Stanovisko MŠK Žilina k návrhu na zákaz používania umelých trávnikov

Stanovisko MŠK Žilina k návrhu na zákaz používania umelých trávnikov

  • 16. 11. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Stanovisko MŠK Žilina k návrhu na zákaz používania umelých trávnikov (Smernica o infraštruktúre štadiónov)

Zámer zrušiť používanie umelých trávnikov je zjavne zameraný proti stratégii a záujmom MŠK Žilina.

Nie je podložený žiadnou odbornou analýzou skúseností z doterajšieho používania umelého trávnika na našom štadióne. Nikoho to z kompetentných na Slovenskom futbalovom zväze a Únii ligových klubov nezaujíma. Tento zámer je ďalším krokom v snahe vylúčiť účasť prvoligových rezerv z druhej najvyššej súťaže dospelých (platné infraštruktúrne podmienky pre druhú ligu a reorganizácia súťaže cielene vyradili všetky rezervy prvoligových klubov z druhej najvyššej súťaže okrem našej).

Nadväzuje na benevolenciu SFZ, ktorý tolerovaním určovania hracích časov „B"- mužstva MŠK Žilina na vonkajšie zápasy eliminuje nasadzovanie mladých hráčov z kádra „A"- mužstva a najväčších talentov z U19 do zápasov rezervy. Pritom adaptácia hráčov vo veku od 17 do 19 rokov v druhej lige dospelých je jedným z kľúčových faktorov doplňovania „A"- mužstva odchovancami MŠK Žilina. Je úplne absurdné, že toto nariadenie bude platiť aj pre druhú ligu. Štatistiky sú neúprosné.

Nekoncepčnými zákazmi a nariadeniami SFZ a ÚLK plynule vytvárajú podmienky na zvyšovanie podielu zahraničných hráčov v súťažiach dospelých a podporujú predčasný odchod talentov do zahraničia! Stavanie nových štadiónov je zbytočné vyhadzovanie verejných zdrojov, ak bude na nich hrať o desať rokov minimum slovenských hráčov. Dlhodobá udržateľnosť futbalu na Slovensku je pre kompetentných neznámy pojem.