Pred zápasom Slovnaft Cupu: 1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina

Pred zápasom Slovnaft Cupu: 1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina

  • 22. 10. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Dohrávkou 4. kola, v ktorej sa v utorok postavia futbalisti MŠK Žilina druholigovému Prešovu, sa uzavrie program šestnásťfinále 50. ročníka Slovenského pohára. Po štvrtoligistovi zo Slovenských Ďarmôt a treťoligistovi z Krásna nad Kysucou nás čaká znova o ligu vyššie hrajúci súper, ktorý je zároveň najstarším slovenským klubom.

Tradičný ligista z východu zažíva krušné časy, keď v minulom ročníku vypadol z najvyššej súťaže a momentálne sa nemôže spoľahnúť ani na domáce prostredie, keďže jeho štadión prechádza rekonštrukciou. Aj utorkový, pohárový duel sa tak bude musieť odohrať v Stropkove, kde hrávajú "koňare" aj duely II. ligy.

Šošoni už majú skúsenosť s Tatranom aj v aktuálnej sezóne, rezerva doma dokázala poraziť Prešovčanov 2:1 v ligovom súboji. Vzájomný duel sme odohrali aj v Slovenskom pohári ešte v ročníku 2011/2012, v ktorom sme získali svoj jediný triumf. Pred siedmimi rokmi sme vo štvrťfinále porazili Tatran až po strelách zo značky bieleho bodu.

Aktuálne sú zverenci trénera Antona Mišovca v presnom strede tabuľky II. ligy, keď získali 18 bodov. V pohári postupovali cez neďalekú Rosinu po výhre 6:0 v druhom kole a v treťom spečatili svoj postup cez Oravské Veselé až po pokutových kopoch.

poskladať postupovú zostavu

V rýchlom slede pokračuje zápasový kolotoč pre zverencov trénera Jaroslava Kentoša. Po Michalovciach sa znova predstavíme proti súperovi z východu.

„Michalovce už sú za nami, naša koncentrácia smeruje k poháru. O Prešove máme informácie, vieme o ich hre. Takže znova potrebujeme byť koncentrovaní, práve víkendový zápas bol toho jasným príkladom. Musíme byť optimálne pripravení, aby sme to zvládli."

Po súperovi zo štvrtej a tretej ligy nás čaká druholigista, ktorý ešte v minulom ročníku pôsobil vo Fortuna lige. „Pripravujeme sa na každého súpera rovnako, Prešov už vôbec nemôžeme podceniť. Uvidíme, aký bude zdravotný stav hráčov. Po Michalovciach majú niektorí menšie šrámy, máme však dostatočne široký a silný káder, pri ktorom sa nezníži kvalita. Videli sme to aj pri ligovom súboji s Podbrezovou, kedy dostali viacerí šancu a zvládli sme to. Zmeny v zostave oproti sobote nastanú."

Tretieho pohárového súpera si tréner nemusel pozrieť iba na videách, no recept na jeho zdolanie ponúklo aj naše „Béčko" v druhej lige, ktoré po góloch Tevzadzeho a Gerebenitsa zvíťazilo 2:1. „Bude to úplne iný zápas, na prírodnej tráve v Stropkove, ktorý rovnako nie je ich domovský stánok. Bude to špecifický duel, na ktorý sa tešíme. Bude to pre nás výzva. Máme svoj cieľ a za ním pôjdeme. Prešov sa momentálne pohybuje v strede tabuľky II. ligy, dá sa s nimi hrať, majú svoje silné stránky, my sa budeme predovšetkým sústrediť na seba."

V Prešove práve hlavný tréner prežil väčšinu svojej hráčskej kariéry, spomienky sú už, zdá sa, dávno zabudnuté. „Zažil som tam pekné obdobie ako hráč, ale to už bolo dávno. Hlavne to nebude v Prešove, ale v Stropkove. Sú tam noví ľudia, takže z mojej strany tam sentiment nebude," priznáva šéf žltozelenej lavičky.

Žltozelení cestujú na východ už v pondelok. "Zvolili sme tento spôsob, pretože hráme relatívne skoro, navyše cesty sú vždy nevyspytateľné. Bez ohľadu na to, kedy cestujeme, potrebujeme podať žilinský výkon, chceme postúpiť."

Spomínaný zdravotný stav nie je po sobote ideálny, no tréner s tým musí vždy počítať. „Máme nahustený program, béčko malo ešte v nedeľu zápas. Poskladáme to aj napriek drobným šrámom do dobrej a verím, že aj postupovej zostavy."


naštartovať sa znova za víťazstvami

Na pravej strane obrany nechýbal v druholigovom súboji proti Prešovu odchovanec šošonov Vladimír Majdan. Čo nám zabezpečí v Stropkove postup?

zodpovedný prístup

Na krídle kentošovcov dostal šancu naposledy v pohári aj krídelník Michal Tomič. Aj v II. lige nastúpil proti Prešovu. Aký súper nás čaká?

„Určite má kvalitu, však v minulom ročníku hrali najvyššiu súťaž, preto sa na nás zodpovedne pripravia. Potrebujeme podať čo najlepší výkon a byť opatrní. Oproti druhej lige to však bude odlišný duel, pravdepodobne nie tak otvorený ako v lete, kedy sme proti ním nastúpili doma. Máme na to, aby sme si vybojovali postup, len k tomu musíme pristúpiť s plnou vážnosťou a koncentráciou."

Úrovňou by to mohol byť prvoligový duel, čo mladý krídelník kvituje. „Myslím si, že áno. Bol by som rád, ak by sa to čo najviac priblížilo ligovému duelu. Dúfam, že to bude aj pre divákov pekný zápas."

Nahustený program dáva hráčom rýchlo zabudnúť na predošlé duely. „My mladší hráči máme rôzne šance ukázať sa, môžeme sa vyhrať a zlepšovať sa aj v pohárových zápasoch." Skóre šošonov z pohára je zatiaľ jednoznačné – 13:0. Mišo by rád pokračoval v podobnom trende, i keď vie, že to nebude jednoduché víťazstvo o triedu. „Ku obom zápasom sme pristúpili zodpovedne, preto sme jednoznačne postúpili. Recept tak máme, streliť čím skôr prvý gól, vzadu byť pozorní, neinkasovať."


Utorkový, pohárový zápas, ktorý má výkop o 14:30 hod., bude rozhodovať trojica arbitrov, ako hlavný Ľuboš Kačenga, na čiarach asistujú Radoslav Bobko a Peter Jenčura.


Ešte pred dvomi týždňami sa uskutočnil žreb 5. kola Slovnaft Cupu, v ktorom sa už mohli stretnúť proti sebe aj tímy z Fortuna ligy. Ten rozhodol o tom, že víťaz duelu 1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina sa stretne s ŠKF Sereď. Pokiaľ postúpia šošoni, hrať sa bude na Štadióne MŠK Žilina.

Predbežný termín 5. kola Slovnaft Cupu, ktoré je posledné v tomto kalendárnom roku, je naplánovaný na 24. októbra. Už teraz je však jasné, že šošoni si len deň predtým dohrajú 4. kolo, takže aj v prípade postupu medzi šestnásť najlepších sa osemfinále odohrá v neskoršom termíne.

KOMPLETNÉ DVOJICE:

Nitra - Liptovský Mikuláš

Podbrezová - Trnava

Skalica - Trenčín

Michalovce - Lipany

Šamorín - Poprad

Senica - Dunajská Streda

Košice - Zlaté Moravce

Prešov / Žilina - Sereď