„Kto zatvára pri zakončení oči, nebude strelcom dlhodobo," hovorí Stanislav Griga

„Kto zatvára pri zakončení oči, nebude strelcom dlhodobo," hovorí Stanislav Griga

  • 07. 11. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

V Bulletine MŠK pred pohárovým stretnutím ste mali možnosť prečítať si rozhovor s uznávaným futbalovým odborníkom, teraz vám ho prinášame v plnom znení aj v elektronickej podobe.


UŽ UBEHLO VYŠE POLROKA, ODKEDY SA RODÁK ZO ŽILINY A JEDEN Z NAJOBÁVANEJŠÍCH STRELCOV 110-ROČNEJ ŽILINSKEJ FUTBALOVEJ HISTÓRIE STANISLAV GRIGA SA VRÁTIL „DOMOV". NEPRAVIDELNE SA POPRI TRÉNINGOCH V PROJEKTE ZÚČASTŇUJE AJ PROCESU „ÁČKA", KDE SA VYSLOVENE ŠPECIALIZUJE NA ZAKONČENIE NAŠICH ÚTOČNÍKOV.
Čo hovorí na potenciál Akadémie MŠK? Čo sa snaží vštepovať mladíkom? Má zásluhy na gólovej forme Róberta Boženíka? So skúseným trénerom aj o tom, kto v ňom vo vtedajšom klube ZVL Žilina objavil strelecký inštinkt.

Svoj kumšt, ktorý potvrdzoval v Sparte Praha či Feyenoorde Rotterdam, predáva Stanislav Griga už sedem mesiacov zakončovateľom v Akadémii MŠK Žilina.

„Aj pre mňa to bola otázka, či to vôbec má zmysel a či z toho bude osoh. Za ten polrok, musím povedať, je pokrok síce malý, na oko nebadateľný, ale hráči sa pri svojom zakončení trochu menia vo vnútri šestnástky. Na niektorých to je badať, že v určitých situáciách robia veci tak, ako chceme – pracujú s loptou rýchlejšie, výber miesta je lepší, snažia sa hrať na jeden-dva dotyky. Všetky tieto veci by mal moderný útočník mať. Preto sa oplatí na mladých hráčoch pracovať, je to však dlhodobá záležitosť," hovorí niekdajší strelec, ktorý je zároveň jediným česko-slovenským futbalistom, ktorý strelil gól obom španielskym gigantom – Barcelone i Realu Madrid a pokračuje: „Možno treba začať ešte skôr. Momentálne sme si zadefinovali, že od sedemnástich rokov začneme špeciálnu streleckú časť. Čím skôr sa naučia chalani útočné automatizmy, tým lepšie. Nemusia tak začínať od nuly."

Aký útočný potenciál skrýva Akadémia MŠK Žilina? „Sú tu zaujímaví hráči. Hviezdou je momentálne Robo Boženík, ale je tu aj ďalší odchovanec Roland Gerebenits. Po týchto dvoch je typologicky určitá diera, v nasledujúcich kategóriách už takýto hráč nie je. Potom je to aj o správnom doplnení, aby bolo z čoho vyberať. V tomto veku neviete, ako rýchlo vám hráč, ktorý nevyzeral ešte v pätnástich dobre, vyskočí. Preto treba zachytiť potenciál hráča skôr," prízvukuje tréner útočníkov, ktorý v nedeľu oslávil 57. narodeniny.

Aká je spätná väzba od útočníkov? „Strelecký tréning by mal baviť každého futbalistu, ide o to, aby mu to aj niečo dalo. Nie je to iba o tom, že si schuti zastrieľajú, ale aby aj získali návyky, ktoré pretavia do zápasu. V tréningu cítia, že toto je tá správna cesta, no v tlaku zápasu znova spadnú do starých automatizmov. Teraz chceme, aby zakončovali vedomejšie, aby hľadali kút brány, aby sledovali reakcie brankára. Treba ich „preprogramovať"." Stalo sa už, že prišiel za vami útočník so slovami: „tréner, videli ste to..."? „Áno, preberáme spolu situácie zo zápasov. „Urobil som to inak ako na tréningu, a preto som sa nedostal ani do šance... Nepozrel som sa na brankára, iba som zatvoril oči a vystrelil..." Aj takéto sú ich reakcie. Možno raz, dvakrát takto skóruje. No dlhodobo nikto, kto zatvára pri zakončení oči, nebude dávať góly. Strelec sa takto nikdy nechová." Musí mať teda v sebe hráč čuch na góly od narodenia? „Je otázkou, kedy a či vôbec sa automatizmus strelca u niektorých hráčov objaví. U niektorých zostane tento inštinkt spiaci navždy, u iných sa prebudí," myslí si niekdajší kanonier i reprezentačný tréner.

Aktuálne sa spomína najmä progres a strelecký inštinkt Roba Boženíka, ako to vidí účastník MS 1990 v Taliansku? „Mojou úlohou je dopomôcť chalanom. Už je na hráčovi, či cíti, že mu to niečo dalo, v niečom pomohlo. Ja si pamätám, keď som mal sedemnásť rokov a trénoval ma v Žiline Emil Bezdeda. Práve on ako asistent trénera vo mne zobudil strelecký inštinkt, hoci pre ľudí to bol „iba" asistent trénera Karola Peczeho. Hráč si to možno zapamätá, no verejnosť nepotrebuje vedieť o mne. Dôležitá je pomoc hráčom," dodáva Stanislav Griga, ktorý sa prakticky vo svojej prvej celej ligovej sezóne za ZVL Žilina v roku 1980/1981 stal najlepším ligovým kanonierom Slovenskej národnej futbalovej ligy s 25 gólmi, hoci mal iba 19 rokov.

VIZITKA

Stanislav Griga

  • narodený 4. 11. 1961 v Žiline

HRÁČSKA KARIÉRA:

ZVL Žilina 1980 – 1981

Sparta Praha 1981 – 1986

Dukla Praha 1986 – 1987

Sparta Praha 1987 – 1990

Feyenoord Rotterdam 1990 – 1992

Rapid Viedeň 1992 – 1993

REPREZENTÁCIA ČSR:

34 zápasov / 8 gólov

TRÉNERSKÁ KARIÉRA (chronologicky)

Žilina, Trenčín, Bratislava, reprezentačný tréner SR „21", Dubnica, Liberec, Sparta, Žižkov, Senica, reprezentačný tréner SR „A", Michalovce