať vyváženú obranu s útokom. Je to beh na dlhú trať, a práve v defenzíve zohrávajú dôležitú úlohu skúsenosti. Tie na jeseň v „B"-tíme niekedy chýbali a potom sa to vonku prejavovalo."

Jarná časť začína pre zverencov trénera Konečného až začiatkom marca duelom v Dubnici. Čo chce tréner dovtedy stihnúť? „Trénujeme do polovice decembra, následne začneme zimnú prípravu druhý januárový týždeň. Samozrejme, chcem bližšie spoznať hráčov, zistiť ich predstavy a ciele. Bol by som rád, keby sa tam udržala a skvalitnila z mentálneho hľadiska kabína, aby boli hráči hladní a cítili, že sa môžu v Žiline prejaviť. MŠK je špecifický a jedinečný na Slovensku v tom, že sa hráči naozaj môžu prebojovať do „A"-tímu a okúsiť ligu."

Odchovanci sú filozofiou šošonov, vytiahne bývalý tréner U17 niekoho z mladších dorastencov, zo svojich bývalých hráčov do projektu B+U19 už počas zimy? „Budeme sa baviť aj o tomto. Do úvahy pripadajú niektorí hráči, všetko však bude závisieť od zdravotného stavu."


CELKOVÁ BILANCIA:

7. miesto | 17 zápasov – 7 výhier – 2 remízy – 8 prehier - 32:37 | 23 bodov

DOMA:

4. miesto | 9 zápasov – 6 výhier – 2 remízy – 1 prehra - 26:13 | 20 bodov

VONKU:

16. miesto | 8 zápasov – 1 výhra – 0 remíz – 7 prehier - 6:24 | 3 body