Pred zápasom MŠK Žilina B - FC Petržalka

• 10. 11. 2018

Záverečné jesenné kolo má pred sebou II. najvyššia súťaž počas tohto, ktoré uzatvoria futbalisti MŠK Žilina B doma proti ambicióznemu nováčikovi a známemu pojmu v slovenskom futbale - FC Petržalka.

Mužstvo z hlavného mesta sa pomerne rýchlo adaptovalo v druhej lige, pričom mu k tomu pomohol aj domáci umelý trávnik, na ktorom hrávajú čierno-bieli svoje domáce zápasy. Šošoni tam v lete prehrali vo veľkých horúčavách 2:1, pričom domáci rozhodli desať minút pred koncom z penalty.

Tím trénera Balásza Borbélyho má vo svojich radoch hneď niekoľko skúsených hráčov s nielen prvoligovými, ale aj zahraničnými skúsenosťami. Oporami mužstva z pravej strany Dunaja sú kapitán Juraj Piroska či ostrieľaný Peter Petráš (práve kapitán Petržalky bude v nedeľu nútene pauzovať pre piatu žltú kartu). Aj ďalší majú skúsenosti s Fortuna ligou, čo podčiarkuje aj aktuálne postavenie v tabuľke. Petržalka sa od začiatku ročníka drží v hornej polovici tabuľky, aktuálne má 26 bodov, o šesť viac ako šošoni. Posledné štyri zápasy im však rovnako nevyšli, keď remizovali s Prešovom a Lokomotívou Košice a podľahli Skalici i Popradu.

túžba a vášeň zvládnuť premiéru

Počas týždňa došlo k zmene na trénerských stoličkách v Akadémii MŠK, čo sa dotklo aj rezervy. Premiéru v poslednom jesennom kole tak zažije nový šéftréner projektu Slavomír Konečný, predtým pôsobiaci pri U17.

"Určite to bol nielen pre mňa, ale pre viacerých náročný týždeň. Na druhú stranu treba povedať, že všetkých chlapcov poznám, čo mi uľahčilo prechod k B-tímu. Od stredy sme potrebovali pripraviť na víkend dve mužstvá - v sobotu U19 a na nedeľu rezervu proti Petržalke," hovorí tréner, ktorý pôsobí v MŠK pri mládeži už pätnástu sezónu. "O to to bolo ľahšie. Beriem to však ako posun, pretože ide už o mužský futbal, ktorý je taktickejší. Preto je to aj pre mňa výzva posunúť sa po trénerskej stránke v odbornosti, ďalej napredovať."

Čo sa dalo stihnúť za spomínané dva dni? "Nesnažili sme sa meniť mikrocykly, akadémia má nastavené princípy, ktoré fungujú. Samozrejme, snažil som sa vložiť do chalanov nejaké svoje poznatky, no predovšetkým ich mentálne nabudiť, povzbudiť, vliať do nich novú energiu," hovorí o svojich nových zverencoch Slavo Konečný, ktorý väčšinu z nich viedol aj v mládeži. "Nový tréner je pre mužstvo vždy novým impulzom. Aj pre hráčov je to škola, verím, že ich to nabudí a spoločne budeme napredovať."

Aktuálne výsledky neboli najpozitívnejšie, podľa trénera je však na čom stavať. "Výsledkovo sa síce nedarilo, no videl som takmer všetky zápasy a herne sme boli vo väčšine lepším tímom. Druhá liga je naozaj kvalitná, prejavuje sa práve mladíckosť našich hráčov, ktorí niekedy vyprodukujú chybu a bývalí ligoví hráči ju trestajú. Hráme však náročným žilinským štýlom, rizikovo, a to som sebou prináša aj chyby. Preto hovorím, že herne to je slušné, no zároveň je prirodzené, že pri tak mladom tíme prídu aj chyby."

Petržalka je čiernym koňom súťaže, ktorá má vo svojich radoch rovnako skúsených hráčov. "Je to kvalitný súper, určite nás čaká ťažký duel. Znova však chceme hrať žilinským spôsobom hry a dominanciou si konečne pripísať aj body. Pozrieme si aj slabiny súpera, no chcem sa predovšetkým zameriavať na svojich chalanov a našu hru," priznáva kormidelník rezervy, pred ktorým je zároveň posledný jesenný duel. "Výsledok bude dôležitý, hlavne kvôli istému pokoju počas zimnej prestávky. Nestaval by som to však na jednom zápase. Nedá sa všetko očakávať za chvíľu, druhá liga je naozaj vyrovnaná. Chceme však v nedeľu konečne zvíťaziť."

Nový lodivod "B"-tímu je v kontakte aj s trénerom prvého tímu, Jaroslavom Kentošom. "Hráči z "A"-tímu, ktorí neboli nominovaní na Trenčín, ostali s nami v tréningovom procese, zároveň sa ešte uvidí, ako dopadne samotný zápas v Myjave. Zdravotne sú hráči v projekte v poriadku."

Po pätnástich sezónach pri žiakoch a dorastencoch MŠK tak náš tréner okúsi mužský futbal. "Samozrejme sa teším. Idem do zápasu s rešpektom a odhodlaním. Mám v sebe pocit túžby a vnútornú vášeň nedeľný duel zvládnuť," burcuje pred svojím premiérovým duelom v II. lige Slavomír Konečný, ktorý vystriedal Norberta Guľu. Spoločne však naďalej spolupracujú v projekte.

Nedeľnú dohrávku 17. kola, ktorá má výkop tradične dopoludnia o 10:30 hod., bude rozhodovať trojica arbitrov, ako hlavný Peter Vlčej, na čiarach asistujú Martin Špivák a Matej Barenčík.

Priamy prenos vám znova prinesieme cez náš kanál MŠKŽilinaTV.