Na hosťovanie zo Sampdorie Janov prichádza mládežnícky reprezentant Michal Tomič

Na hosťovanie zo Sampdorie Janov prichádza mládežnícky reprezentant Michal Tomič

  • 10. 08. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Vedenie MŠK Žilina sa dohodlo na príchode ďalšieho mládežníckeho reprezentanta Slovenska, keď do Žiliny mieri zo Sampdorie Janov 19-ročný pravý obranca Michal Tomič. Rodák z Kopaníc, ktorý na Slovensku futbalovo vyrastal v Senici, sa z Apeninského polostrova sťahuje k šošonom na hosťovanie do konca sezóny aj s následnou opciou.

Škrinka mi povedal, aby som ani nerozmýšľal

Stále kmeňový hráč Sampdorie, kde je Michal Tomič už od svojich šestnástich, sa v talianskom klube hráčsky stretol aj s Milanom Škriniarom, ktorý odišiel zo Žiliny v zime 2016.

"Pred tromi rokmi som odišiel zo Senice na hosťovanie do Sampdorie, ktoré sa už po roku a pol zmenilo na prestup. Aktuálne mi skončil vek, kedy už nemôžem nastupovať za U19, tak sme s agentmi hľadali možnosť, kam sa posunúť ďalej. Medzi prvými sa mi ozvali zo Žiliny, čo ma veľmi potešilo, pretože som nečakal takýto záujem. Zo začiatku to bol problém, pretože Sampdoria chcela, aby som ostal v domácej lige a sústredil sa na taliansky futbal. Tretia liga nevyšla, Žilina tak do toho zatlačila, preto som rád, že som u šošonov," zhrnul posledné obdobie dobre stavaný obranca, u ktorého je MŠK silnou značkou. "Hosťovanie vnímam pozitívne, určite je to krok vpred, lebo Žilina robí veľmi dobrý futbal a zapája veľa mladých hráčov do Fortuna ligy. Viacerých spoluhráčov poznám z reprezentácie, preto sa už teším."

Michal už stihol vo štvrtok absolvovať aj prvý tréning so zverencami Jaroslava Kentoša. "Bol ťažší, cítim sa unavenejší, pretože prvé dva týždne v Taliansku som netrénoval s klubom, ale iba s kondičným trénerom. Snáď to bude iba lepšie a dobehnem to."

V Sampdorii pôsobili okrem najnovšej posily žltozelených aj ďalší Slováci, medzi inými aj Škrinka. "Spojil som sa aj s Milanom Škriniarom a povedal mi, že určite mám ísť do toho, ak mám príležitosť, pretože v Žiline sa robí futbal na vysokej profesionálnej úrovni."

Univerzál, ktorý hrá na pravom obrancovi, no využiť ho môžu tréneri aj na krídle, má jasno, čo chce dosiahnuť minimálne v tejto sezóne. "Cieľom je prebojovať sa do základnej zostavy a pomôcť tímu k úspešným výsledkom," dodáva 180-centimetrov vysoký pravák.

univerzál, ktorý sa potrebuje etablovať do mužského futbalu

Kvalitatívne predpoklady hráča, ktorý sa rozvíjal tri roky na Apeninskom polostrove, zaujali aj športového manažéra Karola Belaníka.

"Už začiatkom leta sme debatovali o možnosti získať ho, len sme čakali, ako sa vyvinie jeho situácia. Je to alternatíva na viacero postov, môže hrať z krídelného priestoru a aj z pozície obrancu. Michal už ako mladý reprezentant odišiel zo Senice do Sampdorie, kde pôsobil predovšetkým v Primavere. Pozná sa s väčšinou našich mladých hráčov, ktorí teraz prešli do mužského futbalu, čo môže byť výhodou. Práve s mužským futbalom nemá Mišo veľa skúseností, síce trénoval s "A"-tímom Sampdorie, no hrával v mládežníckej Primavere. Tu vidíme, že budeme musieť byť trpezliví, pretože adaptácia na mužský futbal sa nedá urýchliť," objasňuje situáciu športový manažér šošonov. "Prvé týždne letnej prípravy sa pripravoval individuálne, preto mu dáme priestor, nech si zvykne na prostredie a spozná aj našu filozofiu, systém hry."

návrat mladých späť do slovenskej ligy

Rodák zo Záhoria je tak ďalším navrátilcom zo zahraničia, ktorý odišiel v mladom veku do akadémie klubov zo Serie A. "S Michalom sme sa spoločne dohodli, že to ideme vyskúšať. Na svoj vek je slušne pripravený po silovej stránke, takže dohoda znie do konca sezóny s opciou na permanentný transfer. V ostatnom období je pomerne veľa hráčov, ktorí v rannom veku odišli do zahraničných akadémií, no časom vidia, že v našom slovenskom prostredí sa ich dozrievanie a prechod do mužského futbalu urýchli. Tendencia vrátiť sa na Slovensko je stále populárnejšia, najmä u talentovanejších, akým je aj Michal, pretože hráči vidia, že tu môžu hrať mužský futbal, čo je pre ich kariéru najdôležitejšie," rozviedol otázku návratu viacerých talentovaných hráčov do Fortuna ligy športový manažér šošonov.

káder takmer uzavretý

Aká je momentálne situácia v kádri, dôjde k pohybu? "Museli sme vyriešiť početný káder "A"-tímu kvôli príchodom, čiže niektorých hráčov ešte budeme posúvať do "B"-tímu, resp. na hosťovania. Momentálne je káder uzatvorený, no nemôžeme vylúčiť, že sa ešte niečo naskytne. Aktuálne však nemáme nikoho rozpracovaného," prezradil športový manažér šošonov Karol Belaník.